Gazdálkodás

Szántóföld

Milyen hatása van az éjszakai fagyoknak a repce virágzásakor?

A természet sok mindent kiegyenlít: bár a március túl száraz és túl meleg volt, az április eddig hidegnek és szeszélyesnek mutatkozik. A húsvéti hétvégén érkező havat és jégesőt néhány nagyon hideg nap és még hidegebb éjszakák követték, kiterjedt éjszakai fagyokkal, és ezután sem számíthatunk igazi felmelegedésre.

Északon és keleten ez az időjárás éri az első kinyílt virágokkal rendelkező állományokat, a melegebb fekvésű területeken, délen és nyugaton már megkezdődött a repce virágzása.

Fagy virágzáskor

Az éjszakai fagyok után megfigyelhető, hogy a hajtások lefelé, illetve oldalra hajlanak. A vezérhajtás gyakran 90 fokos szögben áll (lásd 2. kép), a nappali időszak folyamán azonban a hajtások újra felegyenesednek. Azok a virágok, amelyek ebben az időszakban nyílnak, gyakran terméketlenek maradnak. A fagy előtt és után kinyíló virágokat ez nem érinti, és ezek normál becőtermést képeznek. A virágzás alatti fagyos időszakok hatása így arról ismerhető fel, hogy a vezérhajtáson és az oldalhajtásokon található egy-egy azonos korú, becőtermés nélküli rész, míg a többi részen, a hiányos terület alatt és felett normál becőtermések találhatók.

Az erős repceállományok a rövidebb ideig tartó fagyos időszakokat általában kompenzálni tudják a terméshozamra gyakorolt jelentősebb hatások nélkül. A kompenzálás jelentheti azt, hogy a becők képződése később kezdődik, vagy a néhány hiányzó becő helyett valamivel magasabb lesz az ezermagtömeg. A repcevirágzás ugyanakkor 4-6 hétig tart, néhány kedvezőtlen nap nem sokat nyom a latban.

A fagy okozta repedés sem szokatlan jelenség 

Ha a hőmérséklet pl. fagyzugos helyeken jelentősen nulla fok alá csökken, akkor a repce szárán fagy okozta repedések is megfigyelhetők. Ez azonban gyakran előfordul, és többnyire viszonylag ártalmatlan dolog, száraz időben a repedések probléma nélkül behegednek. A fagy okozta repedések hasonlítanak a minden erősebb növényen megtalálható növekedési repedésekre, ezért ezeket gyakran összetévesztik. 

A fagy és a növekedés okozta repedések utat nyitnak a kórokozók számára a növény belsejébe. A növekedési repedések mentén gyakran találhatók fómás fertőzés tünetei a száron (lásd 3. kép). Ezek a fertőzések azonban felületi fertőzések maradnak, és általában nem okoznak gazdasági károkat. Fóma okozta károk szinte kizárólag a gyökérnyak őszi/téli fertőzéséből erednek.

Ha a nulla fok alatti hőmérsékletek két számjegyű értéket érnek el, akkor a vezérhajtás visszafordíthatatlanul felrepedhet, az ilyen növényeknél erős oldalhajtás-képződés figyelhető meg.

Ha a károsodás olyan nagy, hogy a növény egyes részei elhalnak, akkor egy fungicides kezeléssel megelőzhetők a botritiszes és alternáriás fertőzések. Ez tavasszal is segíthet, pl. nagyobb jégkárok után. ilyen alacsony hőmérsékletek azonban szerencsére nem várhatók.

A repce növekedése nagyon korán elindult 

Az előre jelzett éjszakai fagyokat a repcének a sok éves tapasztalatok alapján nagyobb problémák nélkül át kell vészelnie. Jó lenne azonban most a virágzás kezdetén a jó vízellátás. A jelenlegi áprilisi időjárás lassabb fejlődést eredményez, ami közelít a sokéves átlaghoz. Szerencsére a hideg időjárás a kártevők és a kórokozók terjedését ugyancsak akadályozza, így a hűvös április a túl gyors növekedési időszak után a megerősödés pozitív időszaknak is tekinthető.

2017. 04. 18. Rainer Kahl, diplomás agrármérnök, RAPOOL-RING Kft. 

agrotrend.hu / rapool.de

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés