Kertészet

Naphálóval védik Dél-Afrikában az almásokat

A nap égette alma ugyan édesebb és testesebb, de nem tetszik a vevőknek. A dél-afrikai Klein Ezeljacht farmon épp ezért hálókat húznak az almások fölé, és öntöző rendszert is telepítenek. Becslések szerint mindez akár a felével is növelheti a termelési költségeket.

Vevőim elsősorban a szemükkel vásárolnak – mondta Andre Cloete, a történelmi, még a búr időkben alapított dél-afrikai Klein Ezeljacht farm ügyvezető igazgatója. Magyarázatul hozzáfűzte, hogy ha a láda tartalmának tizede túlságosan nap égette, már csak harmadosztályú lehet, és a léüzembe kerül – olvasható a blog.syngenta.hu-n.

fotó: blog.syngenta.hu

A különösen forró április és május miatt a piros almák ötöde, a zöldek 60 százaléka végezte így, ami nagy veszteség a gazdaságnak. Pedig az ilyen almák édesebbek, és testesebb az ízviláguk, azonban a vevőknek nem tetszik a külsejük.

A probléma megoldása érdekében Cloete hálókat húzatott az almások fölé és elkezdte kiépíteni az öntöző rendszert is, de ez nem olcsó. Becslése szerint a gyümölcsök megfelelő védelme akár a felével is növelheti a termelési költségeket. Úgy véli,

ez olyan ár, amelyet érdemes megfizetni, különösen azért, mert arra számít, hogy az éghajlatváltozás súlyosbítja a helyzetet.

Dél-Afrika almatermésének jó részét Délkelet-Ázsiában értékesíti, és amíg sok országban a zöld almát részesítik előnyben, Kína és a Távol-Kelet a nagyobb, vörös színű gyümölcsöt preferálják, amely döntően hibátlan. Ezért az almatermesztők igyekeznek a piaci igényeket kiszolgáló fajtákat választani, de közülük is olyanokat, amelyek jól bírják az egyre forróbb klímát.

agrotrend.hu / blog.syngenta.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook