Kertészet

Nagyobb figyelmet kíván idén a szőlő

Dolgos évük lesz a szőlősgazdáknak, az egyszer bizonyos. A – már nem is annyira – szokatlanul enyhe időjárás miatt nagy számban teleltek át, és már akcióba is léptek a szőlőültetvények kártevői. Az átlagosnál többször és gyakrabban kell permetezni.

Az enyhe telet a kórokozók is könnyebben vészelik át, ugyanakkor eddig különösebb növényegészségügyi kár nem érte az ültetvényeket emiatt. Hogy ez így is maradjon, az folyamatos figyelmet és törődést igényel majd a gazdáktól.

– Az enyhe téli időjárás szerencsére nem tett különösebb kárt a villányi szőlőültetvényekben sem, ahol befejeződnek a decemberben kezdődött metszési munkálatok, gyors ütemben indult meg a szőlővesszők vegetációja – tájékoztatott Nagy Gergely, a Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára.

A szőlősgazdák többsége idén szokatlanul korán, februárban megkezdte a védekezést a lemosó permetezésekkel, de egybehangzó véleményük szerint később sem lazíthatnak. Az ideit a 2014-es évhez hasonlítják, amikor a szokásoshoz képest dupla annyit kellett permetezni a szőlő egészsége érdekében.

Az első komoly veszélyt a lisztharmat jelentheti, a fertőzés kialakulásához sajnos kedvező körülményeket teremtett az elmúlt napok időjárása. Legalább 1-2 mm csapadék kell, és ettől a tőkék felületének minimum hat órán át nedvesnek kell maradnia úgy, hogy a hőmérséklet nem süllyed 10 fok alá.

Nagy Gergely becslése szerint ebben az évben a pluszvédekezés költsége hektáronként néhány tízezer forint vagy akár ennek többszöröse is lehet a növényvédő szerek minőségétől függően.

Vezet a vörös

Egy friss felmérés szerint reneszánszát éli a borfogyasztás, ma már nemcsak az idősebb korosztály, de a fiatalabbak is szívesen kortyolgatnak egy-egy pohár minőségi bort. Habár az elmúlt években nőtt a fehér- és rozé borok iránti igény, még mindig nem annyira, hogy a vörösbor elveszítse első helyét. A fogyasztók egyre inkább mozdulnak a könnyed, gyümölcsös fajták felé. Az új igényekhez a borászoknak is alkalmazkodni kell, ami új kihívásokat jelent.

Már sokat ígér

A tavalyi viszontagságos év és szüret – szeptember végéig optimális időjárás, majd hetekig tartó hideg esőzés – után nagyon szép borok mutatkoznak a villányi és környékbeli pincékben. A korai érésű fehér és vörös fajták esetében mennyiségi problémák sem voltak, a késői érésű vörös fajták esetében azonban nagyobb szerepe volt a bogyózásnak, a fürtök válogatásának. Azt viszont már a rozé és a primőr borok is mutatják, hogy sok öröme lehet a fogyasztóknak a 2015-ös évjáratban.

Óriási a verseny

Ami a fogyasztást illeti, egyértelműen vezetnek a hazai borok, ám az elmúlt évek adatai azt bizonyítják, hogy a magyar nedűk folyamatosan komoly vetélytársat kapnak az erősödő import miatt. A világ tíz legjelentősebb bortermelő országa közül ötnek a borai folyamatosan és nagy mennyiségben elérhetők a kiskereskedelemben, ráadásul nagyon versenyképes áron. A hazai piac védelme érdekében a magyar borászok gyakoribb és szigorúbb ellenőrzéseket sürgetnek.

agrotrend.hu/bama

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés