Kertészet

Tavaszi védekezés a rovarok ellen almában

Hazánk egyik legjelentősebb gyümölcsfaja az alma. A rügyfakadástól virágzásig tartó időszakban a növényvédelmi munkák célja a kórokozók, illetve a kártevők áttelelő alakjainak irtása, tovább fejlődésének megakadályozása. Idén a csapadékos és enyhe telet követően jelentős rovar-, atkakártevőre, gombás és a baktériumos betegség megjelenésére kell számítanunk.

Bimbólikasztó bogár

A bimbólikasztó bogár az almásokban általánosan elterjedt egynemzedékes faj.

A száraz, meleg időjárás elősegítette az elszaporodását, amely súlyos károkat okoz elhúzódó virágzás idején. A bogarak tojásrakását követően bimbók nem nyílnak ki, a lárvák károsítása nyomán a szirmok elbarnulnak. (barna gömb)

Tavasszal, ha az átlaghőmérséklet 4-5 napig 8-10 fok, az almafákra repülnek, ahol a rügyekben táplálkoznak. Ha fánként 4-5 darab bogarat találunk, védekeznünk kell. Biológiai védekezésre a Laser Duplo és a Pyregard szert rotálva használhatjuk ellenük.

 

Takácsatka

A takácsatkák közül a leggyakoribb hazánkban a piros gyümölcsfa-takácsatka (4-6 nemzedék)

Szívogatása következtében a leveleken sárgás foltok, később ezüst-, illetve bronzszínűvé válnak, besodródnak és száraz időben lehullanak. Piros téli tojások telelnek át. Kora tavaszi kártétele ellen olajos lemosó szerek javasoltak rügynyugalmi állapotban. (25-30 l napraforgóolaj + 2 l Heliosol)

A téli tojásokból kikelő fiatal lárvák ellen ragadozó atkákat telepíthetünk be a tél folyamán 1000 darab/ha filccsík mennyiségben (Typhlodromus pyri).

Másik veszélyes kártevő az almatermésűek levélatkája, ami a fiatal gyümölcsfákat veszélyezteti. A levelek kanalasodnak, a levélfonák elbarnul. Kifejlett egyedei telelnek a rügyekben.

 

Levéltetű

A levéltetvek közül a legjelentősebb kora tavasszal a közönséges levélpirosító alma-levéltetű, a levelek csúcsát szívogatja, a levélszél besodródik, torzul, majd élénkpirosra színeződik.

A zöld alma-levéltetű már áprilisban megfigyelhető. A levelek fonáki részén, a főér mentén szívogatnak, majd a levél meggörbül. (nem vándorol el az almafáról!)

A szürke alma-levéltetű károsítására a levelek hosszirányban bepödrődnek. A fonáki részen viszonylag nagy testű, hamuszürke egyedek telepei láthatók. A megtámadott hajtások rövidebbek, a gyümölcs apró és deformált lesz. (migráló faj)

A tetvek tojás alakban telelnek, majd márciusban kikelnek az ősanyák. A leveleket szívogatják és pár nap alatt kifejlődnek, majd elevenszüléssel ősanyalárvákat hoznak létre, amelyek a levelek fonákán tovább szívogatnak.

A lemosó szerek a levéltetűtojásokat ritkítják. Zöldbimbóban az ősanyalárvák ellen káliszappan és Wetcit-tel végrehajtott védekezés javasolt. Tömeges megjelenésükre száraz, meleg egérfüles állapot végén kell számítani. Védekezés ellenük Neemazal T/S rovarölőszerrel hatásos.

 

Vértetű

vértetű az almafák egyik legveszélyesebb kártevője. Hajtásokat, ágakat és a gyökereket szívogatja, nyálukkal rákszerű burjánzásokat és torzulásokat okoznak a fán. Enyhe telet követően akár február elején elindulhatnak, tavasszal gyorsan szaporodnak. (6-10 nemzedék/év) A gyökéren és fás részen is telelnek.  

Nehéz ellene a védekezés. A tél végi lemosó permetezés elpusztítja a fán áttelelt egyedek egy részét. Nagymértékű károsítás esetén mindenképpen szükség van káliszappan, nyári olaj, Wetcit használatára.

 

Pajzstetű

pajzstetvek (kaliforniai pajzstetű, közönséges teknőspajzstetű, közönséges kagylóspajzstetű) lárvái és kifejlett alakjai egyaránt károsítják a hajtásokat és a fás részeket.

Erős fertőzöttség esetén a fák csúcsi része elhal, majd az egész fa elpusztul. A kaliforniai pajzstetű és a közönséges kagylóspajzstetű a termést is károsíthatja.

(lázfolt) Nyugalmi állapotban, az olajos lemosó permetezés hatékony ellenük. A tenyészidőszakban a védekezéseket a repülő hímek és a mozgó lárvák ellen kell irányítani.

 

Sodrómoly

sodrómolyok áttelelő lárvái a rügyeket odvasítják, összesodorják a fiatal hajtásokat, rágják a leveleket és a virágokat. (almailonca, ligeti sodrómoly, kerti sodrómoly, dudva sodrómoly)

A védekezéseket helyi megfigyelésre kell alapozni. Lepkék rajzás megfigyelésére Deltastop feromoncsapdákat használunk. Kelő lárvák ellen a lepkehernyók ellen 4 féle toxinkristályt tartalmazó Dipel Df használata ajánlott.

Több mint 30 éve létezik a molykártevők ellen fajspecifikus légtértelítési technológia is, ami Isomate néven kapható. A technológia lényege, hogy a hím lepkék nem találják meg a nőstényeket, így párosodásuk elmarad.

 

Aknázómoly

Az aknázómolyok lepkéi március-áprilisban kezdenek megjelenni, ezért a sziromhullás időszakában már célszerű kihelyezni a fajspecifikus szexferomoncsapdákat. Rejtőzködő életmódjuk miatt a Neemazal T/S készítmény hatásos ellenük.

A keleti gyümölcsmoly, almamoly imágók április közepén – végén már megjelennek, amelyek ellen preventíven a rajzás előtt kirakva az Isomate légtértelítési technológiával védekezhetünk. A kelő lárvák ellen a Madex Pro (almamoly) és Madex Twin (almamoly és keleti gyümölcsmoly) készítmények kiváló hatékonyságot mutatnak.

 

Tarcza Tamás
vezető szaktanácsadó
Biocont Magyarország Kft.
www.biocont.hu

(X)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés