Gazdálkodás

Szántóföld

Újabb és jobb fajta búzára lesz szükség

A Vas megyei hagyományos búza fajtabemutatón kiderült, hogy a biológiai alapok adottak a versenyképes búzatermeléshez, illetve egy visszatérő szakmai kérdést is megválaszoltak az eseményen.

Június végén tartották meg a hagyományos búza fajtabemutatót Vassurányban, ahol Pusztavámi Márton, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke ismertette a 2017/18. évi kísérleti eredményeket – olvasható a szervezet oldalán.


Terepi szemle – fotó: NAK

A 2017/18-as évben 21 búzafajtával kísérleteztek a megyében. Pusztavámi elmondása szerint Németországban 491 gabonafajtát tartanak nyilván és a tavalyi év során 63 új fajtának történt meg a hivatalos regisztrálása. Ezzel válaszként utalt a szakma által sokszor feltett kérdésre, miszerint van-e szükség vagy sem a sok búzafajtára.

Kiderült, hogy az elvetett fajták közül tizenkettőt Magyarországon, először helyeztek a földbe. De akár az is elképzelhető, hogy a világon először, hazánkban történt ilyen.

A tavalyi évben államilag is elismert fajok közül hatot vetettek el a megyében, a 2016-osak közül pedig ötöt. Ezek közül a Rubiscót és a Tobacot emelte ki a megyei elnök.

Arra is kitért, hogy nem lehet egységes minőségű búza, hiszen mindenki más technológiával termel. Emellett megjegyezte, hogy négy-ötévente le kell cserélni a fajtaszortimentet, hiszen az újabb és jobb fajták biztosítják a jövedelmezőséget.

Ráadásul a klímaváltozás miatt, a fajtáknál is robbanásszerű változás várható. Emiatt olyanokra lesz szükség, amelyek nem dőlnek meg, bírják a hőséget és ellenállók lesznek a betegségekkel szemben.

Sajnos Pusztavámi nem csak jó híreket közölt a rendhagyó bemutatón. Kiderült, hogy a helyi kamara által elindított 2-4-6 program (2 év alatt 4 tonna repce és 6 tonna búza) a korábbi forróság és az aszály miatt a repcénél nem lesz tartható, a búza helyzete pedig még kérdéses.


fotó: NAK

Június 8-át „sötét napként” jellemezte, hiszen

egy hónappal ezelőtt Vas megye búzatermő területének közel 50 százaléka károsodott. Így komoly termésveszteséggel számolnak a megyei gazdák.

Az eseményen Nagy István agrárminiszter is részt vett, aki szintén kitért a korábban megemlített szakmai vitára. Egyetértve Pusztavámival, szerinte is olyan új bőtermő fajtákra van szükség, amelyek elviselik a szélsőséges időjárási körülményeket, tűrik a szárazságot, ellenállóbbak a betegségekkel szemben és jobban képesek hasznosítani a talajban lévő tápanyagokat, például a nitrogént és a foszfort.

Érdekességként megemlítette, hogy az előrejelzések szerint 2050-re a Föld népessége meg fogja haladni a 9 milliárdot, így ellátásukhoz kétszer annyi alapvető élelmiszerre lesz szükség, mint most.

Ezzel  növekedni fog az élelmiszerek iránti kereslet és ha ezek a jóslatok beteljesülnek, akkor világszinten évente 2,4 százalékkal kellene növelni a búzatermelés mennyiségét. Napjainkban a növekedés viszont csak 0,9 százalék.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés