Gazdálkodás

Szántóföld

Veszélyes gyom vagy gyógynövény?

Valakinek hatalmas kincs, míg másnak szenvedést okoz csak a parlagfű, azaz az ambrosius, mivel virágpora erősen allergizál. Még a kutatók, rendszeres gyógynövényeket használók körében is vitatéma, fogyasszuk-e a parlagfüvet vagy irtsuk leginkább.

A parlagfű egy kétszikű, egynyári gyomnövény, mely kifejezetten magasra, akár 200 cm-re is megnőhet. Terebélyes, szétterülő levelei szőrözöttek. Virágai 4-5 mm nagyságúak, porzós, kocsányon ülő kis fészkeket alkotnak, A virágból származó pollen váltja ki az erős allergiás reakciót. Az őszirózsafélék családjába tartozik. Nagyjából 50 fajuk ismeretes. Észak-, Közép és Dél-Amerikában honos. Carl von Linné nevezte el Szent Ambrus (Amrosius) milánói püspökről. Július végétől kezdődik a virágzása, azaz az allergiás tünetek is, amiket okoz, és eltart egészen október közepéig.

Ezeket tartalmazza a parlagfű

Ásványi anyagokban gazdag, sok vasat, rezet és káliumot tartalmaz, ezen kívül enzimeket és nyomelemeket is. B37 vitamin és P2 vitamin is található benne.

Állítólag a parlagfüvet Észak-Amerikában az indiánok már évszázadokkal ezelőtt gyógynövényként alkalmazták. A virágzó növény teáját a népi gyógyászatban helyi vérzések és gyomorbetegségek ellen használták, szétmorzsolt leveleit rovarcsípésre, gyulladt sebekre rakták. A levelek főzetét fejbőr lemosására, bőrbetegségek gyógyítására, borogatását elfertőzött sebek és szemgyulladás kezelésére használták. Gyógyítja az emésztési problémákat, de megelőzi a rákot is, sejtvédő hatása miatt is. Teája kissé kesernyés. Még virágzás előtt, a zsenge hajtásokból kell készíteni.

Ám azért mégis óva intünk a fogyasztásától!

Nem csak erős allergizáló hatása miatt. A Szegedi Tudományegyetem kutatói megvizsgálták a parlagfű tartós alkalmazásának veszélyeit állatokon. A jótékony hatásai mellett az állatkísérletek eredményeként kimutatták, hogy agy- és vesekárosító, sejtmérgező hatása van a hosszú távú fogyasztásának. És ami az állatoknak ilyen káros, az a mi szervezetünkre is ilyen hatásokat gyakorolhat. Ez alapján a világ első száz invazív, kártékony és veszélyes növénye közé sorolta a parlagfüvet az Európai Élelmiszerbiztonság Hivatal (EFSA).

 A parlagfű allergiát okozó tünetei

Szemviszketés, piros, duzzadt szemek, orrfolyás és orrdugulás, erősebb és gyengébb nátha, alvási problémák.

Mezőgazdaságra gyakorolt hatása

A parlagfű egy nagyon nehezen kiirtható növény.  Nem csak az ültetett kultúrnövényekkel, de a területen előforduló, más gyomokkal is sikeresen konkurál. Folyamatosan irtani kell, mert uralkodó növénnyé válik.

A hatályos jogi szabályozás értelmében (221/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet) a földhasználó egész évben köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.  Ha az adott részen a gyomnövény-fertőzöttség mértéke mégis meghaladja a 30%-ot, a kultúrnövény tőszámától függetlenül minden esetben le kell kaszálni az egész területet és jelentős bírságra is számíthat a gazda. A bírság összege 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet.

agrotrend.hu / Szeretem a mezőgazdaságot

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés