Hírek

Mit ajánlanak a kalászosok korai lombvédelmére?

Ennek kapcsán beszélgettünk Farády Lászlóval, a Bayer kalászos gabonákért felelős marketing menedzserével.

fotó: pixabay.com

Hogyan fejlődött a fungicid használat a kalászos gabona védelemben az elmúlt időben?

A gombaölő szerekkel kezelt terület a 10 év előttihez képest 2014-re csaknem megduplázódott. 2006-ban a kalászos terület 55 %-a kapott fungicidet, átlagosan 1,2 kezelést. Ez az arány ezután évről évre nőtt. Aztán 2014-ben a sárgarozsda járvány miatt a fungicid használat hirtelen megugrott: a gombaölő szert látó terület aránya akkor átlépte a 80 %-ot, a kezelésszám pedig több, mint 1,6 volt. Így a gombaölő szerek összterülete elérte a 2 millió ha-t. 2015-ben a fungicid használat – az áprilisi aszály miatt – némileg csökkent, de nem esett vissza a 2013-as szintre. 

A 2014-es sárgarozsda járvány mellett mi az oka ennek a trend-szerű növekedésnek? 

A növekedésnek valójában két fő oka van.

1. Nő az intenzitás szintje. A technológiájának meghatározó eleme a növényvédelem, hiszen az állomány egészségi állapota meghatározza meg a termés mennyiségét és minőségét. Egyre többen ismerik fel, hogy sikert elérni csak minőségi gabonatermesztéssel lehet. Ehhez integrált növényvédelem szükséges, melynek fontos részét képezik a korszerű növényvédő szerek. A kalászosok védelmének nagyon fontos része a gombabetegségek elleni okszerű védelem, ezért a technológia intenzitásával párhuzamosan nő a fungicidek használata.

2. A téli időjárás változása miatt nő a korai fertőzés és a járványveszély. Korábban két fungicid kezeléssel megoldható volt a betegségek kártételének megelőzése. A 2014-es év ezt megváltoztatta: a sárgarozsda a valaha volt legerősebb járványt okozta. Ezért már akkor sokan végeztek három fungicid kezelést. Nekik volt igazuk: a nagy infekciós nyomás ellenére meg tudták védeni állományukat. A három kezelésnek az intenzív technológiákban ma már általánosnak kell lennie, hiszen a fajta terméspotenciálját csak így tudjuk maximálisan kiaknázni. 

Figyelembe véve az elmondottakat, akkor konkrétan mikor és mivel kezeljük az őszi gabonákat?

Immár a 3. „tél” múlik el úgy, hogy valójában nincs tél. Most 2016 márciusában egyértelmű, hogy a tél hiánya és a csapadékos február miatt ismét korai védekezésre van szükség, hiszen már jelen van az áttelelt sárgarozsda, lisztharmat és más betegségek. Ha berobban a tavasz, azonnal kezelni kell még a gyomirtás előtt, vagy azzal egymenetben (T1 időszak). A mi javaslatunk erre a Jubileum Pro csomag, amely 20 ha-ra tartalmazza a Sekator OD gyomirtó szert és 0,75 l/ha dózisban az igen népszerű Falcon Pro-t.

A második kezelés a zászlóslevél kiterülése idején, illetve röviddel azt követően indokolt (T2 időszak). Ekkor az időjárástól és a betegség nyomástól függően a Bayer palettáról válasszuk a Falcon Pro 0,8-1,0 l/ha dózisát. Intenzív technológiákba viszont feltétlenül a zöldítő, termésnövelő hatású Zantara javasolt 1,25-1,5 l/ha dózisban. 

Még jóval odébb van, de el kell mondanunk, hogy a virágzás ideje alatt végzett kalászkezelés az, amit semmiképp nem szabad elhagyni (T3 időszak). Ekkor tudunk védekezni a kalászfuzáriózis és más kalászbetegségek mellett a késői levélbetegségek ellen is. Ehhez a kezeléshez átlagos technológiában 1 l/ha Falcon Pro-t, intenzív technológiában viszont a fuzáriózis elleni „nagyágyúnkat” a Prosaro-t javasoljuk 1 l/ha dózisban. 

(x)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés