Gazdálkodás

Szántóföld

Kiválthatja a kukoricát a csészekóró

A gazdálkodók egyre jobban bíznak az alternatív megoldásokban. Tíz év kutatómunka után lezárult két nagy projekt az energianövény-kutatásban. Az „EVA” projekt célja az volt, hogy új művelési rendszereket és változatosabb vetésforgókat alakítsanak ki az energianövények termesztésében.

Tíz év kutatómunka után lezárult két nagy projekt az energianövény-kutatásban: „Az energianövények mezőgazdasági termesztésére szolgáló optimalizált művelési rendszerek fejlesztése és összehasonlítása Németország különböző termőhelyein”, rövidítve EVA, és a „Biogáz-előállításra felhasznált energianövények termesztése során keletkező, a klíma szempontjából fontos nyomgázok csökkentésére szolgáló potenciálok”. A Megújuló Nyersanyagok Szakügynöksége (FNR) által támogatott két projekt eredményei most rendelkezésre állnak.

Az „EVA” projekt célja az volt, hogy új művelési rendszereket és változatosabb vetésforgókat alakítsanak ki az energianövény-termesztésben. Az FNR szerint az új ismereteket és ajánlásokat már alkalmazzák a gyakorlatban. Az FNR becslései szerint a kukoricát helyettesítő növények a biogáz-termesztésre használt terület egyharmadát foglalják el. Ezzel a mezőgazdaság érezhetően hozzájárul a növénytermesztés sokszínűbbé tételéhez.

Fotó: topagrar.com

A kukorica alternatívájaként egyre jobban elterjedőben van például a csészekóró vagy átnőttlevelű szilfium.

A további előrelépés érdekében a jelenlegi szabályozást is fejleszteni kellene. A biogáz-előállításra szolgáló új kultúrnövények és művelési rendszerek elterjedését célzó jelenlegi ösztönzési rendszer még nem elegendő ahhoz, hogy a mezőgazdasági gyakorlatban szélesebb körben elterjedjen.

A kutatási eredmények és a gyakorlati ajánlások összefoglalása megtalálható a „Gülzower Fachgespräch 53” kiadványban. A 357 oldalas dokumentum ingyenesen letölthető az FNR médiatárából.

agrotrend.hu / topagrar.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés