Kertészet

Platán-csipkéspoloska – hogyan védekezhetünk ellene?

Esetenként nem csak a vándorpoloska, hanem a platán-csipkéspoloska is bosszanthatja a városban élőket. Mivel a kártevő a fa törzsén telel, így az ún. lemosó permetezés is gyérítheti az áttelelő egyedek számát.

A platán-csipkéspoloska a platán fák károsítója. A kártételét szívogatásával okozza a fákon. A fonákon találjuk a kárt okozó egyedeket. Jellegzetes szárnyairól könnyen felismerhetjük a kártevőt. A platán-csipkéspoloska 4-5 milliméteres szürkés imágói a levélerek mentén élősködnek a fán. A kártevő szárnya a leginkább jellegzetes, a nevéhez hűen, csipke jellegű. A szárnyán jellegzetes kör alakú mintát láthatunk, ami nagyon hasonlít a csipkés textilekre.

A platán fák kérge alatt telelnek át poloska imágói, amelyek a levelek kifejlődésével folyamatosan előbújnak a törzs kéregrepedéseiből. A platán-csipkéspoloska kártételét a levelek szívogatásával okozza. A levél fonákon találjuk az állatot, a fonákon lévő fekete apró pöttyök pedig a poloska ürüléke. Szívogatása nyomán a levél ragacsos lesz, hasonlít tehát a kártétel a levéltetvek károsításához.

A poloska szívogatásának eredményeként a levelek színe enyhén sárgul-barnul. A sárgás-barnás elszíneződés oka, hogy a károsítás miatt, elindul a klorofill bomlás a levélben. Amennyiben a csipkéspoloskák száma jelentős egy-egy fán, egy-egy levélen, akkor az akár a fák idő előtti lombhullásához is vezethet. A fa kondíciója egy-egy jelentős invázió esetén folyamatosan romlik. Így a platán-csipkéspoloska újbóli megjelenése nyomán, több év alatt, a kártétel akár a fa pusztulásához is vezethet, sorozatos, súlyos károsítás esetén.

A platán-csipkéspoloska jelenléte egész nyáron megfigyelhető, még ősszel a lomhullás előtt is találkozhatunk a fák alá kiteregetett frissen mosott ruhán, vagy az autónkon az oda tévedő egyedekkel.

Hogyan védekezhetünk a kártevő ellen?

A kártevő tavasszal bújik elő a telelő helyéről. Mivel a kártevő a fa törzsén telel, így az ún. lemosó permetezés is gyérítheti az áttelelő egyedek számát. A tavaszi kirajzáskor az imágók ellen folytatott védekezés a leginkább eredményes. A kártevőnek 2, akár 3 nemzedéke is kifejlődhet. Ha egy-egy fán sikeres is volt az első nemzedék elleni védekezés, mindig számítanunk kell arra, hogy a kártevő újra betelepül a nyár folyamán.

A védekezés legnagyobb nehézségét általában a platán fák mérete adja, amely igencsak megnehezíti a közterületi növényvédelmet folytatók dolgát. Léteznek azonban olyan eszközök, amelyekkel a magas fák növényvédelme is jól megoldható.

A közterületen végzett növényvédelmi kezeléseknek igen szigorú előírásai vannak, így nem kell megijedni, ha az otthonunkhoz közel a közterületen, vagy akár a játszótéren növényvédelmi kezeléseket folytatnak a szakemberek.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook