Kertészet

Most van szükség a virágba borult fák alapos védelmére

Sorra bontják szirmaikat a gyümölcsfák. A mandula, kajszi-, őszibarack, cseresznye- és a meggyfák is újraélednek.

Ez a kritikus idõszaka a tafrínás betegséget elõidézõ gomba fertõzésének. Már a 0,5–1 cm-es, alig látható leveleket is megfertõzi, különösen hûvös, nedves, ködös idõjárás esetén. Ha ebben az idõben nem permetezzük, nem védjük meg a fákat, a kifejlõdõ levelek torzultak lesznek, és utána lehullanak. A leveleken megfigyelhetõ torzulások idején a kémiai védekezés már eredménytelen. A mandula-, õszibarack-, szilva-, kajszi- és meggyfákat virágzás idõszakában fertõzi a Monilia laxa nevû gomba. – írja a teol.hu.

Csak akkor fertõz, ha a virágszirmok szétnyíltak, és a virág bibéje az esõtõl vagy a ködbõl kicsapódó víztõl nedves. Ilyen idõjárási viszonyok között súlyos járványt okozhat: a virágok hirtelen elhalnak, majd a fiatal levélkék is hasonló gyors hervadást, elhalást mutatnak. Súlyos fertõzésnél a virágzat többsége elhal, a fák nem hoznak termést. A gomba a hajtásból megfertõzi a vesszõt, belenõ az ágakba, a korona részleges elhalását, súlyos esetben a fa pusztulását okozza. A védekezés akkor hatékony, ha a virágzatok fertõzõdését megelõzzük, a virágzatot a gomba behatolása elõtt permetezzük. Virágzás alatt 2-3 alkalommal lehet szükség a kezelésre: az elején, a tömeges virágzáskor és a sziromhulláskor.

A felsorolt gyümölcsfák virágzása – a fajoktól függõen – különbözõ idõben következik be. Aki kertjében több gyümölcsfajt is nevel a csonthéjasok közül, az egymás utáni virágzás miatt több hétig is elhúzódó permetezésre készüljön. Érdemes idõben beszerezni a kezeléshez szükséges növényvédõ szereket. Permetezhetünk-e virágzáskor, kérdezik gyakran a kisebb gazdálkodók. A szakemberek szerint igen, nem árt a leendõ gyümölcsnek. Érdemes tanácsot kérni, hogy melyek azok a szerek, amelyek hatékonyak, ugyanakkor a méhekre nem veszélyesek, ezért a gyümölcsfák szabadon permetezhetõk a beporzást végzõ méhek károsodása nélkül.

Vannak a méhekre mérsékelten veszélyes gombaölõ szerek, ezek felhasználása csak az esti szürkülettõl 23 óráig engedélyezett, amikor a méhek a kaptárukban tartózkodnak. Reggeli aktivitásuk kezdetére, kirepülésük idejére a gombaölõ szerek mérgezõ hatása megszûnik. Ezt az alkalmazást nevezzük méhkímélõ technológiának.

Fontos a személyi biztonság is. Bizonyos szerek alkalmazásakor a megfelelõ, zárt védõruházat, légzésvédõ, arcvédõ maszk, védõkalap, védõszemüveg és védõ lábbeli (magas szárú cipõ vagy csizma) viselése ajánlatos. Még a kevésbé mérgezõ vegyszereknél is alapvetõ követelmény a kézvédelem, ehhez legjobb a kertészkesztyû.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook