Gazdálkodás

Szántóföld

Jelentős pénzbírságot kaphat, aki nem tartja be az Országos Tűzvédelmi Szabályzat aratásra vonatkozó követelményeit

2015 márciusában megjelent Országos Tűzvédelmi Szabályzat kiemelt helyen kezel bizonyos tűzveszélyes mezőgazdasági munkafolyamatokat, mint például a nyári betakarítás. A betakarítás ugyanis tűzveszélyes tevékenység, amelyre kellő körültekintéssel lehet csak felkészülni, ezért különösen fontos a betakarítási munkálatokban részt vevő erőgépek felkészítése az aratásra, illetve a tarló és növényi hulladékok égetésére vonatkozó szabályok ismerete, betartása és betartatása.

A területileg illetékes Katasztrófavédelmi Igazgatóság bírságot szabhat ki, ha az aratást végző gazdálkodó nem tartja be az Országos Tűzvédelmi Szabályzat ide vonatkozó rendelkezéseit.

Évente több száz mezőgazdasági tűzesethez érkezik ki a tűzoltóság. Ezt a gazdák néhány szabály betartásával megelőzhetik. Az új OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat, 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet) szerint, a kalászos termény betakarítási, kazalozási, szalmaösszehúzási és bálázási munkái során, egy megfelelő tűzoltó készülék a munkagépben való elhelyezése kötelező. A fenti munkákban részt vevő munkagépek tűzvédelmi felülvizsgálata kötelező. Ennek tervezett időpontját az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltségre be kell jelenteni. A szemléről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek egy példányát a járművön el kell helyezni.

Mindezeken túl, kötelező az akkumulátorok megfelelő védőburkolása, illetve kipufogó és a szikratörő éghető anyagoktól való megtisztítása legalább naponta egyszer. Figyelni kell arra is, hogy sehol ne csepegjen az üzemanyag vagy hidraulika-folyadék, mert ez nagyban segítheti egy esetleges tűz terjedését.

Az aratást lehetőleg közút, illetőleg vasútvonal mentén kell először elvégezni, ezek mellett legalább három méter széles védőszántást kell kialakítani. A munkálatok közbeni dohányzás veszélyeit is fontos szem előtt tartani, gabonatáblán még a járművek, erő- és munkagépek vezetőfülkéiben sem szabad dohányozni. A gabonatáblától legközelebb 15 méterre lehet dohányzóhelyet kijelölni.

Már 5 évvel ezelőtt született meg az a rendelet, amely lefekteti a tarlóégetés szabályait. A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) kormányrendelet egyértelműen tiltja a lábon álló növényzet, tarló és a növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetését. Az új OTSZ-ben megtalálhatjuk azokat a szabályokat, amellyel tarló égetésre mégiscsak lehetőség van anélkül, hogy tűzvédelmi és környezetvédelmi bírsággal sújtanák a mezőgazdasági termelőket.

A munka- és tűzvédelmi szabályok betartása mellett, ügyelnünk kell, hogy a munka során alkalmazott emelőgépek is megfeleljenek a munkabiztonsági szempontoknak. Ezentúl az alkalmazott elektromos gépek érintésvédelmi felülvizsgálata is egy olyan kötelezettség, amely elmulasztásával bírságra számíthat a vállalkozó.

Az esetleges munkahelyi tüzek vagy éppen munkahelyi balesetek megelőzése minden vállalkozó feladata és felelőssége. A lehetséges bírságokat tekintve, megállapíthatjuk, hogy érdemes a hatósági ellenőrzések elébe menni és a munkabiztonsági szempontokat a vállalkozásunknál betartani, amelyben segítségünkre állnak munka- és tűzvédelmi szakemberek egyaránt.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés