Gazdálkodás

Szántóföld

A hét témája: ezek a legújabb starter műtrágyák a piacon!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a starter műtrágyázás fontosságát a növények megfelelő fejlődése érdekében. A hatékony alkalmazás érdekében azonban fontos tisztában lennünk annak alkalmazásával, hogy a megfelelő vegetációs fázisokban rendelkezésre álljon a szükséges mennyiségű tápanyag. A Yara Hungária Kft., a Fertilia Kft. és a Nitrogénművek Zrt. segítségével bemutatjuk a legújabb fejlesztéseket, amelyek elérhetők a magyar piacon.


fotó: 123rf

Fertilia Kft.: A növények tápanyag-felvétele vegetációs periódusonként eltérő!
 

Időzített nitrogén – Gramix NPK-val

A talajnedvesség, általános tulajdonságai mellett a műtrágyák nitrogénformái is befolyásolják, hogy hatóanyagoknak hány százaléka válik felvehetővé a növény számára. A leginkább használt ammónium-nitrát alapú (MAS, AN, SAN) műtrágyák átalakulása 1-2 nap alatt is végbemehet. A növényeink tápanyag felvétele azonban a vegetációs periódus alatt eltérő. Pl. a kukorica a nitrogén igényének csak 8-10 leveles állapota után veszi fel. Tehát az lenne az ideális, ha akkor is rendelkezésre a nitrogén forrás, amikor a legnagyobb van rá. Erre megoldás a jól oldódó Gramix NPK. A Fertilia 2016-os tavaszi újdonsága magas „időzített” amid nitrogén hatóanyagú Gramix NPK műtrágya. Az amid nitrogén két lépésben alakul át felvehető nitráttá, így egy része a talajba bedolgozáskor gyorsan oldódik, másik része később is hozzáférhető marad a növény aktív fejlődési időszakában.

Mivel a keletkező ammóniumion a talajkolloidokon hosszabb ideig tárolódik, nincs gyors nitrát kimosódás. Gazdaságos, mert a nitrogén hatóanyag költség alacsonyabb. A biztosan elérhető friss foszforra már a magnak nagy szüksége van a megfelelő gyökérzethez, a jó tápanyag- és vízfelvételhez, az aszálytűrő képességhez, és  megfelelő terméshozamhoz. A Gramix NPK 39-5-5 és Gramix NP 43-5 műtrágyáinkat a tavaszi alap- és kiegészítő trágyázására ajánljuk, a vetés előtt 1-2 héttel bedolgozva, 100-400 kg/ha dózisban.

Egyedülálló, Polifoszfát FertiSol NP oldatok a Fertilia kínálatában

A piacon eddig ismert foszfor tartalmú nitrogén oldatműtrágyákat zömében egyszerű szilárd beoldással állítják elő. Ez alacsony hatóanyag tartalmat és a tökéletlen oldódás okozta kijuttatási problémákat okoz. Megoldásként a FertiSol műtrágya családunk 2016. tavaszától 4 féle nagy töménységű, tiszta Polifoszfátos nitrogén oldattal bővült. Termékünk alapanyagában lévő oxigénhidas foszforsav kapcsolódások megakadályozzák a foszfátlekötődést és a kimosódást, közvetlenül felvehető oldott tápanyagot biztosít a növénynek. 

Oldataink nitrogén formái (NH4, NO3 és NH2) azonnali és nyújtott nitrogén források mellett réz vagy a cink mikroelemeket is tartalmaznak, így megelőzhetőek a hiánybetegségek, a minőség romlás és a terméscsökkenés. Gazdaságos, környezetkímélő, minden cseppje hasznosul. Tavaszi kultúrákhoz 250–500 kg/ha dózisban ajánljuk.

Szaktanácsadói információs vonal: 06-30-566-5386

Nitrogénművek Zrt.: 5 hektárra több mint 30 ezer Ft jövedelem is elérhető!

Az 500-ak klubja 2013-2014 évi kísérletet kukoricában állítottuk be, azonban az 500-ak Klubja standardtól eltérve 8 hibridkukorica került elvetésre mind az üzemi, mind a Genezis parcellán. A kijelölt 2 x 5 ha-os parcellákban az előző évben repcét termesztettek. 

Újdonságot jelentett a kísérletben, hogy a korábbi évekhez képest most először Genezis mikrogranulátumot is alkalmaztunk vetéskor.
A kísérlet beállítását, a kezeléseket 2013.06.25-én vett talajminta talajvizsgálati eredményére alapozottan határoztuk meg
 
ősszel nem történt alaptrágyázás sem a Genezis, sem az üzemi parcellán. Tavaszi nitrogén alaptrágyaként az üzemi területre hektáronként 100 kg Pétisó került, amit kombinátorral dolgoztak be, majd vetéssel egy menetben 100 kg/ha NPK 9:25:25 műtrágya lett kijuttatva.
A Genezis kísérleti területre alaptrágyaként 140 kg/ha Genezis NP 20:15 starter komplex műtrágya, valamint alap nitrogén műtrágyaként 380 kg/ha-os dózisban Pétisó került. 

A Genezis kísérleti területen a hibridenkénti 12 sorból 6 sorban vetéssel egy menetben 15 kg/ha-os dózisban Genezis Gold Starter NP 15:45 mikrogranulátum műtrágyát juttattunk ki. Tápkultivátorral 150kg/ha Pétisót kapott kiegészítő trágyázásként a Genezis kísérleti rész, az üzemi parcellán műtrágya kijuttatás nélküli volt a kultivátorozás. 

Lombtrágyaként a Genezis táblarészre 4l/ha-os dózisban Genezis Mikromix-A Cink levéltrágya lett kijuttatva, míg az üzemi terület nem kapott semmilyen levéltrágyát. Az üzemi technológiához viszonyítva hektáronként 141 kg-mal több nitrogén és 3 kg-mal több foszfor hatóanyag került kijuttatásra. Kálium hatóanyagból -25 kg-mal kevesebb került ki a Genezis kísérleti területre, mert káliumot egyáltalán nem juttattunk ki.

A korai fenológiai felmérések az üzemi részen foszforhiányt jelző levéltüneteket mutattak, ami viszont nem volt látható a Genezis parcellán. A cink hiányát jelző levélcsíkozottság viszont mindkét parcellán látható volt, de nem minden hibridet érintően. A cink hiánytünet megszüntetését célzó levéltrágyázásra csak a Genezis parcellán került sor. Az átlagos növénymagasságok nagyobbak voltak hibridenként a Genezis parcellában, de a Genezis parcellában nem volt magasságbeli különbség a mikro-granulátummal kezelt és kezeletlen kukorica sorok között.

Terméseredményekből megállapítható, hogy a Genezis Gold Starter NP 15:45 mikrogranulátum vetéssel egy menetben történő használata a kísérletbe beállított kukorica hibridek esetében termésnövelő hatású volt!

Az üzemi és a Genezis kísérlet kukorica-hibridjei közül termésben a legnagyobb különbség a az OSSK 396 hibrid esetén hektáronként  +3,28 tonna lett a Genezis technológia javára. Ez a többlettermés mintegy 104960 Ft többlet bevételt biztosított 32000 Ft/t kukorica áron számolva. Az üzemi műtrágya hektáronkénti költsége: 18972 Ft (12500 Ft/NPK, 6472 Ft/Pétisó)

A Genezis technológia műtrágya költsége: 59169 Ft (15498 Ft/NP, 34301 Ft/Pétisó, 6750Ft/mikrogranulátum, 2620 Ft/lombtrágya). A Genezis műtrágyázási technológia 40197 Ft többlet költséget jelentett a kísérleti területen. Összességében elmondható, hogy a GENEZIS technológia a fajtasori kísérlet legnagyobb termésbeli különbsége esetén hektáronként 64763 Ft többlet jövedelmet eredményezett.  Ez 5 hektárra számolva már 323815 Ft többlet jövedelem!

 

Yara Hungária Kft.: A starterezés fontos a homogén állomány gyors kialakulása érdekében
 

A starterezés fogalma több mindent jelent. Jelenti egyrészt a mikro starterrel történő, gyors kezdeti fejlődést generáló beavatkozást, valamint a „normál” granulált, komplex műtrágya vetéssel egy menetben történő alkalmazását.  Itt az első részben említettről lesz szó. 

A cégünk által forgalmazott termékben – YaraMilaTM NP Starter – az összetétel a 47% foszforral kezdődik,  majd ezt követi egy 10,5% N tartalom, 1,8% cink és 0,1% bór. Ez az összetétel egyrészt kiemelkedik a hatóanyagtartalmával, másrészt az összetevők aránya is ideális a növények számára. Mindez  kiváló fizikai tulajdonságokkal társul.

A javasolt növényeket illetően két dolgot kell kiemelni. Minden olyan növény esetében javasolt ahol a gyors, homogén állomány kialakulása fontos. Másik a napraforgó esetén történő alkalmazása. A napraforgó termesztés az elmúlt években egyre sikeresebb. Azok a termelők akik a napraforgó termesztésben nem sajnálják az inputok alkalmazását, minden évben jó-igen jó termés átlagokat érnek el. Az inputok esetében természetesen a tápanyag az egyik kulcskérdés. Arról sem  szabad elfeledkezni, hogy napraforgó tápanyag-hasznosító képesség  kiváló. Mellette a legnagyobb biztonsággal termeszthető növény a szélsőséges időjárási körülmények között. Természetesen az egyre korábban történő vetések  egyre nagyobb valószínűséggel  jelentik a kezdeti fejlődés során bekövetkező  hideg periódusokat, amelyek a foszfor felvételét gátolják.  

A köztudat ezt első sorban a kukoricához köti, de ez a napraforgónál is problémát jelenthet, csak a tünet nem olyan látványos. Ezt a problémát a mikrostarter a maga sokkal kisebb szemcseméretével, kiváló vízoldhatóságával kiválóan ellensúlyozza.

Az általunk javasolt dózis 10-15 kg/ha közötti mennyiséget jelent, véleményünk szerint a gyors kezdeti fejlődéshez ez már elegendő, a későbbi  tápanyag-ellátottsághoz más módszer kell. A komplex tápanyag ellátottság lényege pont ez, hogy az egyes folyamatok nem helyettesítik, hanem kiegészítik egymást.


 

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés