Gazdálkodás

Szántóföld

A hét témája: figyeljünk a kukorica növényvédelmére is

Ma már a rovarokra és a gombabetegségekre is oda kell figyelünk a kukorica növényvédelme során, de továbbra is a legfontosabb beavatkozás a gyomirtás.

Kukorica gyomirtás – Bayer megoldás

Négy gyomirtási technológia „versenyez” egymással:

  • a vetés után-kelés elõtti (preemergens, vagy pre-poszt) 
  • a röviddel kelés utáni állománykezelés (a korai posztemergens 1-3 leveles korban)
  • a midposzt 3-5 levél
  • a késõi gyomirtás (a posztemergens 5-7 leveles korban) 

Az, hogy egy adott területen melyik technológia élvez elõnyt, sok mindentõl függ. A terület nagyságától és permetezési kapacitástól, a gyomflórától, a termesztési céltól, a várható terméshozamtól, a költségektõl stb.. 

A Bayer fejlesztései a kukorica gyomirtás terén mindig is az élvonalban voltak, így nem meglepõ, hogy mind a négy gyomirtási technológiában saját fejlesztésû megoldással rendelkezik. Az Adengo, a Monsoon, a Monsoon Active, a Laudis és a tavaly bevezetett Capreno mind ennek a kutatás-fejlesztési vonalnak a termékei. Ezek a készítmények a kifejlesztett széfener technológiának köszönhetõen nagyfokú biztonsággal használhatók.

A kukorica vetését követõ preemergens gyomirtás idõszakában az Adengo olyan megoldást kínál, ami nem korlátozódik kizárólag a talajon keresztüli hatásra. Népszerûségének – széles hatásspektrumán túl – egyik oka pont ez, meg lehet vele várni, hogy a gyomok egy része már 1-4 leveles állapotban legyen és az sem baj, ha közben a kukorica kikelt és elérte akár a három leveles állapotot. Ennek a nagyfokú rugalmasságnak köszönhetõ, hogy az Adengo-t a magyarországi kukoricatermesztõk a második legnagyobb felületen alkalmazzák.

A mid posztemergens idõszakban új készítményünket a Capreno alkalmazását javasoljuk. Biztonsággal írtja az 1-4 leveles állapotú, sõt az azon túl lévõ magról kelõ egy és kétszikû fajokat. Azokon a területeken is jó alkalmazható, amihez nem értek oda idõben a gazdák, vagy a csapadék hiánya miatt a preemergens kezelés talajhatása csak részleges. A Capreno a már kikelt gyomok kiiktatásán túl megújítja a talajhatást, így a késõbbi gyomkonkurenciát is sakkban tartja.

A posztemergens kezelések idõszakában négy készítményünk is alkalmazható, a Laudis, a Monsoon, a Monsoon Active és a Dicopur Top. A Laudis az egyik legrugalmasabban alkalmazható kukorica gyomirtó szer. Akár a nyolc leveles kukoricában is biztonsággal használható, esetenként a túlfejlett, az újra kelõ, vagy az elmaradt területek magról kelõ egy és kétszikû gyomnövényei ellen. Talán ennek és széles hatásspektrumának is köszönheti a népszerûségét. A Monsoon és a Monsoon Active a magról kelõ egy és kétszikû gyomok mellett, évelõ egyszikû (fenyércirok, tarackbúza) és bizonyos évelõ kétszikû gyomok (mezei acat) ellen is hatékonyak. A Monsoon active szélesebb gyomirtó spektrummal és hatástartammal is rendelkezik a kelõ félben levõ gyomok ellen. Az esetleges fejlettebb kétszikûek, a fejlettebb évelõ kétszikûek illetve a közepesnél erõsebb fertõzöttségük esetén ajánlott kiegészíteni ezeket a készítményeket a Dicopur Top termékünkkel, ami pont az ilyen esetek specialistája. Hatástartama (talajhatása) ugyan nincs, de magról kelõ és évelõ kétszikûekkel fertõzött területeken a 4-6 leveles kukorica fejlettségénél igazán jó megoldás. A Dicupur Top természetesen nem csak a Monsoon és Monsoon Active kombinációs partnere lehet ebben az idõszakban, hanem a többi fentebb említett gyomirtó szerünknek is.

Lovász Csaba

Bayer Hungária Kft.

 

*

Gyakorlati kérdések és válaszok a DuPont kukorica gyomirtásról

A DuPont növényvédelmi szakemberei számára fontos, hogy a termelõk egyedi igényeikhez alkalmazkodva is kellõ hatékonysággal tudják megoldani a felmerülõ problémáikat, így a leggyakrabban felmerült kérdésekre igyekszünk a gyakorlatban választ adni.

Pest megye (Dabas), 2016

Gyakran felmerülõ kérdések a kukoricatermelõk részérõl:

  • A DuPont Principal® Plus Gold kukorica gyomirtó szer kijuttatását követõen mikor várható a gyomirtó hatás?

  • A hõmérsékletnek, illetve a kijuttatás idejének (hajnal – délután) milyen hatása van a gyomirtás sikerére?

  • A javasolt permetlé mennyiségnél (250-300 liter) kevesebbel kijuttatva a Principal® Plus Gold milyen hatékonysággal oldja meg a problémát?

  • Száraz tavaszok esetén tápanyag-utánpótlással egy menetben kijuttatható-e?

  • Kölessel, muharral szembeni hatékonysága mennyire átfogó és tartós?

  • Hogyan befolyásolja a csapadék mennyisége a hatékonyságot?

Somogy megye (Kánya), 2015

A Principal® Plus Gold öt hatóanyaga biztosítja a felhasználó számára a széles hatásspektrumot és -hatástartamot, mely a kultúrnövény 7 leveles koráig kijuttatható. A gyomirtó szer csomagban egyedülállóan két szulfonil karbamid támogatja az egyszikûirtó hatást, nevezetesen a rimszulfuron és a nikoszulfuron.

A fenti szulfonilkarbamidokkal szemben a kukorica szelektívnek tekinthetõ. A növények szelektivitása attól függ, hogy milyen gyors a herbicid metabolizmusa. Míg a szelektív kultúrnövényen az aktív szulfonilkarbamid hatóanyag felezési ideje 1,5-2,0 óra, addig ez az érzékeny növényekben 48-50 óra. Érdekes adatként szolgálhat, hogy a kukorica 20 órán belül lebontja pl. a nikoszulfuront, viszont ugyanazon idõ alatt a fenyércirokban változatlan marad a herbicid mennyisége.

Az érzékeny gyomokban a transpiráció, a légzés, és az anyagcsere a kezelést követõ néhány órán belül leáll.

A gyomok növekedése és fejlõdése rövid idõn belül megáll, de a jellemzõ tünetek a kezelést követõ 3-10. napon válnak láthatóvá a gyomok növekedési körülményeitõl függõen.

A Principal® Plus Gold erõssége még a hozzáadott dikamba, mely elsõsorban a leveleken fejti ki a hatását. A hatóanyag a növényben mind a gyökér, mind a hajtáscsúcs irányába transzlokálódik.

A meleg, párás idõjárás elõsegíti a hatáskifejtést, míg a hideg és száraz körülmények késleltethetik a tünetek megjelenését. Érdekes lehet ez abból a szempontból is, hogy melyik napszakban kívánunk permetezni, mivel a kultúrnövények 28 °C feletti hõmérsékleti tartománynál különösen érzékennyé válhatnak, leveleiken torzulások figyelhetõk meg, így nem javasolt a gyomirtó szer kijuttatása a túlzottan meleg napszakokban.

A napszak fontossága érzékelhetõ a permetlé mennyiségénél is, mivel a kora hajnali órákban a 150 liter lémennyiség is elegendõnek bizonyulhat, míg a késõ délelõtti, illetve délutáni órákban a 290 liter is kevés lehet az ideális fedettség eléréséhez. (Feltételezve ez esetben is a megfelelõ technikai hátteret, fúvókákat, stb)

Hajdú-Bihar megye (Hajdúnánás), 2016

A Principal® Plus Gold kereskedelmi csomag tartalmazza még a Successor T gyomirtó szert is, mely a kukorica gyomirtási technológiájában közismert kombinációs partner. Petoxamid hatóanyaga magról kelõ egy- és több kétszikû gyomnövény csírázását gátló készítmény, azaz a kelõ, csírázó magvakat károsítja. Terbutilazin hatóanyaga a magról kelõ kétszikûek ellen egy gyors, levélen keresztüli hatékonyságot eredményez.

Az öt hatóanyagból álló kombináció hatásspektruma gyomnövények tekintetében kellõ lefedettséget eredményez, mégpedig a magról kelõ (kakaslábfû, muhar, vadköles és egyéb köles félék) és évelõ (fenyércirok, tarackbúza) egyszikû gyomfajok, valamint magról kelõ (selyemmályva, libatop, disznóparéj, csattanó maszlag, szerbtövis) és évelõ (mezei acat és apró szulák) kétszikû gyomnövények ellen.

Fontos tudni, hogy a Principal® Plus Gold a köles, muhar és kakaslábfû problémákat egyaránt jó hatékonysággal oldja meg az elhúzódó kelések ellenére is.

Szabolcs megye (Gyulatanya), 2014

Az elmúlt évek váltakozó csapadékviszonyait tekintve megállapítható, hogy a készítmény hatékonysága nem függ a bemosó csapadék mennyiségétõl. Ugyanolyan jól megállta a helyét a szárazabb esztendõkben, mint a 2014 évi csapadékos idõjárás esetén.

Egy permetezéssel elvégezhetõ a kukorica sikeres gyomirtása, így csapadékos és száraz évben is megbízható eredményt ad.

A permetléhez adott nitrogén mûtrágya fokozza a Principal® Plus és kombinációi hatékonyságát számos gyomnövényen, és elõsegíti a permetlé levelekbe történõ behatolását, különösen kedvezõtlen, száraz idõjárási viszonyok mellett. Érdemes azonban tájékozódnunk a különbözõ készítmények és a Principal® Plus Gold keverhetõségét illetõen.

A fentiekbõl látható, hogy a DuPont Principal® Plus Gold kukorica gyomirtó szer rugalmas felhasználhatóságával, széles hatásspektrumával rendkívül jól alkalmazkodik a felhasználó egyedi igényeihez. Kellõ gondossággal és szakértelemmel alkalmazva minden termelõ számára megoldást nyújthat a kukorica gyomirtásában. Mindezek mellett kérdéses esetekben érdemes kijuttatás elõtt felkeresni növényorvosát, területi képviselõjét vagy szaktanácsadóját!

Sáradi Krisztina, szaktanácsadó

DuPont Magyarország Kft.

A DuPont készítmények felhasználása elõtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévõ címke felhasználási utasításait! A más módon nem jelölt, ® vagy jellel ellátott márkanevek a DuPont és leányvállalatainak márkanevei.  © 2016 DuPont. Successor T (Cheminova)

 

*

KI NE FELEJTSD!

Mikor a kukorica tápanyag-utánpótlására gondolsz, a cink valószínûleg nem szerepel a listád elején. Azonban, ha magas hozamot szeretnél, akkor ne feledkezz meg annak pótlásáról sem.

Kutatások azt mutatják, hogy a cink a legtöbb kukoricaföldön leginkább hiányos mikroelem, különösen a homokos vagy alacsony szerves talajokban, fõleg nagy adagú foszfortrágyázás és/vagy meszezés után. Mikor kevés a cink, a tünetek folyamatosan fennmaradhatnak, keléstõl egészen a betakarításig, ami végsõ soron hozam kieséséhez vezet.

Az összes mikroelem közül a cink az egyik leginkább hiányos a kukoricatermelésben. A cinkhiányos területek ritkán öltenek hektáros nagyságot, táblán belül jelentkeznek kisebb foltokban. A cinkhiány tünetei is változhatnak területenként, elsõsorban a hiány idõzítésétõl és súlyosságától függõen.

A CINK HIÁNYOSSÁGAINAK FELISMERÉSE ÉS KEZELÉSE

A lehetséges cinkhiány azonosítása megtörténhet, talajmintavételen vagy levélanalízisen keresztül. Mindkét teszt együttes használata segíti a megfelelõ lombtrágya kiválasztását, a lombon keresztüli pótláshoz.

Ha van eredményed, akkor ugyanolyan fontos tudni, hogy mennyi kiegészítõ cinkre van szüksége a növényednek. A döntés meghozatala során kulcsfontosságú, hogy megismerjed az általad mûvel terület jellemzõit (például a pH-értékeket) és minden olyan lehetõséget, amelyre a talaj cinkhiánya csökkenthetõ. A magyarországi talajok 2/3-ban csekély formában fordul elõ.

KUKORICA ZN HIÁNYTÜNETEI:

  • a kultúrnövény növekedése lelassul,
  • a levelek aprók maradnak és a fellépõ auxin hiány miatt rozettásodás, valamint törpe szártagúság figyelhetõ meg,
  • az idõsebb levelek teljes hosszában, fehéres klorotikus csíkok alakulnak ki,
  • fiatal levelek világossárgák, közel fehér színûek lesznek (rügyfehéredés),
  • krónikus cinkhiány esetén a virágképzõdés késik, de el is maradhat,
  • a virág- és termésképzési zavarok következtében erõs hiány esetén akár 80 %-kal is csökkenhet a hektáronkénti termés mennyisége.

Amennyiben hiány tapasztalható, akkor nagyon fontos a megfelelõ típusú cink kiválasztása. A választott cink formája gyakran attól függ, hogy miként alkalmazzuk azt. A száraz ásványi mûtrágya esetén vetéssel egymenetben a cink-szulfátot használják leggyakrabban. Ellenben, ha folyékony mikroelem pótlásban gondolkodunk, akkor starter és lombon keresztüli kijuttatáshoz a kelátképzõ cinkformákat javasoljuk.

VÁLASZD TE IS A LEGJOBBAT KUKORICÁDNAK!

A FITOHORM TURBO CINK biztosítja a növényeid számára a normál növekedéshez szükséges mikroelemet. Tiszta forrása a növények számára nélkülözhet. Felhasználása kiemelt fontosságú kukoricában. Segíti a kukorica csõdifferenciálódását, gyökeresedését, csökkenti a fagyérzékenységet. Levélen keresztül már 2-3 l/ha dózis is elegendõ a cinkhiány enyhítésére.

FitoHorm Turbo Cink – 100 g/l Zn tartalom

Dózis: 2-3 liter / ha

FITOHORM KFT.

(x)

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés