A megfelelő szintű őszi nitrogénellátás mellett a foszforpótlás színvonalára is extra figyelmet kell fordítanunk, mert a búza a kijuttatott foszfor hatóanyag döntő többségét majd a következő tavasszal veszi fel. Így a hatóanyag védelme mindennél fontosabb, mert a veszteségek mértéke elérheti a kijuttatást követő 10. napon az 50-70%-ot.
A gyenge foszforellátásra a búza súlyos növekedési elmaradással és termésveszteséggel reagál. Hiánya már a bokrosodás idején azonosítható, mert az oldalhajtások száma visszaesik, azonban hiánya a szárba induláskor válik szembeötlővé (1. ábra). A búza a kifejlődött oldalhajtások töredékét neveli tovább. A kalászszám jelentősen elmarad a kívánt szinttől, mely a terméshozam legfontosabb összetevője.
1. ábra: Fejlődési elmaradás foszforhiány hatására - 2018 Timac AGRO Tudásközpont Tápelemhiány kísérlet
A Timac AGRO saját fejlesztésű TOP-PHOS hatóanyaga erre a problémára kínál megoldást.
A speciális gyártástechnológiának köszönhetően a szerves komplex megvédi, és felvehető formában tartja a hatóanyagot, függetlenül attól, hogy a talaj milyen lekötődési kockázatokat hordoz magában.
A TOP-PHOS használatával a tenyészidőt megelőző kijuttatásakor egy folyamatosan hozzáférhető bázist hozunk létre a talaj természetes foszforkészlete mellett, ami akkor szabadul fel, amikor a növény tápanyagfelvétele miatt a talaj vízoldható foszfortartalma lecsökken. Ezzel még a nagy termőképességű, intenzív búza fajták számára is folyamatosan biztosíthatjuk az optimális ellátást a tenyészidő kritikus pontjaiban.
További információkért látogasson el a Timac AGRO Hungária Kft. weboldalára!
(x)