Kertészet

Daganatot is okozhat a felelőtlen permetezés

A megszokottnál akár kétszer több permetezésre lehet szükség idén a szőlő és a gyümölcsösök megfelelő védelme érdekében – vélekednek a növényvédelmi szakemberek. A védőfelszerelés nélküli munka viszont komoly kockázatokkal jár.

A tavaszi–nyári hónapok jellegzetes balesetforrása a permetezés. A kórházi, rendelői kórlapok tanúsága szerint gyakran védőfelszerelés nélkül juttatják ki a permetlevet a növényre, így a balesethez elég, ha a szél megfordul. De nemcsak belélegzés útján juthat a veszélyes méreg a szervezetbe, hanem felszívódhat a bőrön át is, amikor a permetezéshez szükséges vegyszereket összeöntögetik, keverik – persze kesztyű nélkül. Mégis, a legtöbb vegyszermérgezés tárolási hibából adódik, például üdítős- vagy ásványvizes üvegbe töltik a megmaradt leveket, majd megfeledkezve erről jót húznak belőle. Az sem ritka, hogy a gyerekek kóstolják meg a nekik tetsző növényeket, virágokat.

Az idén gyakoribb permetezés kapcsán a védőruha körültekintő és következetes használatára hívják fel a figyelmet nemcsak növényvédelmi, hanem egészségügyi szakemberek is.

Daganathoz vezethetnek a vegyszerek

Háziorvosi tapasztalatok szerint ok-okozati összefüggés mutatkozik a rendszeres védőfelszerelés nélküli permetezés, illetőleg a később jelentkező daganatos megbetegedések között is. A nyálkahártyán keresztül felszívódó vegyszer kóros elváltozásokat eredményezhet a szájüregben, a légutakon (orrban, torokban, tüdőben), de az emberi szemben is. A másik kiemelten veszélyeztetett szervünk az emberi szervezet méregtelenítéséért felelős máj, illetve a hozzá kapcsolódó hasnyálmirigy. A felszívódott méreg káros hatása akár évekkel később is jelentkezhet.

Ugyancsak komoly veszélyt jelenthet az emberi szervezetre a bőrön át felszívódó méreganyag. A mérgezés azonnali tünetei mellett ugyanis a szervezetbe került méreganyag később is kifejtheti káros hatását, ugyancsak megtámadhatja a májat, de a keringési rendszerünket is. A kötőszövettel kívülről érintkező mérgek a bőrön is eredményezhetnek kóros elváltozásokat, amiket szintén érdemes komolyan venni, mielőtt daganatos burjánzás indulna el.

Tünetek

A permetszeres mérgezés tünetei kétféleképpen jelentkezhetnek. A felszívódó méreg azonnal okozhat szédülést, hányingert, rossz közérzetet. Ha ilyet vagy maró fájdalmat érzünk bőrünkön, légutainkon, azonnal forduljunk orvoshoz, vagy ehhez kérjünk külső segítséget, hiszen a gyors diagnózis és reagálás akár életet is menthet. A felszívódó méreg hatása később is jelentkezhet, akár úgy is, hogy nem is hozzuk összefüggésbe a permetezéssel. Testünk figyelmeztető jelzéseit érdemes komolyan venni.

Ami megvéd

Rutinos permetezők állandó felszereléssel dolgoznak. Ennek fontos kelléke a sapka, a védőszemüveg, a szájmaszk. A ruházat legyen zárt, a kézfejen kívül csuklónkat is kesztyűvel, lábszárunkat hosszú zoknival védhetjük. Fontos, hogy a permetszerrel érintkező ruhát ne mossuk hétköznapi ruházatunkkal együtt, tisztítását és szárítását is oldjuk meg elkülönítve. Ennek elkerülése érdekében egyre többen használnak a munkaruha fölé húzható egyszer használatos védőruhát, amit utána el is dobnak.

agrotrend.hu/bama

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés