Kertészet

Sok volt a gond a magyar cseresznyével

A szép, fényes és ropogós cseresznye, a pultokon ütött kopott áruvá válik.

A gyümölcságazattal foglalkozó cikksorozatunk során Csizmadia Györgyöt, a Fruitmarketing Kft. szakértőjét, az Alba Fructus Kft. tész beszállító-tulajdonosát kérdeztük. Legutóbb a bogyósgyümölcs-termesztés kihívásait jártuk körbe, most azonban a cseresznye és meggy termesztés kérdéseit vitatjuk meg.


Egy szerkezeti váltás előtt állhat az ország – fotó: Pixabay

Hol tart a magyar cseresznye és meggytermesztés?

Nézzük mit mondanak a számok!

Mindkét fajnál folyamatos a bővülés, és nem csak hazánkban. Egy szerkezeti váltás előtt állhat az ország. Az ültetvények jelentős része nagy térállású, extenzív ültetvény! Ez különösen a kézileg szedett cseresznyénél probléma. Önmagukban a szedésköltségek gondot okozhatnak, nem beszélve a minőségről, ami pultállóságban és méretben is jelentkezik mint elvárás.  

Igen, azok a kényes piaci igények, de hogy alakult az év mi volt a piaci újdonság?

Először is rendkívüli jó termés érkezett egész Európába. Fajtáktól függetlenül a virágzás lement 1 hét alatt. Meglepő módon méhek is voltak bőven. Így rendkívül jó kötődés lett. Ez az árakat 20 éve nem látott mélységbe nyomta le. A rendkívüli időjárás miatt a cseresznye esetében összeérett egész Európa!

A görög, a magyar, a lengyel és a török áru is egyszerre nyomta Európát.

Ráadásul a konkurensek válogatott csomagolt áruval szolgálják ki a piaci igényeket, ami az elmúlt 1-2 év komoly válogatógép beruházásainak köszönhető. Tulajdonképpen a 28 mm alatti cseresznye eladhatatlanná vált. Másik probléma a hazai fogyasztás alacsony mivolta. Ez alapvetően a nem megfelelő áruházlánci áruminőségnek köszönhető!

Az a szép, fényes és ropogós cseresznye, a pultokon ütött kopott áruvá válik. Így nem csoda, ha nem nagyon fogy! A magyar áru minőségével amúgy is sok gond volt a sok eső miatt! Így a szokásos dugulás egy héttel hamarabb érkezett, és nem is szűnt meg.

Hogyan alakult a meggy piaca?

A kézzel szedett meggy az orosz embargó és annak járulékos költségei miatt szinte megállt a legnagyobb piacon Oroszország felé. Ráadásul a törökök az olcsó szír munkaerő és a leértékelődött valutájuk miatt elárasztották olcsó cseresznyével az orosz nagybanikat.

A szezon első felében az érdi fajtákat ráadásul sok eső sújtotta, így a léárak is padlóra kerültek, 30-40 forint volt ha egyáltalán átvette az ipar.

Általában nem kellett, mert egész egyszerűen megteltek a gyárak. Sok kertben rekordmennyiség született. Sajnos a minőség ezzel fordítottan volt arányos. A festőmeggyeknél a cukortartalom, az üvegmeggyeknél pedig húskeménység volt kifogásolható! Így természetesen az árak rég nem látott mélységbe zuhantak!

Ráadásul a lengyeleknél is rekordtermés volt, így a magyar meggy nem tud olyan olcsó lenni, mint a lengyel. Ezt a vevők már mind tudják és természetesen ehhez igazítják az árakat és a beszerzési politikájukat.

A rengeteg rázógép pedig elárasztotta a gyárakat akkor is ha nem kellett. Ipari cseresznyéből élénkebb volt a kereslet, de valójában az kis szelete a termésnek. Kézzel nem lehet már ipari árut szedni.

Mik azok a technikai minimumfeltételek, ami mellet lehet gazdaságosan termeszteni?

A hozam, mint láthattuk idén nem megoldás ha nem párosul minőséggel, még az ipari áru esetében sem! Tehát metszéssel, és okszerű tápanyag-utánpótlással, öntözéssel lehet csak kiutat találni. Azonban sajnos a magyar kutatóintézetek egész egyszerűen nem foglalkoznak ezzel.

Mit rejt a jövő szerinted?

– Nos a kézzel szedett meggy vagy cseresznye esetében csak intenzív, könnyen leszedhető koronaformát kell választanunk. Ehhez a fajta alany kombináció jó kihívás, hiszen a cseresznyében a méret nagyon is számít, illetve a piac elvárja a folyamatos megbízható szállítást. Ennek függvényében nem kérdés, hogy a felületek mennél nagyobb részét esővédő fóliával kell fedni, hogy a munka a betakarítás ne álljon meg.

Nem véletlen, hogy ennek terjedése robbanásszerű Olaszországban.

A meggy esetében alternatíva a kombájnos betakarítás alacsonyabb munkaerő igénye miatt. Persze ehhez is kis fák kellenek, és hektáronként nagy tőszám. Cserébe gyorsan termőre is fordul az ültetvény!

A csepegtető öntözés, amely a talajban vagy a támrendszeren fut és alkalmas a tápoldatozásra is alapfeltétel. A fagyvédelmi gyertya hatékonyságát nyilván javítja a kinyitott esővédő fólia. De ne feledkezzünk meg a jó megporzásról is! Nem minden év ilyen jó, mint az idei. Itt méhek és poszméhek használata akár kombinálva is fontos feladat.

Az okszerű tápanyag-utánpótlásban a szervestrágya granulátumok is előre fognak törni a jövőben.

Az okszerű talajadottságra kevert, vetett gyep éppúgy felértékelődik a jövőben, mint az alga lombtrágyák vagy épp a cink használata. Ezek azok a mély szakmai kérdések amikhez szükséges szaktanácsadók alkalmazása, nem beszélve a növényvédelem kihívásairól.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés