Gazdálkodás

Szántóföld

Parlagfűirtás: júliustól büntetik a mulasztást

Akár ötmillió forint büntetést is kaphat az a földtulajdonos, aki e hónap végéig nem irtja ki ingatlanán a parlagfüvet. A fő cél a csírázás megakadályozása és a fiatal növények gyökerestől való eltávolítása, vagy esetleg célravezető lehet a megfelelő időpontban elvégzett kaszálás is.

Alig három hete maradt minden ingatlan- vagy földtulajdonosnak, hogy birtokán megakadályozza a parlagfű virágbimbójának kialakulását, és köteles ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény értelmében ugyanis június 30-a után a járási hivatalok szakemberei ellenőrzik a földterületeket.

Fotó: MTI

A parlagfűvel fertőzött területek esetében a területileg illetékes kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályai (belterület esetén a települési önkormányzat jegyzője) a kötelezettség elmulasztása esetén elrendelik a közérdekű védekezést, amely azonnal végrehajtandó.

Ezt azért nem érdemes megvárni, mert az irtás teljes költségét, amely tartalmazza a vállalkozói díjat, a kormányhivatalnál és a járási hivatalnál felmerült valamennyi költséget, a földhasználó földtulajdonosnak kell megtéríteni. Ráadásul az, aki nem tesz eleget a rendeletben foglaltaknak, vagyis június végéig nem irtja ki a parlagfüvet, növényvédelmi bírságot is kap, ami a fertőzött terület méretétől függően minimum 15 ezer forint lehet, felső határa pedig elérheti akár az ötmillió forintot is.

A szigorú intézkedésre azért van szükség, mert a parlagfű és más allergén gyomnövények levegőben nagy tömegben előforduló, a gondozatlan környezetből származó pollenjének koncentrációja súlyos egészségkárosító hatással lehet.

A parlagfű okozta allergiás és asztmás megbetegedések nemcsak a betegek életminőségét rontják jelentősen, hanem komoly nemzetgazdasági károkat is okoznak. A parlagfű a szántóföldjeinken a leggyakrabban előforduló gyomnövény. Pollenszórása jellemzően augusztusban és szeptemberben okozza a legnagyobb problémát, ezért a megelőzés a legfontosabb, amire fel kell készülni és időben el kell kezdeni.

Fotó: Balogh Róbert

Kevesen tudják, de a növény egyetlen példányáról több tíz millió pollen kerülhet a levegőbe és több ezer csírázóképes mag pedig a talajba, ahol akár negyven évig is megőrzi csírázóképességét. A parlagfüvet a gyomnövények közül a leggyakrabban a fekete ürömmel tévesztik össze, amely egyébként ugyancsak allergén és fészkes virágzatú növény. A dísznövények közül a parlagfűhöz hasonló levélformája a büdöskének van.

A fő cél a csírázás megakadályozása és a fiatal növények gyökerestől való eltávolítása, vagy esetleg célravezető lehet a megfelelő időpontban elvégzett kaszálás is. A módszert mindenkinek a terület, a parlagfű fejlettségi állapota és az időjárás figyelembevételével kell megválasztania, még a hatóságok megérkezése előtt. A teljes siker érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal folyamatosan dolgozik a parlagfűvel kapcsolatos ismeretek minél szélesebb körű terjesztésén.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés