Kertészet

Mitől sárgulhat idő előtt a meggy- és cseresznyefák levele?

A korai sárgás lombszíneződést és lombhullásért egy kórokozó lehet felelős. Ez a kórokozó a Blumeriella jaapii, azaz a cseresznye és meggy blumeriellás levélfoltossága.

A betegség fejlődéséhez már kevés csapadék is elegendő. A meggy- és cseresznyefák lombját fertőzi meg a betegség, majd a levéllemez sárgára színeződve, akár a betakarítás idején is a talajra hullhat. Csapadékosabb idő esetén a levelek fonákján sárgásfehér szaporítóképletek alakulnak ki, amelyek szabad szemmel is láthatók.

 

A kórokozó a lehullott leveleken telel át, majd a tavasz elérkeztével elindulhat az újévi fertőzés. A tavaszi esőzések eredményeként a tavasszal fejlődő szaporítóképletek a lombkoronára kerülve fertőzhetik meg az új leveleket. A tavaszi  fertőzést követően a nyári fertőzés már a lombon megtalálható szaporítóképletekről folytatódhat.

A betegséget az USA-ban észlelték először, 1878-ban írták le. Kevesebb mint 10 év alatt, 1885-ben már Európában is észlelték, hazánkban viszont 1939-ben írták le először.

A kórokozó korai lombhullása több szempontból sem kívánatos. Egyrészt a lomb megtartása fontos szerepet játszik a rügyek differenciálódásában, megfelelő fejlődésükben, másrészt pedig a korán lehulló levelek megnehezíthetik a betakarítást.

Az ősszel lehulló lomb talajba forgatása fontos tényező a következő évi fertőzés megelőzéséhez. Ezentúl viszont több kontakt és felszívódó készítményt is rendelkezésünkre áll fáink lombkoronájának megvédése érdekében.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés