Kertészet

Egy igazán nemkívánatos vendég, a pocok

A mezei pocok kellemetlen károkat okozhat a kertjeinkben, ezért hívatlan vendégként tekintünk rá. Az őszi időszakban a pockok megfelelő telelőhelyet is keresnek, a pocokcsaládok áttelelésére egy bolygatatlan terület éppen ideális.

A mezei pocok egyrészt a lágy szárú növényi gyökereket fogyasztja, de kedveli a fás szárú erősebb gyökereket is. Először általában a talajhoz közel eső gyökérrészeken találhatjuk a rágásnyomokat, a gyökérnyak károsítása után a gyökér többi részét is szívesen fogyasztja.

A mezei pocok a felszín alatt üregeket készít, de egyik üregből a másikba mindig a talaj felszínén jut át. Éppen ezek az állatok által kitaposott járatok utalnak a pocok megjelenésére, megtelepedésére. A napsütéses, füves, bolygatatlan területen találjuk a pocoklyukakat és az ezeket összekötő ösvényeiket is.

A felszín alatti üregek egyrészt a pocok „lakókamrái”, másrészt pedig éléskamrát is kialakítanak a felszín alatt – fotó: NÉBIH

A pocok a közepesen kötött talajt részesíti előnybe, hiszen a homoktalajon és a túlzottan nehéz talajon csak nehezen tudná kialakítani felszín alatti üregeit. A pocok megtelepedése nagyban függ még a talajvíz szintjétől is. Ha a talajvíz időszakosan megemelkedik, a pocok nem képes tartósan megtelepedni a területen. A pocok a téli időszakban sem kedveli a nedvességet, a telet nagyobb eséllyel azok a családok élik túl, amelyek egy-egy bokor alatt, kevésbé nyirkos területen készítették járataikat.

A pocok szaporodása nagyon intenzív, egy évben számos generációja kialakul, éppen ebben rejlik a rágcsáló veszélyessége is. A védekezés szempontjából nincs jelentősége, hogy éppen hányadik generációnál tart a pocokpopuláció a területünkön, a fontos inkább a védekezési mód megválasztása. A pocok esetében is a megelőzés a leghatékonyabb megoldást.

A talaj átmozgatása, időnkénti bolygatása rendkívüli hatékonysággal távol tartja ezt az állatot. A pocok hatékony gyérítésére még a ragadozó madarak képesek, amelyet megjelenését, megülését T alakú fák talajba rögzítésével segíthetjük.

A megelőzés mellett a pocokpopuláció intenzív felszaporodása esetén szükség lehet kémiai védekezésre is. A vegyszeres védekezés során választhatunk a pocok számára (is) mérgező készítményt, vagy a pockot riasztó készítményt is. Ilyen esetben mindenképpen fontos meggyőződni arról, hogy a járatok vajon ténylegesen lakottak-e. A járatokat először be kell taposni/tömni, majd ezeket a területeket újra fel kell keresni, és ahol újabb lyukat látunk, ott feltételezhetjük, hogy a járatban pockok is vannak. Ezekbe az „új” lyukakba kell aztán beszórni a kiválasztott anyagot.

A pocok megjelenését egy kis figyelmességgel könnyen észrevehetjük már annak tényleges felszaporodása előtt, így érdemes az odafigyelésre és megelőzésre alapozni a pocok elleni védekezésünket.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés