Kertészet

Hiány van dióbélből – ludas a fúrólégy is

Megfeleződött a betakarított diómennyiség, az ár pedig megduplázódott. Számos diótermesztő az átlagos termés felét sem takaríthatta be az idén, de ebben nemcsak a kedvezőtlen időjárás a ludas, hanem a dióburok-fúrólégy is. A hazai üzemi diótermés több mint nyolcvan százalékát exportálják.

Az üzemi diótermesztési területet hatezer hektárra taksálják Magyarországon. Ezekről az ültetvényekről exportálják Nyugat-Európába, így Németországba, Olaszországba, Angliába vagy Svájcba a csonthéjas csemegét. A Boglárkert Kft. ügyvezető igazgatója, Gara Miklós elmondta: a világpiacon a héjas dió ára alacsonyabb, mint tavaly, jelenleg nem éri el a három eurót, mert az előző évről bennragadtak amerikai, chilei és ausztrál készletek is. A Karádon dolgozó kertészmérnök jelezte: az átlagos termésmennyiség csupán felét takaríthatták be a Somogy megyei ültetvényeken, de tud több olyan termesztőről is a környéken, akinek a terméskiesése mintegy hetvenszázalékos az idén. A tetemes termésveszteség egyik oka a tavaszi fagy, illetve ahol a fagy nem pusztított, ott az elhúzódó hideg időjárás miatt számos virágból nem lett termés.

Fotó:123RF

A másik ok: a dióburok-fúrólégy elterjedése. Mintegy öt éve jelent meg Nyugat-Magyarországon ez az inváziós faj. Gara megjegyezte: nyüvei a dió zöld burkában telepednek meg, azt rágják, így nem tud kifejlődni. A burok gombás betegsége mellett a bél is fertőződik. Permetezéssel védekezhetnek a dióburok-fúrólégy ellen. Egyébként őshonos fajok, így a gabonalégy és a fekete légy is károkat okoz a diótermesztőknek.

A hazai üzemi diótermés több mint nyolcvan százalékát exportálják héjas dióként, itthon az marad, aminek esztétikai hibája van, abból lesz a dióbél. Emellett kiskertekben készítenek dióbelet, valamint ukrajnai és romániai „zsebimport” révén, ám azokon a területeken nem jellemző a permetezés az egyre inkább elszaporodó fúrólégy ellen, így a termésmennyiség ott is csökkent.

Az ügyvezető igazgató utalt arra, hogy eltűnőben van az a réteg, amely korábban összegyűjtötte a diót, például erdőkben, a gangon megszárította, majd dióbélként értékesítette a piacon. Így viszont lehet, hogy nem lesz elegendő dió a karácsonyi bejgli megsütéséhez.

Az elmúlt négy évben megduplázódott a dióbél felvásárlási ára, jelenleg kilója 2000–2500 forintot kóstál. A cukrászipari felvásárlási ár 1500–1800 forint között mozog. Ehhez tevődik hozzá a szállítás költsége, a kereskedelmi árrés, valamint az áfa is.

Magyarországon a legidősebb üzemi dióültetvény kora mintegy negyven év, tehát nem mondható idősnek. A korszerű, azaz úgynevezett intenzív fajtájú ültetvények aránya, amelyek akár hektáronként négytonnás termést is adhatnak, viszont csupán néhány százalék. Jó termésnek mondható a klasszikus fajtáknál a hektáronkénti két–két és fél tonna diótermés, de Gara megemlítette, nem számolják fel a másfél tonnát hozó ültetvényeket sem, mert a világpiacon van kereslet a jó minőségű magyar dióra. A hírek szerint Kaliforniában vannak olyan intenzív, nemesített fajtából álló ültetvények, amelyek nyolctonnás termést produkálnak hektáronként.

agrotrend.hu / magyarhirlap.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés