Gazdálkodás

Szántóföld

Táblán belül is nagyon eltérőek a termésátlagok

A jövő héten kezdődő búzaaratást beárnyékolja az alacsony felvásárlási ár: tonnájáért csupán 40 ezer forintot kínálnak a felvásárlók. Egyre többen vetnek hibrid gabonákat a nagyobb hozamok érdekében.

Hétfőtől mindenhol megkezdődik a búza aratása – mondta a Magyar Időknek Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Az idén néhány napot csúszik az aratás kezdete. Az árpa aratása már a felénél tart, ahogyan a repce betakarítása is megkezdődött. Az elnök szerint a minőséggel annak ellenére nem lesz gond, hogy az idén számos gombafertőzés nehezítette a gazdálkodók dolgát. Az eddig mért termésátlagok is megfelelnek a várakozásoknak. Az árpa esetében 4-5 tonnát, repcénél pedig 3 tonnát érhet el az egy hektárra jutó átlagtermés országosan. Búzából az előző éveknek megfelelően 5 tonnát várnak hektáronként a gazdálkodók.

Vancsura szerint a területi eltérések viszont óriásiak minőségben és mennyiségben is. Az árpa esetében előfordul, hogy a tábla egyik feléről 6 tonnás, a másik feléről pedig hektáronként 1,5 tonnás átlagtermést takarítanak be a termelők. Mindez elsősorban a talaj minőségének, a fajták közti különbségnek és az időjárás szélsőségességének tudható be.

Szavai szerint az elmúlt években egyre több gazdálkodó kezdett el hibrid fajtákkal foglalkozni. Ezek akár 20 vagy 30 százalékkal is több termést hoznak, mint a hagyományos fajták. – Minden termelő versenyben akar maradni, ehhez viszont az kell, hogy egy hektárra vetítve minél hatékonyabban tudjon termelni – emelte ki Vancsura József. Az árak ugyanis régen látott mélyponton vannak. Az árpa tonnájáért 35 ezer forintot, míg a búzáért 40 ezer forintot kínálnak a felvásárlók.

A minőségi búza és a takarmánybúza között egyre csökken a különbség, a kenyérgabona ára alig 2000 forinttal magasabb, mint a takarmánybúzáé. Hosszú távon ezekkel az árakkal, átlagos vagy átlag alatti terméssel csak a vagyonuk felélése mellett tudnak talpon maradni a gazdálkodók. Aki nyereségre akar szert tenni, annak át kell gondolnia a növénytermesztési stratégiáját és folyamatosan fejlesztenie kell – tette hozzá a szakember.

 

agrotrend.hu / Magyar Idők

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook