Az Agromix Kft-t, amely Mátészalkán található, 2019-ben vásárolta meg az UBM Nyíri Mihály tulajdonostól, akivel négyéves „átmeneti” átállásban állapodtak meg. Ennek köszönhető, hogy Nyíri Mihály ez év őszéig még aktív vezetője maradt a mátészalkai cégnek, amelyet ő hozott létre és sikeresen épített, vezetett mostanáig. A szlovákiai Čaňa (Hernádcsány, Kassától 16 km délre) községben található takarmánykeverő üzemet 2018 végén vásárolta meg cégcsoport, amelynek a tulajdonosa az UBM Agro Slovakia S.r.o. (az UBM Agro leányvállalata), de a hernádcsányi keverőüzem működtetését az UBM Invest Slovakia S.r.o. végzi, amelyben az Agromix Kft. is kisebbségi tulajdonos.
A két üzem Magyarország észak-keleti régiójában vagy ahhoz közel található, egymástól 143 km távolságra és alapanyag beszerzésük, piaci mozgásuk jelentős átfedésben van egymással, így teljesen logikus lépés volt az UBM tulajdonosi döntése a két cég vezetésének az összevonásáról.
Az összehangolt tevékenységnek, irányításnak számtalan előnye van a keveréktakarmánygyártás alapanyagigényének a biztosításában, a gyártási tevékenység koordinált megosztásában, valamint az adminisztratív és kereskedelmi munkában is. Az Európai Unión belüli tevékenység lehetővé teszi a térségben a szabad mozgást, a termékeknek a piaci igény szerinti mozgatását, értékesítését, így a szlovák, magyar és román piac kiszolgálását.
Az Agromix Kft. több mint 30 éves múlttal rendelkező takarmánykeverő cég, amelynek tevékenysége, gyártási volumene Nyíri Mihály vezetésével folyamatosan fejlődött. Annak is köszönhetően, hogy a cég működtetésében jelentős szerepet vállalt a teljes Nyíri család, a cég a mai napig megőrizte ezt a családias légkört. A dolgozók mindannyian mátészalkai vagy környékbeli lakosok, az évtizedek alatt az Agromix kiérdemelte a róla kialakult pozitív megítélést a helyi munkaerőpiacon.
Az üzem fejlődését nagyon jól szemlélteti az évről évre növekvő keveréktakarmány gyártás. A kezdetekben csupán néhányezer tonnás mennyiség napjainkra már meghaladja az évi 80.000 tonnát. A cég további beruházásokat tervez és reményeik szerint hamarosan megkezdődhet a további kapacitásbővítő beruházás is. Ezzel az újabb fejlesztési lépcsővel a mátészalkai üzem gyártása évi 100.000 tonna fölé emelkedhet. Az Agromix-nél gyártott keveréktakarmányok arányai jól tükrözik a térség állatitermék előállításának jellegzetességeit. A baromfitermelés dominálja az ország észak-keleti régiójának állattenyésztését, amely mellett a sertéstermelés jelentős még. A termékportfólió legnagyobb hányadát brojler- és sertéstakarmányok teszik ki, amelyek túlnyomó része a nagyüzemi igényeket szolgálja ki, így ömlesztve kerül kiszállításra, de mód van a kisebb vevői igények zsákos takarmánnyal történő kiszolgálására is.
A földrajzi adottágoknak megfelelően az Agromix cég magyarországi értékesítése mellett Szlovákia és Románia területére is ad el termékeket, szimbiózisban a hernádcsányi üzemmel, de az UBM romániai cégével is együttműködve. Az UBM csoport takarmánykeverői közül egyedülálló módon a mátészalkai üzem egy korszerű terményszárító berendezéssel is rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy a szükséges takarmányalapanyagok egy jelentős részét közvetlenül a termelőktől, betakarítási időszakban vásárolja meg.
Az UBM csoport 2018. novemberében vásárolta meg a Szlovákiában, Hernádcsány településen található takarmánykeverő üzemet. Az üzem 2020. decemberéig brojler- és sertéstakarmányokat gyártott évi 25.000 tonna mennyiségben, ami az üzem korábbi kapacitásának közel megfelelt. A 2021-ben megkezdett és jelenleg az utolsó fázisában lévő kapacitásnövelő és modernizáló beruházás lehetővé fogja tenni évi 100.000 tonna keveréktakarmány gyártását, az egyre növekvő minőségi elvárások teljeskörű biztosítása mellett. A beruházás kiterjed az alapanyagösszemérés, aprítás, keverés, folyadékadagolás és -tárolás, valamint az anyagszállítás főbb elemeinek cseréjére, továbbá a készárutároló-kapacitás bővítésére.
Terveink szerint az üzem brojler-, sertés-, tojó-, és kérődzőtápok magas színvonalú előállításra, dercés és granulált formában egyaránt alkalmas lesz. A földrajzi elhelyezkedése, a szlovák, belföldi értékesítésen túl lehetőség ad a magyar, román és lengyel piaci partnerek elérésére is.
Gere Péter az Agromix és az UBM Slovakia S.r.o. ügyvezető igazgatója
2021-ben engem ért az a megtiszteltetés, hogy átvegyem Nyíri Mihálytól, aki ez év őszén nyugdíjba vonul az Agromix Kft. ügyvezetői feladatait. Mihály hosszú és eredményes tevékenységével tulajdonosként és ügyvezetőként felépítette és felvirágoztatta a céget, így komoly elvárásnak kell megfelelnem. Az UBM térségi takarmánykeverő cégeinek, üzemeinek az elhelyezkedése, a piaci átfedések indokolttá tették, hogy az Agromix Kft. és az UBM Agro Slovakia S.r.o. mind cégvezetésében, mind működésében egységes legyen, így a szlovákiai cégek, a hernádcsányi takarmánykeverő ügyvezetését is feladatul kaptam.
Ez az ügyvezetői szerep bár teljesen új az eddigi, az UBM cégben 2017-től végzett kontrolleri tevékenységemhez képest, viszont olyan feladat, amelyben jól tudom ötvözni az eddigi tapasztalataimat is. A kontrolling munkát megelőzően a takarmánygyártás operatív területén szereztem többéves tapasztalatot, amit jól tudtam hasznosítani a tervezési és elemzési feladatok során. Ez az operatív működés, a takarmánykeverő üzemben való személyes jelenlét, a technológia közelsége, ami hiányzott a kontrolling munkám során. Ez a pozíció és kihívás lehetőséget ad arra, hogy a takarmánygyártásban szerzett tapasztalataimat és az évek alatt kialakult elemző-szemléletet felhasználva előre lendítsem az irányításom és felelősségem körébe tartozó cégeket.
Bár a két üzem mind földrajzilag, mind kapacitásban közel áll egymáshoz, mégis teljesen eltérő módon kell „hozzáállni”. Mindkettő teljesen más kihívásokat jelent számomra és az UBM számára is. Az Agromix esetében számomra a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy egy jól működő, összeszokott kollégákkal és partneri körrel rendelkező céget kell tovább vinni a jelenlegi pályáján, töretlen sikerrel. Az UBM Agro Slovakia esetében pedig egy induló üzemet kell sikerre vinni, megfelelő humán munkaerő és partnerkör felépítésével. A lehetőségek tárházát, amelyet a két üzem magában hordoz még tovább bővítik a különbségek. Azzal, hogy kiemeljük az üzemek erősségeit és azokra specializáljuk tevékenységüket jelentős előnyre tehetünk szert az egyre erősödő regionális piaci versenyben.
(X)