Kertészet

Mi a teendőnk a szamóca növényeinkkel az érés előtt?

Házi kerti termesztésre is ajánlott a szamóca, vagy inkább eper? A különbség a két faj között igen jelentős, mert az eper ugye még mindig nem szamóca…

Én mint gyümölcstermesztő kertészmérnök, következetesen szamócának fogom hívni azt, amit a fogyasztó epernek hív. Nevezzük ezt szakmai ártalomnak, de ettől függetlenül, amikor az általunk termesztett szamócát a fogyasztóknak kínáljuk a piacon, valahogyan eperré változik.

 

Jelenleg a szabadföldi szamóca területeken, a korai fajták már szinte teljes virágzásban vannak. Ez azt jelenti számunkra, hogy nagyjából 3-4-5 hét múlva számíthatunk az első „szabadföldi hazai eper” feliratú árusító helyek nyitására.

 

A szamóca egy hálás és a házi kertben is könnyen termeszthető növény. Érdemes néhány palántát akár még a balkon ládában is nevelgetni, mert a bokorról frissen leszedett a szamócának, ugyan az íze nem lesz más, mint amit a piacon a hazai termelőktől vásárolunk, de a hangulata igen.

 

A házi kerti termesztés során arra érdemes figyelmet fordítani, hogy a bokrok alját, a virágzás idejére a gyomoktól meg kell tisztítani, majd azt érdemes pl. szalmával takarni. A szalma takarás lényege, hogy termések ne szennyeződjenek a talajszemcsékkel, mert a vízcseppekkel a termésre felcsapódó talaj szemcsék felelősek a botritiszes betegség kialakulásáért. A botritiszes betegség a termést illetően, a házi kerti termesztés során, az egyik legjelentősebb betegség, amely ellen, a szalma takarásos módszerrel rendkívül hatékonyan védekezhetünk.

 

A szamócának számos lombot károsító betegsége is van, ami a házi kerti hobbi termesztéskor is előfordulhat. A lombot károsító betegségek ellen, a leghatékonyabb védekezési megoldás, a termés betakarítása utáni, lomb lekaszálása és eltávolítása az „ültetvényből”, amellyel a kórokozók áttelelését is megakadályozhatjuk, azaz a jövő évi fertőzést is megnehezítjük.

 

A szamóca házi kerti termesztése során, kártevők megjelenésével kevésbé kell számolnunk. A meztelen csigák a hobbi kertészek nagy ellenségei. Léteznek különféle csapdák, amelyekkel gyéríthető a számuk, de egyszerűen össze is gyűjthetjük őket, időről-időre.

 

Az ültetvények jelenlegi, április közepi állapota: a növények egyelőre „gyúrnak” a szezonra. Fejlődik a lomb, fejlődnek a virágok. Az időjárás egyelőre többé-kevésbé kegyes volt, de a tavaszi csapadék hiányzik. A házi kertekben is érdemes, a virágzás idején, illetve a terméskötődés után/közben öntözni a szamócát.

 

Amit a házi kertben a hobbi termesztők még el szoktak hibázni, az a növények újratelepítése. Nagyon fontos, hogy a növényeket legkésőbb 3 évente felszámoljuk, és újratelepítsük. Ha nem is vásárolunk új palántákat, érdemes az indanövényekről újra telepíteni az ültetvényt, és a nagy, anyanövényeket felszámolni. Ezzel elkerülhetjük a termés elaprózódását, ami a házi kerti termesztés során, gyakran előfordul.

 

A saját készítésű szamóca lekvárnál nincs finomabb, így a befőzés nem maradhat el. A szamóca hazai szabadföldi körülmények között, az árutermelő ültetvényekben, május közepétől, június közepéig, végéig tart. A legjobb befőzésre alkalmas szamóca így május végétől kapható a hazai termelőknél. Érdemes kivárni tehát ezt a pillanatot.

 

A visszaszámlálás tehát megkezdődött, már csak 4-5 hét, vagy talán még kevesebb, és a hazai szabadföldi szamóca megvásárolható. Egészen addig, – a hazai hajtatott szamóca kivételével, amit az árusító minden bizonnyal jelezni fog – legfeljebb görög, spanyol vagy éppen marokkói szamócát kaphatunk, attól teljesen függetlenül, hogy azt milyen csomagolásban találjuk a boltok, üzletek polcain. Ha kemény, csillogós, ízetlen és szagtalan a termés amit vásároltunk, minden bizonnyal külföldi import szamócával állunk szemben.

 

Személyes meggyőződésem, hogy érdemes megvárni ezt a néhány hetet, és csak akkor keresni a MAGYAR EPER feliratot.

 

agrotrend.hu / Benedek Borbála 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés