Kertészet

Gombás betegség okozza a levéllyukacsosodást

Az elmúlt időszakban lehulló csapadék miatt, egyre inkább megfigyelhetők a levéllyukacsosodást okozó betegség jelei. A betegségért felelős kórokozó a Stigmina carpophila tudományos nevet kapta.

A betegség tünetei nagyon jellegzetesek. A levélen elõször csak egy sárguló-pirosló, kerek apró folt látszik, majd a sárguló folt lassan elhal és barnává válik. A lyukacsos levél pedig éppen ezen elhalt foltok kiesésével keletkezik. A gombás fertõzés eredményeként, kisebb-nagyobb léziók keletkeznek, amelyek a szél és a levelek mozgása miatt kitöredeznek és a talajra hullanak.

Sztigminás levéllyukacsosodás kezdeti tünetei meggy levélen

Az elmúlt napok, hetek idõjárása kedvezett a betegségnek, ugyanis annak terjedéséhez, csapadékos idõjárásra van szükség. A betegség elsõsorban a kajszi és az õszibarack betegsége, de egyéb csonthéjasokon is megjelenhet, mint a meggy vagy a szilva.

A betegség látszólag csak a leveket károsítja, a kórokozó telelése viszont a rügyben is megtörténhet, ugyanis a cseresznye és a szilva esetében, a rügyek is fertõzõdhetnek. A fertõzött rügyek esetén, a hajtás már rendellenesen fejlõdik, súlyos esetben, a beteg rügy akár ki sem hajt. A termést a sztigminás betegség csak a kajszi esetében károsíthatja. Súlyos fertõzés esetében, a lyukacsos levelek lehullása is bekövetkezhet.

A gomba fertõzõ képletei csapadékkal, nedvességgel terjednek, így a korona belsejében, illetve a korona alsóbb részein figyelhetõk meg a gomba okozta tünetek leginkább. A gomba áttelelõ képleteit megtalálhatjuk a rügyben, vesszõben és a talajra hulló beteg leveleken.

Csapadékos idõjárás esetén, tehát számítanunk kell erre a kórokozóra és érdemes arra a felkészülni.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés