Gazdálkodás

Szántóföld

Tíz esztendőre elegendő gyommag lehet a somogyi földekben

Tíz év alatt nagyjából hatodára csökkent Somogyban a parlagfűvel szennyezett – feltárt – területek aránya: míg 2007-ben közel 2500 hektárnyi, az agresszív gyommal borított földet találtak a szakemberek, addig tavaly már csak 395 hektárnyit. Visszaszorult, de kiirthatatlan Somogyban a parlagfű.

A parlagfű borította területek nagysága folyamatosan csökken tehát, kivételt csak a 2013-as esztendő jelentett, amikor az időjárás miatt nem bizonyult megfelelően hatékonynak a kukorica és a napraforgó gyomirtózása.

– Miután a növény kedveli a homokos talajt, emellett elterjedése is dél-északi irányú, így a megye déli részén több a fertőzött terület – magyarázta Novák Csaba, a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának vezetője. A megye közel kétharmadát tudják helikopterrel ellenőrizni szakemberek, s megállapítható, hogy a külterületeken egyre kevesebb helyen szegik meg a törvényt.

A gazdák tehát – többek között a büntetések hatására – mind komolyabban veszik a védekezést, a gyom kiirtását. Somogyban az elmúlt években kétszer is kiszabta a hatóság a legmagasabb tételt, s ugyanebben az esztendőben fizették be az érintettek az eddigi legmagasabb összbüntetést is, 25,5 millió forintot.

Jellemzően az erdőtelepítéseken, a parlagon hagyott területeken és a tarlókon terjed elképesztő gyorsasággal a gyom. A megművelt földeken jórészt visszaszorult, ám rengeteg a parlagfű a nemzeti parkokban – ahol a védett állatok és növények miatt senki sem ellenőriz -, a vizes élőhelyeken, vagy éppen a tájvédelmi körzetekben, mint a zselici vagy a boronkai.

Somogyban az idén az eddigi egyetlen felmérésnél valamivel több mint 16 hektárnyi területet találtak a szakemberek.

– Közel tíz esztendőre elegendő gyommag lehet a somogyi földekben – jegyezte meg Novák Csaba -, ráadásul a mag 30–40 évig csíraképes, vagyis illúzió azt hinni, hogy egyszer meg lehet tőle szabadulni.

Fotó: kormany.hu

A szakemberek szerint a parlagfű évente nagyjából 120 milliárd forintos kiesést okoz a magyar gazdaságnak. Komoly előírások születtek a kötelező irtásra, s az elmúlt évtizedben kirótt bírságok összege már bőven többmilliárdos tételt jelent. Egy 2005-ös kormányrendelet azt is kimondta, minden évben tíz százalékkal csökkenteni kell a parlagfüves területek nagyságát.

A hazai klíma viszont kifejezetten kedvez a növénynek, melynek egyetlen egyede 8-9 milliárd pollent szór szét, melyek akár 100-150 kilométerre is eljuthatnak. Ezért lehetséges, hogy az amúgy viszonylag parlagfű-mentes Vasban és Nógrádban is ugyanannyi az allergiás, mint a legrosszabb helyeknek számító Nyírségben, Békésben, Zalában, Csongrádban és Somogyban. Utóbbié a kétes dicsőség: 1923-ban itt jött be az országba a parlagfű Barcs és Csokonyavisonta között…

agrotrend.hu / sonline.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés