Kertészet

Miért fontos a lomb talajba forgatása?

Sokszor, sok helyen olvashatjuk, ha növényvédelmi híreket olvasunk, hogy az őszi lombhullást követően érdemes a lehullott lombot a talajba forgatni, vagy azt eltávolítani.

Mi indokolja ezt?

Tökéletes növényvédelmi eljárások, kezelések esetén is előfordulhat, hogy a károsítók a lehulló levelekkel a talajra kerülnek, ahol a levelek segítségével jól át is tudják vészelni a hideg, fagyos évszakot. Ez természetesen nem minden károsítóra igaz, főként bizonyos kórokozók áttelelését segítik a lehulló levelek. Éppen ebből adódik az az egyszerű következtetés, ha a lombot, az esetleges gócpontokat hordozó leveleket eltávolítjuk, vagy azok talajba forgatásával elősegítjük azok lebomlását, kiváló hatékonysággal csökkenthetjük a következő évi károsító-, főként kórokozónyomást. Hidegtűrő szaporítóképleteik ugyanis csak a tavaszt várják és újabb károsítás veszi kezdetét a friss növényi részeken.

Néhány példa a levélen (is) áttelelő kórokozókra:

  • Sztigminás levélfoltosság
  • Blumeriellás levélfoltosság
  • Varasodás kórokozója
  • Lisztharmatos betegségek, pl. szőlő lisztharmat…

Más a helyzet házi kerti körülmények között. A házi kertben lehetőségünk van a lomb összegyűjtésére és annak megsemmisítésére. A komposztálás is kiváló módszer, de súlyosan fertőzött lomb esetén érdemes akár elégetni a lombot. (Ekkor ügyeljünk a helyben érvényes tűzvédelmi szabályok betartására!)

Miért fontos ez nekünk?

Csak akkor lehetünk igazán sikeresek a növényvédelemben, ha ismerjük az „ellenséget”! Ez tehát azt is jelenti, hogy ha ismerjük a károsítók életmódját, azok működését, fejlődését és életfolyamatait, sokkal hatékonyabban cselekedhetünk azok károsítása ellen.

A védekezési folyamat során a telelési mód ismerete csak egy kis részlet, azonban a megfelelő őszi védekezési módszer nagyban segíti a következő évi károsítónyomást. A levélen, talajban vagy a növényi részeken áttelelő károsítók ugyanis a következő évben éppen ezekből a gócpontokból indítják majd a fertőzést. A tavasz megérkeztével a károsítók számára kedvező időjárás alkalmával az áttelelő szaporítóképletek „felébrednek” és elindul az újabb fertőzés.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés