Gazdálkodás

Szántóföld

Tavaszi zab, járó búza, tavaszi árpa – Martonvásárról

Ez év ősze, csapadékos időjárása ismét próbára tette a gazdálkodókat, akár a kukorica betakarítása, akár az őszi kalászosok vetése csak jelentősebb szakmai kompromisszumok árán valósult meg. November utolsó hetének végére országosan a tervezettnél mintegy 5 %-kal kevesebb területet sikerült bevetni. Jó és időszerű a kérdés tehát: Milyen tavaszi kultúra pótolhatja a vetésforgóban az ősszel kieső területeket? Kegyes lesz-e a tél a későn földbe került kalászosokhoz?

A szántóföldi vetéstervek átrajzolásában gyakorlott termelők már a tavaszi vetőmagok kínálatával ismerkednek, ki a kapásnövények vetésterületét alakítja át, ki pedig a sűrű vetésű tavaszi kalászos vagy borsó felé kacsintgat. Jó hírünk az, hogy a Marton Genetics cégcsoport kínálatából mindkét lehetőségre a legjobb választást kínáljuk!

A tavaszi vetések kockázata (hozama és nyereségessége) a kiszámíthatatlan időjárási és csapadék viszonyok miatt jelentősen nagyobb, mint az őszieké. Lehet-e korai talajmunkát végezni az optimális vetésidő betartásához, a művelés mélység alatt mekkora lesz a talajok nedvességkészlete, mit hoz a szeszélyes tavasz a növények rövid idejű vegetatív növekedési fázisára.  E kérdésekre soha nem lesz egzakt válasz, de a kockázatok nagy mértékben csökkenthetőek olyan martonvásári kalászos és zab fajták választásával, amelyeket akár klímaadaptív fajtáknak is nevezhetünk a kiváló abiotikus stressztűrő képességük miatt.

Tavaszi zabok – jó kezdeti aszálytűrés, nagy hozam

Már 15 éve bizonyít a termelőknek mind a kiváló termőképességével, mind a termésstabilitásával az Mv Pehely. Étkezési és takarmányozási felhasználásra is alkalmas jó állóképességű középérésű zabfajta. Tolerálja a megkésett vetésidőt, de az igazán jó termésért (6-7 t/ha) február utolsó hetétől március első dekádjáig érdemes a vetőágyban tudni. Tavaszi fagytűrése miatt a szokottnál bátrabban lehet előre hozni a vetését.  Kezdeti fejlődése nem veszi fel a versenyt az évelő gyomok (T3; T4) tavaszi hadjáratával ezért a gyomirtására — és általában a zabok gyomirtására — külön érdemes figyelni.  Jól bokrosodik, erős szárat növeszt, megdőlésre csak túlzott N-adagolás miatt hajlamos, ezért a szárcsökkentés kérdéséről a tápanyag és a tavaszi csapadék számbavételével az adott termőhelyen érdemes dönteni.  Kiváló szár (szalma) tulajdonsága mellett nagy zöldtömeget is fejleszt, így lett a tavaszi keveréktakarmányok kedvelt társnövénye, zabosbükköny, zabos borsó és más szenázs alapanyagokban is.

Komplex betegség-ellenállósága jó, átlagos termesztési körülmények között kétszeri fungicides kezelés mellé általában akkor kell harmadikat is tervezni, ha erősen csapadékos nyár következik a június legelső napjaiban várható bugázása után. Főhajtásokon 53-58, mellékhajtásokon 45-50 szemet képes nevelni, hektoliter tömege 45-50 kg-ra várható.   Termése humán étkezési célokra könnyen pelyhesíthető, értékes 12-15 %-os fehérjetartalma és 3,7 % körüli β-glükán tartalma kiváló takarmányminőséget biztosít.

Fokozni még lehet a martonvásári zabfajták jó agronómiai- és értékmérő tulajdonságait, amit az idén már széles körben hozzáférhető újdonsággal az Mv Ménes bemutatásával teszünk meg. Vetése, ápolása, agrotechnikai igénye semmiben nem tér el az Mv Pehelytől, ám egy picivel mégis más ez az új generációs, szintén hagyományos pelyvás zabfajtánk.  Középkorai éréscsoportjának bőtermő képviselője, alacsonyabb szárú, zömökebb, mint jól ismert elődje, levélzete széles kékes zöldes, jól viaszolt és ugyanolyan erőteljesen bokrosodik. Potenciális termőképessége kicsit nagyobb (7,0-8,0 t/ha) és kedvező betegség ellenállóságát üzemi körülmények között is bizonyította.

 

MV PEHELY

Somogy megye

6,75 t/ha

MV PEHELY

Jász-Nagykun-Szolnok megye

5,48 t/ha

MV MÉNES

Zala megye

5,23 t/ha

MV MÉNES

Tolna megye

6,59 t/ha

MV MÉNES

Borsod-Abaúj-Zemplén megye

6,25 t/ha

2020. évi üzemi terméseredmények

 

A tavaszi súlyos aszályos időszakban fejlődő tavaszi zabjaink terméseredményei pozitív üzenetet hordoznak 2021. tavaszára is azoknak, akik a martonvásári zabok mellett voksolnak. A következő évekre előretekintve is van (lesz!)  még egy meglepetésünk, az Mv Szellő, az univerzális tavaszi zabfajta, melynek vetőmagja felszaporítás előtt áll, és ami kifejezetten extenzív, kedvezőtlen körülmények között mutatja meg csak igazán, hogy mire képes.

Járóbúza – a tavasz jolly jokere

Mv Kikelet ősszel és tavasszal is megbízhatunk a teljesítményében, a meghiúsult őszi vetések helyett kiváló választás lehet. E fakultatív fajtánk keményszemű, toklászos, jó malmi minőséget adó genetikával bír, sőt, tavaszi vetésben sütőipari értékei meghaladják az őszi életformában nevelkedettét. Termés mennyisége versenyképes a tavaszi búzákéval 6,0 – 6,5 t/ha. Fehérjetartalma 13-15 %, sikértartalma 34-37%, esésszáma 360-430 sec, hektolitertömege79-86 kg/100l; egyszóval meghaladhatja a prémium minőség határértékeit.

A lehető legkorábban javasoljuk elvetni, 480- 500 millió csíra/ha tőszámmal, ami szép nagy magja lévén 250-270 kg/ha vetőmagnormát is jelenthet.  Jó alkalmazkodóképessége és betegség toleranciája mind lisztharmattal, mind levélrozsdával szemben is jobban ellenáll, mint az az őszi vetésű állományokban tapasztalható. Szintén kedvező agronómiai tulajdonsága, hogy tavaszi életformájában az átlagosnál jóval alacsonyabb 65-75 cm magasságú állományt növeszt, ami aratásánál is fontos tényező lehet.

Legyen kétsoros — legyen takarmány – legyen Conchita!

A MG által képviselt fajták közül a Conchita tavaszi árpa az, ami a 2009-es állami elismerését követően már pár évvel és azóta is a vetőmagszaporítások területi rangsorában valamelyik   dobogós helyen áll, jelenleg 11,27 %-os részarányával a harmadik. Meg kell tapasztalni, hogy mit tud ez a kiváló fajta nyújtani a termesztőjének, miből tevődhet össze a termésstabilitása akár aszályos évjáratokban is. (Minősítő kísérletekben 14%-kal, aszályos évben 19 %-kal termett többet a standard fajták átlagánál.) 

Mai termelésben 5-6 tonna árpát termelni hektáronként nem gazdaságos, 7,5-8,5 tonna hozam azonban megéri alig hat hónapi földhasználattal. Kell hozzá egy jó fagytűrésű, korán, akár február 20-ától március utolsó hetéig elvethető igen jó alkalmazkodóképességű, az ország minden területén biztonságosan termeszthető fajta.  Jó bokrosodási erély, nagy ezerszemtömeg, ami megalapozza még a kiváló termőképességet.  Egyszóval Conchita!

Május utolsó hetében kalászol, korai-középkorai érésű, hektolitertömege 68 – 76 kg/hl, az idei esztendőben 79 kg/hl –t mértünk Somogy megyei partnerünknél 8,12 t/ha-os termésátlag mellett.

Bízunk abban, hogy az új kínálatunkról közreadott információk segítik Önöket a gazdálkodásuk során elengedhetetlen és szakmailag megalapozott döntések meghozatalában, melyekkel az eredményes gazdálkodásuk megvalósítható.

Dr. Balla Zoltán

fejlesztőmérnök

 

www.martonegentics.com

https://www.facebook.com/martongenetics

(x)

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés