Kertészet

Milyen betegségek károsíthatják az esős időben a meggy és az alma levelét?

A meggy betakarítását, az idő előtt lehulló sárga fa levelek nehezíthetik meg. Az alma egyik legveszélyesebb betegsége pedig a ventúriás varasodás, főként akkor, amikor csapadékos az időjárás.

A meggy betakarítását, az idő előtt lehulló sárga fa levelek megnehezíthetik. A sárguló levelek a nyár elején nem az ősz eljövetelét jelzik, hanem a blumeriellás betegség megjelenését és jelentős károsítását. A betegség a meggyet és a cseresznyét is károsítja, főleg csapadékos időben. A leggyakrabban a leveleken jelentkeznek a tünetek, ritkán a gyümölcs kocsányon is. A tünetek alapján azonban a betegség jól felismerhető. A levelek fonákján néhány mm-es lilás színű foltokat láthatunk, amelyek kissé kiemelkednek. A fertőzés következménye, a levél lemez sárgulása, majd a talajra hullása. A kórokozó a lehulló leveleken telel át, a talajon, így a tavaszi esőzések szükségesek ahhoz, hogy az újonnan fejlődő levelekre a gomba szaporítóképlete rákerüljön.

A tavaszi fertőzés során, a lombkorona alsó levelein láthatóak a betegség első jelei, ahonnan a fertőzés a további esőzések során tovább terjedhet. A betegség elleni védekezés kontakt hatásmódú készítményekkel is sikeres lehet.

A ventúriás varasodás az alma egyik legveszélyesebb betegsége, főként akkor, amikor csapadékos az időjárás. A betegség nemcsak a leveleket és a virágokat, hanem a terméseket is képes károsítani.

A levélen szemmel is jól látható kórképek mutatkoznak. A levelek színén néhány mm-es, kerek halványzöld foltok képződnek, amelyek a levél színén enyhén kidomborodnak, majd ezek a foltok elhalnak és elbarnulnak. A virágokon és a csészeleveleken is megfigyelhető konídiumtartó gyep, a fertőzés miatt a virág a talajra hullik. A termés károsítás esetén, az alma elveszíti piacosságát, hiszen annak felületén elbarnuló, varas foltok képződnek.

A termésen is, a levélhez hasonlóan, kerek elbarnuló foltok képződnek, amelyek elparásodnak, esetenként ezek a foltok fel is repednek, és másodlagos kórokozók is felülfertőzhetik ezeket a foltokat. A kórokozó a leveleken telel, így azok talajba forgatása egy fontos védekezés mód a betegség ellen. Az áttelelő képletekből a fertőző aszkospórák szóródása már tavasszal megkezdődik, a fertőzés kialakulásához jelentősebb harmat is elegendő. A betegség terjedését tehát a levél felület nedvessége, és annak időtartama határozza meg.

A betegség több módszerrel is előrejelezhető. Az egyik legmodernebb ilyen eszköz a meteorológiai készülékekhez kapcsolt szoftver, amely az időjárás és a levélfelület nedvesség mérési adatok alapján, képes a fertőzés lehetséges időpontját előrejelezni. Hagyományosan az aszkospórák szóródása, mikroszkóppal, laboratóriumi körülmények között is megfigyelhető.

A betegség elleni védekezés során érdemes a kontakt hatásmódú készítményeket és a felszívódó hatásmódú készítményeket kombinálva felhasználni. A fák egészséges lombjának megőrzése nagyon fontos, hiszen az egészséges lomb a jövő évi megfelelő termés mennyiség és minőség alapja.

A tábla szintű megfigyelésekkel pontos és okszerű növényvédelmi kezelések folytathatók, érdemes tehát alkalmazni a jól működő előrejelzési rendszereket és technikákat.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés