Gazdálkodás

Szántóföld

Milyen zöldtrágya növényt válasszunk?

A zöldtrágya kiválasztásakor is figyelembe kell vennünk az integrált növényvédelem alapelveit.

 

Meg kell elsőként határoznunk, hogy mi a zöldtrágyázás célja. Sajnos a gyakorlatban sűrűn lehet találkozni azzal a jelenséggel, hogy a zöldtrágyázásra a szükséges rosszként tekintenek a területalapú támogatás kiegészítéseként – írja honlapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Pedig a gondos, jól megtervezett zöldtrágyázás szemmel láthatóan javítja a talajok szerkezetét, ami megmutatkozik termés mennyiségi és minőségi tulajdonságai javulásában is. 

1. szempont: Határozzuk meg a zöldítés célját! 

Mik a céljaink, milyen problémát akarunk megoldani a zöldtrágya növények használatával?  

Hol és mikor tudjuk a takarónövényeket alkalmazni? 

2. szempont: Azonosítsuk a problémákat! 

A takarónövények által biztosított előnyök közül érdemes egyet vagy kettőt elsődleges célként, néhányat pedig másodlagos célként megfogalmazni  

Ilyen cél lehet például: 

  • nitrogén biztosítása a következő főnövény számára 
  • talajszerkezet javítása, tápanyag-gazdálkodás javítása, szervesanyag hozzáadása a talajhoz, talajnedvesség megőrzése 
  • erózió csökkentése, 
  • gyomok elnyomása. 

3.  szempont: a termőhely kiválasztása 

Melyik területre szeretnénk tervezni a zöldítést? 

Milyen az a terület? Kötött, homok, mélyfekvésű…? 

Savanyú, könnyen tömörödő talajokra kifejezetten jó lehet a csillagfürt, míg a homokos talajok pillangósa a somkóró. 

Milyen növény található a szomszédos területeken? 

Talán ez a kérdés merül fel legritkábban, mikor zöldtrágya növényt választunk. Pedig ez az integrált növényvédelem szempontjából az egyik legfontosabb tényező.  

Számos esetben megfigyelhető, hogy ugyan abba a növénycsaládba tartozó zöldítő komponenst választanak a termelők, mint ami a szomszédos tábla kultúrnövénye volt, és a zöldítésen szépen tovább tudnak táplálkozni a rovarkártevők, mivel a zöldítés növényvédelme tilos, ezért teljesen zavartalanul.  

Ezért fontos kiemelten fontos, hogy olyan zöldítő komponensű keveréket válasszunk, ami se a saját, se a szomszédos táblákon lévő növényeknek nincsenek közös kártevői! 

Emellett a zöldtrágya növény esetében is törekedjünk a változékonyságra, ne minden évben ugyanazokat a növényeket válasszuk. Számos keveréket lehet a kereskedelmi cégek kínálataiban találni, például kedvezhetünk a méheknek. Ezek a keverékek hetekre virágba borítják a területet, így a zöldtrágyázáson kívül a méheknek is kiváló mézelő helyet biztosítanak, így megállapíthatjuk, hogy ezen keverékek használata, nem csak a talajainkat javítja, hanem a biodiverzitást is elősegítik. 

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook