Gazdálkodás

Szántóföld

Kaptak esélyt idén az új hibridek is – kiértékelték a kukoricakísérlet eredményeit

Lezárult a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Gabonatermesztők Országos Szövetségének idei kukorica posztregisztrációs fajtakísérlete.

Tizenegyedik alkalommal szervezte meg 2017-ben a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) a kukorica posztregisztrációs fajtakísérleteket annak érdekében, hogy az itt kapott objektív információk segítséget jelentsenek a gazdálkodóknak a megfelelő fajták kiválasztásában. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosította ebben az évben is.

A hibrideket a vetést megelőzően közjegyző jelenlétében kódoltuk. Ezzel a lépéssel a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban

– ismertette Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. – 2017-ben a FAO 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó hibrideket vizsgáltunk.

A fajtakiválasztás egyik alappillére volt, hogy

a 2017-ben újonnan regisztrált, a piacon még bizonyítani nem tudó hibrideknek is megteremtsék az esélyt a versenyben való részvételre azáltal, hogy az állami elismerés után közvetlenül beemelték őket a kísérletbe.

A fennmaradó fajtaszámot az előző évek GOSZ-VSZT Posztregisztrációs kísérletekben legjobban szereplő hibridekkel töltötték fel. Így a szervezők szerint a hazai kukoricatermesztést nagymértékben segítő, erős és jó terméseredményt produkáló fajtasort sikerült összeállítani a 2017-es esztendőre.

A kísérleteket az ország kilenc pontján végezték el, köztük hagyományosan nagy kukoricatermő vidékeken, például Debrecenben, Mezőhegyesen, Iregszemcsén, Kaposváron, Tordason. Emellett reprezentálva volt a Dél-Alföld is (Székkutas).

Az előző évek gyakorlatával szakítva a FAO 500-as éréscsoportba tartozó hibridek az összes helyszínen elvetésre kerültek. Az idei évben a kísérleti helyek átlagtermés eredményei közötti nagy eltérések jól mutatják az időjárási és termőhelyi körülmények hatásának régiónkénti különbözőségét.

Az idei posztregisztrációs kísérletről idén készült egy összefoglaló kiadvány, amelyet ITT , vagy az alábbi képre kattintva érhetnek el.

 

agrotrend.hu / VSZT

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés