Kertészet

Kína felvenné a versenyt a legnagyobb bortermelő országokkal

Kínában teljes kormányzati támogatást élvez a borászat, amely Peking tervei szerint hamarosan a világ élvonalába törhet. Ha ez teljesül, akkor nem is olyan sokára egyes kínai régiók már a világ olyan legendás bortermelő térségeivel versenyezhetnek, mint Bordeaux.

A tervek szerint 2035-re a Ninghszia régióban található Helan-hegység nevű térség 600 millió üveg bort termelhet, összesen 20 milliárd jüan (3,12 milliárd dollár) értékben – derült ki egy májusban kiadott kínai kormányzati tervből. A térség a Sárga-folyó mentén található, mindössze két órányi repülőútra Pekingtől – írja az Origo.

HA PEDIG A KÍNAI TERVEK VALÓRA VÁLNAK, AKKOR A HELAN-HEGYSÉG KELETI RÉSZE NEMZETKÖZILEG IS MEGHATÁROZÓ BORTERMELő VIDÉK LEHET, A MÉRETEIBEN PEDIG FELVEHETNÉ A VERSENYT AKÁR BORDEAUX-VAL IS– írja a CNBC a kínai mezőgazdasági minisztérium egyik igazgatójának közlése alapján.

Ninghszia csak az egyik a számos kínai bortermelő vidék közül, de a Helan-hegység régiója olyan széleskörű szőlőtermést tudhat magáénak, amellyel a világ vezető bortermelő területeivel is felveheti a versenyt.

Összevetésképpen,AMENNYIBEN A 15 ÉVES TERV SZERINT NINGSZHIA MEG TUDNÁ NÉGYSZEREZNI A KITERMELÉSÉT, MÉG ÍGY IS CSAK ALIG HALADNÁ MEG BORDEAUX KIBOCSÁTÁSI SZINTJÉT. A francia térségében ugyanis tavaly 522 millió üveg bort állítottak elő, összesen 3,5 milliárd euró (4,16 milliárd dollár) értékben.

Fotó: Shutterstock

Tavaly egyébként Ninghszia borexportja 46,4 százalékkal 2,65 milliárd jüanra bővült, még a koronavírus-járvány ellenére is. A kivitel elsődleges célterületei között volt az USA, az Európai Unió, Ausztrália és Japán.

Kína azonban már ma is jelentős bortermelőnek és fogyasztónak számít.

A FOGYASZTÁS TEKINTETÉBEN HATODIK, MÍG A LITERBEN SZÁMÍTOTT TERMELÉS TEKINTETÉBEN A TIZEDIK A VILÁGRANGLISTÁN.

Mindazonáltal az International Organisation of Vine and Wine áprilisi jelentése szerint a kínai borfogyasztás és termelés csökkent az elmúlt néhány évben, valószínűleg jelentős részben a kedvezőtlen éghajlati viszonyok és a csökkenő termelés miatt.

Jól látszik tehát, hogy Kína számára nemcsak a fogyasztás és az export, de számos más vonatkozó iparág (például a belföldi turizmus) szempontjából is hatalmas lehetőséget jelentene a hazai bortermelés felpörgetése. Noha egyelőre még nagyon komoly versenytársakkal kell megküzdenie (az importált borok terén is), de a következő években mindenképpen izgalmas lesz figyelni, hogy alakul a kínai borpiac helyzete – globális léptékben is.

agrotrend.hu / Origo

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés