Gazdálkodás

Szántóföld

Szántókat menthet a bükköny és a lednek

A Kasseli Egyetem egy nemzetközi projekt keretében olyan módszereket fejlesztett ki, melyek értékes szántóterületeket őrizhetnek meg a különböző klímazónákban.


fotó: pixabay.com

Egyre kevesebb szántóterületnek világszerte egyre több embert kell ellátni élelmiszerrel. Az ember gondatlanul bánik a talajjal: A világ éhezőit támogató német Welthungerhilfe segélyszervezet adatai szerint évente 5 -7 millió hektár mezőgazdaságilag művelt terület veszik el erózió, elsósodás, kiszáradás vagy beépítés miatt. Bizonyos szántóföldi növények termesztésének ügyes megválasztása azonban sokat segíthet Európában, Afrikában és más kontinenseken a termések hosszú távú biztosításában. 

Természetes talavédelem köztes növényekkel

Prof. Dr. Maria Finckh, a Kasseli Egyetem agrártudományi kutatójának vezetésével egy nemzetközi kutatócsoport olyan módszereket fejlesztett, melyek a szántóterületeket kíméletesen és természet közeli módon védik a kilúgozástól és az eróziótól. Az eredmények azt mutatják, hogy már a köztes növények termesztése nagyban hozzájárulhat a szántóterületek megtartásához. Ezeket a köztes növényeket nem takarítják be, hanem a területen maradva elhalnak, és egy mulcsréteget képeznek, ami trágyaként és talajvédő rétegként szolgál. Már ismert, hogy trágyaként jól használhatók egyes növénycsaládok, pl. a pillangósok (hüvelyesek), de összehasonlító kísérletek eddig még nem álltak rendelkezésre olyan nagyságrendben, mint az OSCAR projekt keretében.
 

Négy év alatt ezer fajt teszteltek

A kutatócsoport az elmúlt négy évben összesen 1.000 ezer fajt és fajtát tesztelt, hogy mennyire alkalmasak alávetésnek és köztes növénynek. A növényeket 11 országban, három kontinensen, hagyományos és ökológiai feltételek mellett innovatív gépekkel és vetési módszerekkel egyaránt termesztették. Egy adatbázisban rögzítették, hogy melyik növényfajta, hol, milyen feltételek mellett biztosította a legnagyobb talajvédelmet. 
Különösen alkalmasnak bizonyult a bükköny és a lednek (mindkettő a pillangósok közé tartozik). Gyökérgümőikben szimbiózisban élnek a nitrogéngyűjtő baktériumok – ami jó trágya. Közép-Európában az olajretek is jó hatású. A bükkönyhöz és a lednekhez hasonlóan erős gyökérzetet fejleszt, ami az erózió ellen jó védelmet nyújt. 

„Egyértelmű, hogy a köztes növények jelentős mértékben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a talajokat védjük. A hatásuk sokkal nagyobb, mint ahogy eddig feltételeztük, és minden klímazónában kimutatható”, mondta Finckh. Feltétel: „A növényeket a főnövény betakarítása után kell vetni a szántóterületre, és legalább három hónapig, a következő főnövény vetéséig a területen kell hagyni.” Az EU zöldítési rendeletének keretében időközben Európa szerte nagyobb mennyiségben termesztenek köztes növényeket. 

Válasszunk könnyebb gépeket!

A talajvédelem szempontjából sokat ígérőnek bizonyult az is, ha a nehéz mezőgazdasági gépek helyett többször választjuk az új típusú könnyebb munkagépeket. Itt azonban egyes területeken még szükség van technikai fejlesztésekre. Annak érdekében, hogy a felhasználók részére közérthető módon álljanak rendelkezésre információk, létrehoztak egy többnyelvű, interaktív, beépített, Internet alapú döntéssegítő felülettel rendelkező információs platformot, mely a projekt lezárása után továbbra is rendelkezésre fog állni, és további fejlesztésre kerül (www.covercrops.eu). A felhasználóknak így lehetőségük nyílik arra, hogy a saját termőterületükre megtalálják és kipróbálják a legjobb növényeket és módszereket.

Az OSCAR („Optimizing Subsidiary Crop Applications in Rotations”; kiegészítő növények alkalmazásának optimalizálása a vetésforgóban) EU-kutatási projekt Európa, Afrika és Dél-Amerika 11 országából 20 partnert foglalt magába, és mintegy 3 millió euró támogatással rendelkezett. Az eredményeket most tették közzé Witzenhausenben, a Kasseli Egyetem ökológiai agrártudományok szakterülete programban. 

agrotrend.hu / proplanta.de

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés