Hírek

Minden harmadik gazdálkodó tervez öntözésfejlesztést

Az árutermelő gazdaságok közel egyharmada tervez öntözéssel kapcsolatos beruházást. Ötből kettő gazdaságban a megújuló energiaforrások használatát tervezik, míg a termálvíz hasznosítása minden 29. gazdálkodó terveiben szerepel. A gazdák döntő hányada tehát bizakodó a gazdaság jövőjét tekintve, amit a fejlesztési szándék magas aránya mutat.

Az AgroStratéga országos felmérésében megkérdezett gazdálkodók 87%-a tervez beruházást a következõ öt év során. Azaz tízbõl majdnem kilenc gazdaságban várható beruházás a jelenleg futó európai uniós pályázati ciklus végéig. Több mint négyötödük (81%) gondolkodik a gazdaság fejlesztésében már a következõ 2­-3 év során, és ez idõ alatt a gazdaságok kétharmadánál (65%) várható technikai, technológiai fejlesztés (pl. beruházás a gépparkba).

A gazdálkodók döntõ hányada tehát bizakodó a gazdaság jövõjét tekintve, amit a fejlesztési szándék magas aránya mutat. A beruházási célok között megjelenik az öntözésfejlesztés, a megújuló energiaforrások használata és a termálvíz-hasznosítás is.

A válaszadók 19%-ának van lehetõsége öntözésre a gazdaság területén, közel 4%-uk használ megújuló energiaforrásokat és kevesebb, mint 1%-uk hasznosít termálvizet a gazdaságban. A jövõre vonatkozó beruházási terveket firtató kérdésre a legtöbben (43%) azt válaszolták, hogy megújuló energiaforrások használatát tervezik (pl. napelemmel). Öntözési célú beruházásokat a megkérdezettek 31%-a fontolgat, míg termálvíz-hasznosítással kapcsolatos terveket a gazdálkodók több mint 3%-a jelzett.

Az AgroStratéga 2015-ben már negyedik alkalommal indította útjára azt a kutatást, melynek kérdõíve a mezõgazdasági termelést hivatásszerûen, azaz árutermelés céljából folytató egyéni gazdálkodók és cégvezetõk szakmai információszerzési szokásaival, valamint jövõképével kapcsolatos kérdéseket tartalmazza. Az országos felmérésnek tavaly is szakmai partnere volt az AGRYA (Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége) és a GOSZ (Gabonatermesztõk Országos Szövetsége). E két szakmai szervezet mellett az AGRÁRIN Kft., a NUFARM Hungária Kft., a SAATEN-UNION Hungária Kft. és a YARA Hungária Kft. is támogatta a kezdeményezést.

A kutatás 79–84%-ban a különféle alapanyagok (vetõmag, mûtrágya, növényvédõ szer) és gép, eszköz beszerzésében, továbbá a termény értékesítésében a döntéshozó; valamint 12–15%-ban a döntést befolyásoló személyeket érte el. A válaszadók 14%-a gazdasági szervezetet képvisel, 15%-uk egyéni vállalkozó, többségük pedig õstermelõ és családi gazdálkodó. A minta nagysága 1448 fõ. A mintában kizárólag a hivatásszerûen, azaz árutermelés céljából gazdálkodók jelennek meg, mivel õk a kutatás célcsoportja. Így a minta nem a teljes agráriumról ad képet, hanem a mezõgazdaságilag hasznosított terület döntõ hányadát (közel 5 millió hektárt) mûvelõ és területalapú, illetve zöldítési támogatásban részesülõ több mint 174 ezer gazdaságot reprezentálja. A kérdõívkitöltõk által mûvelt terület nagysága összesen több mint negyedmillió hektár, átlagos birtokméretük pedig 179 hektár.

Az országos felmérés eredményeit bemutató kiadvány letölthetõ az alábbi linkrõl: http://agrostratega.hu/letoltesek.html

Pólya Árpád – Varanka Mariann
www.agrostratega.blog.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés