Megkülönböztetünk termőhajtás bekurtítást, csonkázást és hónaljhajtás kezelést.
Fontos, hogy ismerjük az éppen „művelt” hajtás származását és szerepét a szőlő életében. A hajtások számát, a metszéssel, majd a precízen elvégzett hajtásválogatással szabályozzuk. Növényvédelmi szempontból figyelnünk kell a tőkenyak-, és törzstisztítására. A hajtás befűzéssel pedig optimális körülményeket teremtünk a fotoszintézishez és a bogyófejlődéshez és nem elhanyagolható szempont, hogy a betakarítást is megkönnyíthetjük. Ha ezen műveleteket lelkiismeretesen elvégeztük, akkor a zöldmetszés egy következő lépcsőfok ahhoz, hogy szőlőnk tényleg „jól érezze magát” és a terméssel meghálálja fáradozásainkat. Jelen cikkben csak a termőhajtás bekurtításra és a hónaljhajtás kezelésre térnék ki, a cikk második részében esik majd szó a csonkázásról részletesebben.
Forrás: arbovin-ea.de
Ha szeretnénk a kötődést fokozni, akkor a termőhajtáskurtítással 20-30%-kal eredményesebb termékenyülést érhetünk el. A szőlő vitorláját virágzást megelőzően kell lecsípnünk, levágnunk. Így biztosítjuk, hogy vitorla hiányában a fotoszintézisben keletkező anyagok átmenetileg nem a hajtás, hanem a fürtök irányába „indulnak”.
Le kell szögeznünk viszont azt, hogy ez elsősorban a fürt víz- és tápanyagellátásának kedvez és ezáltal csak a bogyónkénti magszám nőhet és teltebb fürtök várhatók, nem nő a bogyók száma.
A hosszanti növekedés 8-10 napig szünetel a beavatkozást követően, majd gyorsan fejlődő hónaljhajtásokkal kompenzál a növény, az ő kezelésükre, szabályozásukra, ezért nagy gondot kell fordítanunk. Növényvédelmi szempontból is kedvező számunkra a kurtítás, mivel peronoszpóraérzékeny részektől válunk meg és a lombfelület csökkenése is könnyebb védekezést tesz lehetővé. Később viszont a tömött fürtök miatt hajlamosabb lesz a termésünk a rothadásra. Azzal is számolnunk kell, hogy a nagyobb mennyiségű termés alacsonyabb mustfokkal, magasabb titrálható savtartalommal érik be.
A nyár folyamán a nyári-, vagy hajtó rügyek is kipattannak, hajtani kezdenek és másod- illetve harmadrendű hajtások lesznek, amelyeket eltávolítunk vagy visszavágunk.
A „feltisztítás”, a hónaljhajtások kezelése főleg a vékony lombozat kialakítása érdekében fontos.
Csökkentjük az önárnyékolás esélyét és befolyásoljuk a lombozat mikroklímáját, ám a meghagyott hónaljhajtásokkal növelnénk a növényvédelmi kockázatot, táptalajt hagynánk olyan kártevőknek és kórokozóknak, mint a levélatkák és a peronoszpóra.
Forrás: Gartro news Wien
A főhajtások öregedését is befolyásoljuk ezzel a kezeléssel, hosszabb lesz a teljesítő képességük élettartama. Bizonyos kutatások viszont alátámasztották, hogy a hónaljhajtások jelenléte pozitív hatással lehet a termésminőségre, illetve a téli rügyek differenciálódására.
Összefoglalva a szőlő zöldmetszése egy elengedhetetlen munkafolyamat, amelyet időben és percízen kell elvégeznünk, hogy szőlőnk fejlődése zavartalan lehessen. Gondoljunk csak arra, hogy hamarosan jön a szüret, ezért kellő energiát kell az idei termés sikerére fordítanunk.
Tamás Emőke