Gazdálkodás

Szántóföld

Hogy jól induljon a növény!

A startertrágyázás elsődleges célja a gyors kelés és az erőteljes gyökérnövekedés biztosítása az egyedfejlődés kezdeti szakaszában azáltal, hogy a kezdeti fejlődéshez megfelelő mennyiségű tápanyagot, elsősorban könnyen felvehető foszfort biztosítunk a csírázó növénynek. A starterhatás érvényesülése érdekében a könnyen felvehető foszfort a mag közelébe kell helyeznünk. Alkalmazásával biztosítható a korai időszakban még viszonylag gyenge, gyökérzettel rendelkező növényke foszforellátása.

A startertrágyázás a korszerû és okszerû tápanyag-gazdálkodás során (szerintem az okszerûtlennél is) a vetéssel egy menetben történik, elsõdleges célja a foszfor biztosítása az éppen csírázó növény számára. Bár a foszfor pótlását alapvetõen a talajvizsgálaton alapuló alaptrágyázás szolgálja, egyes növények – például a kukorica – kezdeti fejlõdésük során csak igen korlátozottan képesek a foszfor – és más tápelemek – felvételére, így startertrágyázással jobb eredmény érhetõ el.

Hagyományosan, startertrágyázás során a mûtrágyát külön adagoló szerkezettel és csoroszlyával juttatjuk kia sor mellé. Startertrágyázáskor a gépet úgy célszerû beállítani a csírakárosodás elkerülése érdekében, hogy a mûtrágya a kivetett kukoricaszemek alá és mellé 5-5 cm-re kerüljön. A KITE Zrt. erre a célra a Timac Agro, a Yara, és az Elixir Zorka foszfordús komplex mûtrágyáit ajánlja.

A növénykárosító hatást kiküszöbölendõ, valamint a jobb hasznosulás érdekében új startertrágyázási mód terjedt el. A „pop-up” trágyázás lényege, hogy a trágyát közvetlenül a magárokba juttatjuk ki, így kisebb foszfor dózissal, a hagyományos startertrágyázással egyenértékû starter-hatást érhetünk el. Nevét onnan kapta, hogy alkalmazásával a növény gyorsabban növekedik és ereszt gyökeret. Az erre a célra használt mûtrágyák rendkívül magas foszfor-tartalommal és alacsony nitrogén-tartalommal rendelkeznek. A szilárd mûtrágyákra alapozott pop-up trágyázás során a hagyományostól eltérõ, mikrogranulált mûtrágyákat kell alkalmazni az egyenletesebb eloszlás és a még gyorsabb feltáródás miatt. Ilyen termék a KITEstart Micro NP is, amely emellett kiváló kopásállósággal is rendelkezik.

Mint ismert, kukorica elõvetemény esetén mára elengedhetetlenné vált a talajfertõtlenítés alkalmazása, amire jelenleg hatékony szert egyedül a mikrogranulált talajfertõtlenítõk közt találunk. Ha mind a talajfertõtlenítésre, mind a startertrágyázásra azonos rendszert használunk, akkor szükséges a mikrogranulátum tartály megosztása. Erre a John Deere vetõgépeken van lehetõség. A tartály megosztásának hátránya, hogy a töltések száma megduplázódik. Annak érdekében, hogy ne legyen szükség a kétszeres töltési idõre, a nagy teljesítményû, John Deere központi magtartályos (CCS) vetõgépekhez egy hatékonyabb rendszerre volt szükség. Ezért fejlesztette ki a KITE Zrt. a folyékony starter oldatot, a KITEstart Liquid NP-t. Ez egy magas foszfortartalmú és alacsony nitrogéntartalmú, víztiszta oldat.

A hagyományos startertrágyázási eljáráskor szokásos 100-150 kilogramm/hektár felhasználáshoz képest a mikrogranuláltnál 20-30 kilogramm a hektáronkénti szükséges mennyiség, míg a folyékony starternél 20 liter a hektárdózis. A folyékony starter elõnye még, hogy külön rendszeren lehet kijuttatni, így a gyakori töltések nem lassítják a vetést. A KITE által fejlesztett kijuttatórendszer a a KITE Jet rendszer.

A John Deere traktorokra, illetve a vetõgépek vonórúdjára szerelhetõ, egyenként 1200 literes folyadéktartályok segítségével lehetõségünk van a kisdózisú, koncentrált foszfortartalmú oldat kijuttatására.

A technológia elõnyei:

  • Koncentrált foszfortartalmú oldat mûtrágya. Mivel minden komponense oldatban van, áttetszõ, üledéktõl mentes.
  • A folyékony kijuttatásnak köszönhetõen a javasolt lémennyiséggel egyenletesebben juttatható ki, mint a szilárd mûtrágyák.
  • Az anyag közvetlenül a magárokba juttatható a magnyomó pálca segítségével, így a mûtrágya hasznosulása javul, a hagyományos starter trágyákkal kijuttatott 20-40 kg helyett elegendõ 6 kg foszfor hatóanyag felhasználása.
  • Nagy területteljesítményt tesz lehetõvé – nem kell megosztani a mikrogranulátum tartályt, hiszen a starter kijuttatása más rendszerrel történik. Valamint kompromisszumot sem kell kötni, hogy startert használunk vagy talajfertõtlenítõt, mivel a mikrogranulátum szóró tartály felszabadul és szabadon használható talajfertõtlenítõ granulátum kijuttatására.

A startertrágya kijuttatása hagyományos-, mikrogranulátum- és folyékony rendszerrel egyaránt megoldható a John Deere szemenkénti vetõgépeken. A nagy területteljesítmény elérése érdekében javasolt a folyadékrendszer alkalmazása.

A startertrágyázás létjogosultságát ma már kevesen kérdõjelezik meg. A „starter hatás” a fiatal növényeken könnyen megfigyelhetõ, és késõbb a terméseredményekben is jelentkezik!

KITE Zrt.

(x)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés