Gazdálkodás

Szántóföld

Az Európai Parlament megszavazta állásfoglalását a Termőföldtől az Asztalig stratégiáról

Az Európai Parlament (EP) október 19-én fogadta el a Termőföldtől az Asztalig stratégiáról szóló jelentését, zöld utat adva ezzel a stratégiában foglalt célkitűzések eléréshez szükséges jogszabályalkotási munka megkezdéséhez. A szavazást követően az európai élelmiszerlánc szereplőit képviselő főbb szerveztek egy közös nyilatkozatban reagáltak az elfogadott állásfoglalásra és a stratégiát érintő hiányosságokra.

2021. október 18-19-én Strasbourgban tartotta az Európai Parlament azt a plenáris ülését, amelynek napirendjén a Termőföldtől az Asztalig (F2F) stratégiáról szóló közös mezőgazdasági (COMAGRI) és környezetvédelmi (COMENVI) szakbizottsági jelentés szerepelt – írja honlapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az említett állásfoglalás 452 igen, 170 nem szavazattal és 76 tartózkodással végül elfogadásra került, ezzel megkezdődhet az agrár-élelmiszeripart érintő célkitűzések eléréséhez szükséges jogszabályok megalkotása. A stratégiára vonatkozó ajánlások között szerepel például az élelmiszerek kötelező uniós frontoldali tápértékjelölése és a túlzott hús, az erősen feldolgozott, valamint a magas só-, cukor- és zsírtartalmú ételek fogyasztására irányuló intézkedések is.

Az EP a növényvédő szerek használatának csökkentését illetően jogi kötőerővel rendelkező célértékeket szeretne foganatosítani, amelyeket a tagállamok a nemzeti KAP stratégiai terveik végrehajtásával érnének el. Az állatjóléti előírásokat tovább szigorítaná és fokozatosan vetne véget a ketreces tartásnak az Európai Unióban, a nem uniós állati eredetű termékek behozatalát pedig az uniós előírások betartásához kötnék. Emellett javasolják egy harmonizált állatjóléti védjegy létrehozását is. Az EP képviselők kitértek még a EU-Mercosur megállapodásra is, és megerősítették, hogy jelen formájában továbbra sem támogatják annak ratifikációját, mivel az egyezmény nem biztosítja a biológiai sokféleség védelmét és nem nyújt garanciákat a mezőgazdasági előírásokat illetően. A plenáris ülésen egyúttal több frakció jelezte elégedetlenségét a F2F stratégia lehetséges hatásairól szóló Közös Kutatóközpont (JRC) által készített tanulmányának késői nyilvánosságra hozatala, valamint a Bizottság által ígért kumulatív hatástanulmány hiánya miatt.

Fotó: Shutterstock

Ezt követően a főbb európai agrár-élelmiszeripari szervezetek egy közös nyilatkozatban fejezték ki véleményüket a Termőföldtől az Asztalig stratégiát érintő EP állásfoglalás elfogadása okán. Az élelmiszerlánc szereplői nem vitatják a stratégia fő célját, miszerint szükséges átállni egy fenntarthatóbb európai élelmiszerrendszerre, de a stratégia továbbra sem enged tisztánlátást a jövőt érintő lehetséges hatások tekintetében. Az aláírók továbbra is konkrét javaslatokat várnak a Bizottságtól, különös tekintettel a szén-dioxid kibocsátásáthelyezésére, az európai élelmiszerrendszer stratégiai autonómiájára és a fogyasztói árakra. Mindemellett üdvözölték az EP azon kérését, hogy a Bizottság ígéretének megfelelően készítse el a kapcsolódó kumulatív hatástanulmányt, amelyhez az általuk nemrég publikált áttekintés egy megfelelő alapot jelent.

A közös nyilatkozatot az alábbi szervezetek adták ki: Agriculture and Progress – European Platform for Sustainable Agricultural Production; Agri-Food Chain Coalition – European agri-food chain joint initiative; AnimalHealthEurope – European Animal Medicines Industry; AVEC – European Association of Poultry Processors and Poultry Trade; CEFS – European Association of Sugar Manufacturers; CEJA – European Council of Young Farmers; CEMA – European Agricultural Machinery Industry; CEPM – European Confederation of Maize Production; CEVI – European Confederation of Independent Winegrowers; CIBE – International Confederation of European Beet Growers; Clitravi – Liaison Centre for the Meat Processing Industry in the European Union; COCERAL – European association of trade in cereals, oilseeds, pulses, olive oil, oils and fats, animal feed and agrosupply; Copa-Cogeca – European Farmers and Agri-Cooperatives; CropLife Europe – Europe’s Crop Protection Industry; EBB – European Biodiesel Board; EDA – European Dairy Association; EFFAB – European Forum of Farm Animal Breeders; ELO – European Landowners’ Organization; European Livestock Voice – European Platform of the Livestock Food Chain (with the support of Carni Sostenibili); Euro Foie Gras – European Federation of Foie Gras; Euroseeds – European Seed Sector; ePURE – European Renewable Ethanol Industry; Fediol – European Vegetable Oil and Protein-Meal Industry Association; FEFAC – European Feed Manufacturers’ Federation; Fertilizers Europe – European Fertilizer Producers; IBC – International Butchers’ Confederation; UECBV – European Livestock and Meat Trades Union.

agrotrend.hu / NAK

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés