Hírek

A hét témája: mit használjunk a kalászosok korai lombvédelméhez?

Az elmúlt két évben elmaradtak a kemény fagyok, viszont a csapadékos időjárásnak köszönhetően komoly fejtörést okozott a gazdáknak a sárgarozsda járványszerű támadása. Mire kell idén felkészülnünk, ha meg akarjuk védeni kalászosainkat a fertőzésektől? Három szakembert kérdeztünk meg, mit kell okvetlenül figyelembe vennünk a kalászosok korai lombvédelmének tervezése során.


fotó: pixabay.com

"Kiemelten fontos a megelőzés!" – Somos Ferenc, Arysta Magyarország Kft.

Két éve komoly sárgarozsda járvány károsította országszerte kalászosainkat. A sárgarozsda ellen akkor lehet igazán eredményesen védekezni, ha megelőző jelleggel, már az első lombvédelmi kezeléseknél használunk olyan készítményeket, amelyek jó hatékonysággal veszik fel a versenyt a betegség ellen.

A kérdés azonban nemcsak az, hogy mit használunk, hanem az is, hogy mikor. Nagyon hangsúlyos ugyanis, hogy a sárgarozsda ellen ne akkor kezdjünk el védekezni, amikor a tünetek már megjelentek, hiszen a meglévő fertőzést ekkor korlátozni már nem tudjuk, csak a továbbterjedését fékezhetjük meg. 2015-ben az enyhe tél után mindenki arra számított, hogy folytatódni fog a sárgarozsda járvány, azonban ez nem következett be. Tavaly az általam megfigyelt területeken a szeptória nevezetű gabona-levélbetegség terjedt, ami ellen szintén a korábbi időszakban végzett védekezés a legalkalmasabb.

Arra mindenképpen fel kell hívnom a figyelmet: a védekezést megelőző jelleggel kell végrehajtani és olyan hatóanyagokkal, amelyeknek kiemelten jó a preventív, azaz megelőző hatása. Ezért érdemes azol tartalmú hatóanyagokat használni egy hosszabb hatású kontakt készítménnyel párosítva. 

A mi készítményünk erre az időszakra az Emerald Star, amelynek felszívódó típusú hatóanyaga a tetrakonazol, a kontakt hatású pedig a klortalonil. Jól kiegészítik egymást, mivel a klortalonil egy nagyon stabil, hosszú ideig a levélen maradó, nehezen lemosódó, ezért egy hosszú hatástartamú hatóanyag. A tetrakonazol pedig egy nagyon széles hatásspektrumú anyag, amit nagyon könnyen felvesz a növény. Könnyen átjut annak viaszrétegén, ezután a növénybe bekerülve nagyon könnyen szállítódik. A másik fontos betegség, ami ellen kalászosokban védekezni kell, a lisztharmat. A tetrakonazol szerencsére ez ellen is eredményesen használható – mondhatjuk úgy is, hogy ez a szer fő profilja. Így ha a korai időszakban, azaz a szárbaindulás környékén kijuttatjuk, akkor a sárgarozsda és a szeptória mellett a liszharmat ellen is kiváló védelmet nyújt.

"Azonnal cselekedni kell, ha berobban a tavasz!" – Farády László, a Bayer kalászos gabonákért felelős marketing menedzsere

Az előző évek tapasztalataiból okulva idén már egyértelmű, hogy a tél hiánya és a csapadékos február miatt ismét korai védekezésre van szükség, hiszen már jelen van az áttelelt sárgarozsda, lisztharmat és más betegségek. Ha berobban a tavasz, azonnal kezelni kell még a gyomirtás előtt, vagy azzal egymenetben. A mi javaslatunk erre a Jubileum Pro csomag, amely 20 hektárra tartalmazza a Sekator OD gyomirtó szert és 0,75 l/ha dózisban az igen népszerű Falcon Pro-t.

Érdemes kitérni a második kezelésre is, amely a zászlóslevél kiterülése idején, illetve röviddel azt követően indokolt (T2 időszak). Ekkor az időjárástól és a betegség nyomástól függően a Bayer palettáról válasszuk a Falcon Pro 0,8-1,0 l/ha dózisát. Intenzív technológiákba viszont feltétlenül a zöldítő, termésnövelő hatású Zantara javasolt 1,25-1,5 l/ha dózisban.

Még jóval odébb van, de el kell mondanunk, hogy a virágzás ideje alatt végzett kalászkezelés az, amit semmiképp nem szabad elhagyni (T3 időszak). Ekkor tudunk védekezni a kalászfuzáriózis és más kalászbetegségek mellett a késői levélbetegségek ellen is. Ehhez a kezeléshez átlagos technológiában 1 l/ha Falcon Pro-t, intenzív technológiában viszont a fuzáriózis elleni „nagyágyúnkat” a Prosaro-t javasoljuk 1 l/ha dózisban.  

"Három szer a teljes védelemért" – Víg József Kwizda Agro

Nagyon sok csapadék esett az idén, melynek több következménye lesz. Egyrészt mire a gazdák ki tudnak menni a területre, addigra már nagy, buja kalászos gabona állományokkal találkoznak majd. Másrészt a nyirkos, csapadékos idő a kórokozóknak igencsak kedvező feltételeket biztosít a fertőzésre, szaporodásra.

Idén tavasszal úgy gondolom, hogy a szeptória, a pirenefóra és a lisztharmat ellen a legindololtabb védekeznünk. A sárgarozsdától nem tartok, mivel az -7 C fok alatti hőmérsékleten elpusztul, amire idén télen volt példa. A szeptória, a pirenofóra viszont az elhalt levelek, növényi részek felől fertőz, így a fagycsípte, lehullott növényi részekről kitűnően fel tud majd kúszni a fertőzés.

Három termékünk van, amit kiemelten ajánlok a korai lombvédelemhez attól függően, melyik betegség ellen szeretnénk megvédeni kalászosainkat. 

Ha a lisztharmatot vesszük célba, ideális megoldást jelent az Eminent® 125 SL. Ez a termék 5-6 hétig is képes védelmet biztosítani a lisztharmat gomba ellen. 

Ha a szeptóriáról és pirenefóráról van szó, akkor a Fezan Plus terméket javaslom. Ez a két hatóanyagos készítmény külső-belső védelmet ad a növénynek. Benne lévő  klórtalonil hatóanyagra nagyon érzékeny a szeptória, pirenefóra, ráadásul a klórtalonil a búza viaszos levelén kitűnően megtapad. Érdemes tudni, hogy a kórokozó harmatcseppben fertőz, de a szerrel kezelt növényen lévő  klortalonil "depóból" néhány molekula felszabadul, így még a fertőzés előtt elpusztítja a gombaspórákat. A másik komponens a tebukonazol hatóanyag, amely belülről védi a növényt, emellett hatékony a liszharmat és a rozsda ellen is. 

Ha korai rozsdaferőzésre számítunk és mellette más fertőzések veszélye is fennáll, akkor a Titanium készítményt érdemes használni. Az epoxikonazol nevű hatóanyag kifejezetten rozsda-specialista, de kiemelkedő hatékonyságot mutat a kalászosok többi levél- és kalászbetegségeivel szemben is.

agrotrend.hu / b. babett

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés