Kertészet

Kivel kössünk növényvédelmi szaktanácsadói szerződést?

A címben szereplő kérdésre két szóban is válaszolhatnánk: megfelelő szakemberrel. A továbbiakban egy félreértést szeretnénk tisztázni, ami a növényvédelmi szaktanácsadói szerződéseket illeti.


fotó: 123rf

Az azonban leszögezhető, hogy a kötelező szerződéskötés legfőbb célja minden esetben az, hogy a gazda – növényorvos kapcsolatokat erősítse, és a gazda olyan növényvédelmi szaktanácsadót találjon, aki tényleges szakmai segítséget nyújthat számára.

Az előző év végén megjelent a korábban 43/2010-es FVM rendelet módosítása, amely a növényvédelmi tevékenységet szabályozza.

Az egyik legfontosabb intézkedés, amelyet a módosított rendelet bevezetett, a növényorvosi vény kiadásához szükséges szaktanácsadói szerződés. Az új szabályozás alapján csak annak a gazdának állítható ki a növényorvosi vény, akivel a vényt kiadó növényorvos, érvényes növényvédelmi szaktanácsadói szerződéses viszonyban áll. A szerződéses viszonyt, az abban szereplő területeket és kultúrákat a Nébih által üzemeltetett honlapon kell majd rögzíteni, ennek hiányában növényorvosi vény nem adható ki.

A szerződés időtartama az árutermelésben nem lehet rövidebb, mint egy vegetációs időszak, így azok megkötését érdemes a tavasz folyamán, a növényvédelmi kezelések előtt megkezdeni.

A tavalyi évben megjelenő AKG pályázati felhívásban, plusz pontért vállalhatták a gazdálkodók, hogy növényvédelmi szakirányító bevonásával folytatják 5 éven át a gazdálkodást. Az AKG pályázat felhívásában szerepel, hogy ilyen szaktanácsadói szerződés csak a szaktanácsadói névjegyzékben szereplő szaktanácsadóval köthető.

Mindkét fenti esetben tehát növényvédelemhez kapcsolódó szaktanácsadói szerződéskötésről van szó. A rendelet által előírt szerződés kötelező jellegű abban az esetben, ha a termelő növényorvosi vényhez kötött növényvédő szer beszerzését tervezi, vagy az indokolttá válik a gazdálkodás során. Az AKG pályázati felhívás esetében azonban egy önkéntes vállalásról van szó, amely a pályázat elbírálásakor plusz pontot jelent, és az csak akkor fogadható el, ha a szerződésben szereplő növényorvos szerepel a szaktanácsadói névjegyzékben.

Fontos különbség tehát, röviden összefoglalva, hogy csak az AKG pályázat esetében kötelező a szaktanácsadói névjegyzékbe való regisztráció, a növényorvosi vény kiadására, a nem névjegyzéki növényorvos is jogosult.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés