Kapcsolatfelvétel

Gazdálkodás

Szántóföld

Aszályindex tájékoztat a veszélyről

A Napi Léptékű Aszályindex az MTA Agrártudományi Kutatóközpontjának munkatársai által kidolgozott mutatószám, amely egy adott növénytípus tulajdonságait is figyelembe véve ötfokozatú skálán határozza meg az adott növényi állomány aszálykitettségét.

 
Az elmúlt hétvégén sokfelé csapadékos időjárás ugyan átmenetileg átnedvesítette a talaj legfelsőfelső rétegét, de a hét eleje óta tartó száraz meleg tovább szárította a talajt. Ebből adódóan foltokban, elsősorban homokos talajokon súlyos aszály alakult ki, és az ország nagy részén tapasztalható jelentős vagy közepes mértékű aszály. Az aszállyal nem érintett területek aránya a hét elejéhez képest is jelentősen csökkent. A héten nem várható jelentős javulás, bár vannak, és lesznek is zivatarok, amikből lokálisan akár 10 mm fölötti csapadék is hullhat, de összességében csak 2-5 mm közötti csapadék valószínű országosan, ami számottevően nem enyhíti az aszályt.

Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál operatívan működő eljárás Magyarországot leborító 2×2 km-es rácshálózat minden pontjára kiszámítja az NLA indexet naponta frissítve, felhasználva a meteorológiai információkat valamint a talaj és az adott növénytípus tulajdonságait. A számítás figyelembe veszi, hogy az alkalmazott rács adott rácspontján milyen talajtípusról van szó, mennyi a talajból felvehető víz mennyisége. A számításhoz felhasználják Magyarország talajtípus-eloszlását.

A számításokhoz ugyancsak bemenő adat, hogy milyen növényről van szó. Az eljárásban az őszi vetésű, tavaszi vetésű növények, illetve a gyep közül lehet választani. A növény gyökérzónájának négy különböző mélységű talajrétegben történő eloszlása függ a növény fejlettségétől. Ugyancsak a növény fejlettségétől függ a számításokban figyelembe vett levélfelület.

A számításhoz bemenő egyéb paraméterek az időjárás függvényei. A csapadék, a szél, a hőmérséklet, napsugárzás együttes hatásának figyelembevételével egy egész évben számoló talajmodell folyamatosan meghatározza az adott rácsponthoz tartozó aktuális talajnedvesség-értékeket a négy talajszint mélységében, illetve kiszámolja a talaj napi potenciális párolgását. A talajmodell által adott értékek mellett az eljárás még az adott napra vonatkozó csapadékösszeget és a legmagasabb nappali hőmérsékletet is figyelembe veszi.

A fenti adatok alapján az Napi Léptékű Aszályindex meghatározása az alábbi lépésekben történik:

  •  Potenciális növényi párologtatás számítása a potenciális párolgás és az aktuális levélfelület index függvényében.
  •  Gyökéreloszlás kiszámítása az aktuális gyökerezési mélység és növény specifikus gyökéreloszlási jellemzők alapján.
  •  A talajból felvehető víz mennyisége az aktuális rétegenkénti talajnedvesség értékekés a gyökéreloszlás ismeretében.
  •  Aszályindex meghatározása a potenciális növényi párologtatás és a talajból felvehető víz mennyisége alapján.
  •  Az aszályindex értékének módosítása a napi maximális hőmérséklet értéke alapján.
  •  Az aszályindex értékének módosítása a napi csapadékmennyiség ismeretében.

A számítás során eredményül kapott Napi Léptékű Aszályindex értelmezése az alábbi:

0,1 – nincs aszály

2 – enyhe aszály

3 – közepes aszály

4 – jelentős (nagy) aszály

5 – súlyos aszály

Az aszályindex itt elérhető.

agrotrend.hu / OMSZ, agrar.mta.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook