Hírek

Naturások figyelem! Figyelni kell a NATURA 2000-es gyepterületekre vonatkozó előírások betartására

Mire figyeljünk a NATURA 2000-es gyepterületekre vonatkozó előírások betartása érdekében?

Legeltetéses hasznosítás esetén
Csak a jogszabályban előírt állatfajokat lehet legeltetni: szarvasmarha, juh, kecske, szamár, ló és bivaly. A gyepterület túllegeltetése tilos, így legeltetéses hasznosításnál figyelni kell ennek betartására is.

Az előírás szerint a túllegeltetés: „a gyep magas állatsűrűséggel történő legeltetéséből eredő károsodása, melynek során a gyepben állományalkotó fűfélék rövidre rágása és taposás következtében a gyep foltokban kiritkul, a talajfelszín fedetlenné válik”. Ezeken a gyepterületeken kizárólag a legelő állatok által elhullajtott ürülékből származhat tápanyag-utánpótlás, vagyis trágya kiszórása a gyepterületre tilos.

Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó

Kaszálásos hasznosítás esetén
Október 31. és április 23. közötti legeltetéshez, valamint a nád irtásához hatósági engedély szükséges. A kaszálás során minden esetben vadriasztó lánc használata kötelező, továbbá a kaszálást a terület középpontjából indulva vagy a táblaszél mellől kell kezdeni, figyelve arra, hogy az ott élő állatok zárványterületre szorítása ne történjen meg. A kaszálás(ok) tervezett időpontját annak megkezdése előtt legalább öt munkanappal írásban be kell jelenteni a területileg illetékes nemzeti park igazgatóságnak. Az erre rendszeresített nyomtatvány nemzeti parkok honlapján megtalálható, letölthető.

Napnyugtától napkeltéig tilos a gépi kaszálás, munkavégzés! Minden kaszálás esetében a gyepterület minimum 5, maximum 10%-át, változó helyen kaszálatlanul kell hagyni. Ha ez valamilyen okból nem tartható, akkor ezt a kaszálás bejelentésével együtt a nyomtatványon jelezni kell. Gyepterületen a szálas takarmány tárolása 30 napon túl tilos.

Ne feledkezzünk meg a Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések felhívásban szabályozott kötelezettségekről sem! (A VP4-12.1.1-16 pályázati felhívást igénybe vevő kedvezményezettek plusz kötelezettségvállalása.) 
– Gazdálkodási napló vezetése papíralapon vagy elektronikus formában.
– A gazdálkodási napló eredeti példányát a támogatói okirat hatályba lépését követő ötödik év végéig, de legalább 2027. december 31-ig meg kell őrizni.
– Január 1. és január 31. között a WebGN benyújtása a NÉBIH felé (a felhívás 4. mellékletében meghatározott adattartalommal).
– A kedvezményezett köteles Natura 2000-képzésen részt venni, amit a programozási időszakban egyszer kell teljesítenie, vagyis 2020-ig egy alkalommal.

agrotrend.hu / Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés