Kertészet

Van, aki kivágja az 5 éves ültetvényét

Katasztrofális árakról lehetett hallani az alma árait illetően.

A gyümölcságazattal foglalkozó cikksorozatunk során Csizmadia Györgyöt, a Fruitmarketing Kft. szakértőjét, az Alba Fructus Kft. tész beszállító-tulajdonosát kérdeztük. Előző cikkükben, a héjasok termesztéséről beszéltünk. A mai témánk mik is a kihívások az alma-körte termesztésben.


A vevők egyre inkább az áruházláncokban vannak – fotó: Pixabay

Hol tart a hazai alma- és körtetermesztés?

Nézzük a számokat, a statisztikát

Sok az öreg ipari ültetvény, amire van igény, de az kérdéses, hogy mennyiért? 2018 különleges év volt, hiszen elfagyott Lengyelország. A körte stagnál, enyhén csökken. A birsre viszont sokan megoldásként tekintettek, mint pálinka alapanyag.

Idén a termelőknél katasztrofális árakról lehetett hallani, miközben az árak nem csökkentek a piacokon, illetve az áruházakban.

Az árakat egészen abszurd módon találták ki! Mennyi az az összeg, amiért a termelő még beviszi? Persze old meg, hogy a támogatásból megműveled a földet. Ettől lement a sűrítmény ára is, viszont a késztermékeké nem. Ez lenyomta az étkezési alma árát is.

Ami olcsó nem fogy annyira! Ezt a kereskedők is tudják!

Sok olyan alma van, amit étkezésinek termelünk, de lé lesz belőle. Vannak olyan évek, mint az idei, amikor egyszerűen a kézi szedés költségét, némi fuvar költséget kapunk a léalmáért! Persze, ha ebből akarunk kijönni, akkor érthető, hogy nem fog menni.

A birs túlment a piaci igényeken.

Van, aki ki is vágja a 5 éves ültetvényét.

Biztos piac nélkül az még rosszabb.

Melyek azok a technikai minimumfeltételek, amelyek mellet gazdaságosan lehet termeszteni?

A modern ipari léalmának van egy-két ismérve:

Alacsony össz előállítási költség.

De ezt mégis hogy lehet?

Többféle módon is:

  • Gépi betakarítással, teljes gépesítéssel a termesztés során, metszés és talajművelés.
  • Rezisztens fajtával, amit alig kell permetezni.
  • Magas hozammal, ami nem nélkülözi az öntözés és megfelelő tápanyagellátást.
  • Alacsony beruházási költséggel, középerős alanyon 5×3 méter 5,2 x 2,5 méter vagy 2 méter 600-1000 fa/ha, támrendszer jégháló stb. luxus nélkül.
  • Vegyszeres termésritkítás az alternancia elkerülése végett.
  • Kis szállítási távolság: a gyártól akár traktorral a föld széléről be tudja vinni.
  • Bio termesztés (bébiétel piac, speciális igényt kielégítő fajtával például rezisztens golden)

Nyilván számolni kell azzal, ha a gépi betakarítás és szállítás költsége megáll 12 forintban, akkor a 20 forintból is marad 8 forint a művelésre. Ez 40-60 tonna terméssel épp 0 egy olyan évben mint az idei, ami azért egy rossz év volt. Ha viszont kézi betakarítás van, mint ahogyan nálam is, nem jövök ki 15 forint alatt a betakarítással. Itt már nincs mit számolni.

Mi az étkezési piac jövőképe?

A piacunknak és a termőhelyünknek megfelelő alanyfajta technológia választása. Friss piac, jól színeződő fajták, megfelelő hozam, teljeskörű védelem  jéghálóval, vagy akár vektorhálóval teljesen körbezárt ültetvény.

A vevők egyre inkább az áruházláncokban vannak!

Ott kell keresni a jövőt, megfelelni és akár közösen a láncokkal piacot fejleszteni. Biotermékek, alacsony vegyszerterhelés, márkázás, ezek mind érdekesek lehetnek, sőt élvártak lesznek. A nyomonkövetés is fontos: a címke, a vonalkód, amiket megnéz a fogyasztó, hogy ki a termelő.

Mi a helyzet a körtével?

Az ipari teljesen megállt. Ami elment pálinkának, az elment, de velőkörte iránti igény csökkent. Az étkezésinél pedig hasonló a tendencia, mint az almánál. Habár bár a fogyasztás csökkent, azoknak, akik piaccal rendelkeznek nincs gondja. A szabadpiac nagyot csökkent. Komolyan esik az igény. Vajon a zöldségesek csökkennek, vagy a fogyasztás? Jó kérdés. Inkább azt gondolom áthelyeződik a forgalom a láncokba és a boltokba.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook