Kertészet

Óriási kincs a közösségi kert

Szabályozott keretek között, de megindultak a tavaszi munkák Kecskemét első közösségi kertjében, a Széchenyivárosban. Uborka, paprika, paradicsom, cukkini, padlizsán, borsó, tök és répa is megterem a panelházak között.

2018 áprilisában adták át Kecskemét elsõ hivatalos közösségi kertjét a széchenyivárosi Fáklya utcában. Az ezer négyzetméteres terület térítésmentes használatát az önkormányzat biztosította az ötletgazda Széchenyivárosért Egyesületnek. A kert legfõbb célja a közösségépítés, de az sem elhanyagolható szempont – fõleg a mostani járványügyi helyzetben –, hogy a társasházakban, panelházakban lakók így ki tudnak mozdulni kertészkedni – írja a baon.hu.

fotó: Hraskó István / Petõfi Népe

Szöllõsi Balázs, az egyesület elnöke szerint beváltak a számításaik: az elmúlt két évben fantasztikus közösség alakult ki, és a bérlõk nagyon szeretik a kertet. Mind a negyven parcellának van gazdája, és igen hosszú a várólista, akár háromszor ekkora területet is meg tudnának tölteni.

– Nehéz elképzelni, hogy korábban itt rendezetlen állapotok uralkodtak, tele volt szeméttel ez a telek. Egy szégyenfoltot sikerült megszüntetni és egyben kiváló célra felhasználni – mondta Szöllõsi Balázs, aki azóta is hálás, hogy a városvezetés nem engedett itt egy újabb társasházat megépíteni, hanem a környék nyugdíjasainak és fiatal házasainak adtak lehetõséget a kertészkedésre.

A bérlõknek csak a vízdíjat kell fizetniük, ásót, kapát, gereblyét is kölcsönvehetnek a kis szerszámosházból. A járványhelyzetre tekintettel a házi szabályzatot most kiegészítették azzal, hogy a bérlõknek távolságot kell tartaniuk egymástól, és a parcellaszomszédok egyszerre nem dolgozhatnak.

Mégis, a mostani bezárkózós napokban a kert legalább kínál egy kis terepet a levegõzésre, testmozgásra.
Molnár Márti és võlegénye, Kovács Miklós tavaly májusban lett boldog parcellabérlõ.

– Egész életemben kertes házban laktam, utána nagy váltás volt az egyszobás lakás, nehéz volt megszokni. Úgyhogy hihetetlenül megörültünk, mikor hallottunk errõl a lehetõségrõl – meséli Márti. Neki nem volt túl sok tapasztalata a veteményeskert mûvelésében, Miklósnak már inkább – mindenesetre óriási lelkesedéssel vetették bele magukat a munkába. Mindennap mentek, locsoltak, kapáltak, ástak – mikor mit kellett.

Uborka, paradicsom, koktélparadicsom, paprika, cukkini, padlizsán – az elsõ szezonban is már sokféle terményt szedhettek le, és nemcsak a saját, hanem a szülõk asztalára is jutott belõle. Az idei évben pedig lesz már répájuk, hagymájuk és borsójuk is.

– Csodálatos érzés figyelni, hogy nõ napról napra a termés, hogy azt a paprikát, uborkát ehetjük, amiért mi dolgoztunk meg – folytatja Márti. Neki az is tetszik a közösségi kertben, hogy a bérlõk segítenek egymásnak tanácsokkal, magokkal, palántákkal, beszélgetnek, megkóstolják a másik termését.

De mire elég a tíz négyzetméteres parcella? Miklós szerint meglepõen sok növény elfér, csak alaposan meg kell tervezni a kiskertet.

– Tavaly elég szellõsen ültettünk, idén jobban beosztjuk a területet. A borsónk már szépen nõ, és ha azt leszedtük, a helyére még kerülhet más a nyáron – teszi hozzá. Mártival közösen abban bíznak, hogy mire lesz családi házuk és egy nagyobb kertjük, elegendõ tudással és tapasztalattal fognak rendelkezni, hogy azt is szépen mûveljék.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés