Kertészet

Érik a májusi cseresznye és támadnak a kártevők

Érik a korai cseresznye, de a kártevők és kórokozók is teljes gőzzel munkába állnak.

A kertekben aktuális teendőkről kérdezte Nagy Szabolcs tanácsadót a heol.hu.

A fagyosszentek elmúltával az összes fagyérzékeny virág (egynyáriak) a szabadba kerülhetnek és időszerű az egynyári virágok vetése, mint például oroszlánszáj, körömvirág, pillangóvirág, napraforgó. A hagymás virágokat hagyjuk visszahúzódni, és csak az elszáradt leveleket távolítsuk el.  A hónap végén néhány szobanövényt is kivihetünk már a szabadba (yucca pálma, hibiszkusz, stb.), de figyeljünk, hogy ne tűző napsütésre állítsuk őket mert a kezdeti időszakban nagyon könnyen napégést szenvedhetnek. – tanácsolja a szakember.

Foto:123RF

Újravethetők a ki nem kelt növények. A talajhőmérséklet megfelelő lesz a kabakosok számára is (uborka, tökfélék stb.)

Továbbra is támadnak a gomba kórokozók a gyümölcsösökben: az almáinkban (Jonathan) a lisztharmatgomba, a meggyben, sárgabarackban a monília gomba. Remélhetőleg a melegebb idő hatására az őszibarackban az idén nagy gondot okozó tafrinás levélfodrosodás már megszűnik, de még célszerű mindenképpen permetezni ellene egy „záró permetezést”! A moníliás elszáradt hajtásvégeket, ágakat levághatjuk, majd égessük el, lehetőség szerint ezzel is megakadályozva a visszafertőzés lehetőségét!

A zölden hulló gyümölcs oka az lehet, hogy a szélsőséges időjárás miatti nem volt megfelelő a beporzás. – véli a szakember. Májusban még mindig időszerű a védekezés a rovarkártevők ellen, mivel az amerikai keleti cseresznyelégy május végén, június elején rakja le petéit az érésben lévő cseresznyébe és a kései cseresznye, meggyfajtákba. Ha már nem akarunk permetezni, időben rakjunk ki sárgalapokat a fákra. A levéltetvekről már sok szó esett, (minden növényen nagyszámban szaporodott el). Sajnos nem lett kevesebb belőlük, ezért rendszeres védekezés ajánlott felszívódó szerek és tapadásfokozó szerek kombinációjával.

Az almafa levele a levéltetű miatt lesz piros tekeredik össze. A másik sokat kérdezett kártétel a körténél jelentkező körte-levélbolha, aminek tünetei a fiatal hajtáscsúcsok lekókadása feketedése (korompenész megtelepedése). Árulkodó lehet a darazsak, méhek megjelenése is a körtefánknál. Nagyon fontos védekezni, mert a körtelevél-bolha nagyfokú károsítás következtében a levelek és a gyümölcsök idő előtt lehullanak, a védekezést hatásfokozó olajos szerekkel kel kombinálni. Védekeznünk kell még a különböző gyümölcsmolyok, hernyók, darazsak ellen is, amik május hónapban megkezdik a károsításukat.

Intenzív támadás a bogyósaink ellen

Bogyósainkban a ribiszke-gubacsatka a piros és fekete Ribiszke gyakori és jelentős kártevője. Az okozott kártétel a ribiszkén látványos, erősen megduzzadó rügygubacs formájában jelentkezik. Szintén hasonló a kártétele a levélpirosító ribiszke levéltetűnek is. A levéltetvek szívogatásának hatására a levelek a színük felé felhólyagosodnak, majd megpirosodnak. Rovar és atkaölő szerekkel védekezzünk. A másik talán az utóbbi évek egyik nagy problémája a Köszmétét (egres) megtámadó amerikai lisztharmat (fehér penészbevonatot képez a bogyón majd nemezes, barnás bevonattá alakul). Az ellene hatékony védekezés kontakt és felszívódó szer alkalmazásából áll, ami kéntartalmú szer legyen kezdetben, majd váltsunk felszívódó szerekre.

agrotrend.hu/heol

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés