Kertészet

Uborkahajtatás – növényvédelmi segítséggel

A kutatás középpontjában a termések hőmérsékletének pontos megfigyelése és az ezzel kapcsolatos páralecsapódási folyamatok állnak.

2016-ban kezdődött Franciaországban az a kutatás, amely a hajtatott uborkatermesztők növényvédelmi nehézségeire keresi a megoldást. A kutatást a Carquefou CTIFL francia kutatóintézet végezte.

Hőmérsékletmérő szenzorokat alkalmazva mérték a termések hőmérsékletét, amelyet figyelembe vettek az üvegház irányítása során. Nappal a termések hőmérséklete 25⁰C fok, míg éjjel 19⁰C.

fotó: reussir.fr/fruits-legumes

A CTIFL intézet a Hortimax vállalattal együttműködve fejlesztették ki az uborkák hőmérsékletét mérő szenzort, amelynek működése infravörös sugarakkal biztosított. A szenzort lehetőleg a legnagyobb termésekre kell kihelyezni, ahol a páralecsapódás veszélye is nagyobb, mint a kisebb terméseknél. A vizsgálatot drótra felfuttatott uborkaállományban végezték és a következő eredményekre jutottak:

  • A növények fejlődése szignifikánsan nőtt. A kontrollnövényekhez képest a szenzorral felszerelt növények 2 nappal előrébb voltak, ami egy plusz betakarítást is jelenthet.

  • A hozamra nem volt befolyással a vizsgálat.

  • A növényegészségügyi helyzet jelentősen javult. A második telepítési szakasz (június-október) végén kellett először növényvédelmi kezelést végrehajtani Peronospora-s betegség ellen. Botrytis cinerea és Didymella bryoniae által okozott tüneteket nem figyeltek meg a kutatás során.

  • Energiafelhasználás: a növények fejlődése, ezáltal a termelékenységük is pontosabb irányítást kapott, amellyel 6,3%-kal csökkenteni lehetett az energiafelhasználást. A terméseken kialakuló pára akkor jelenik meg, amikor a levegő (harmatpontja) és a termés hőmérséklete között 1⁰C fok különbség alakul ki.

A kísérletben szereplő szenzorok használata a gyakorlatban is jól alkalmazható – igaz, egyelőre jelentős költségigényük van. 2018-as évre tervezik egy költséghatékonyabb eszköz kifejlesztését, amely a termések hőmérsékletét más (olcsóbb) megoldással méri majd.

A 2017-es évben a termések hőmérséklete mellett a növények hajtáscsúcsának hőmérsékletét is mérték. Az ehhez a kutatáshoz kapcsolódó konklúziók még nem álltak össze, de az már előrevetíthető, hogy ez a technológiai újdonság is elősegíti majd a hatékonyabb és gazdaságosabb termelést.

agrotrend.hu / Benedek Borbála (forrás: Fruits & Légumes, 2017. nov)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés