Hírek

3 millió baromfi leölve – 3,5 milliárd a közvetlen kár

Hazánk teljes területére elrendelve a baromfik zártan tartása, az állattartók helyzetét továbbra is prioritásként kezeli a kormány, kevés és drága a tojás, sürgetik az emelést a pékek, két új pályázat érhető el, módosultak benyújtási határidők – ezek a hét hírei.

Megkezdődött az állattenyésztési törvény módosításának előkészítése, a tervezet várhatóan 2018 első felében kerülhet az Országgyűlés elé. Mivel az Európai Unió új, piacliberalizációt célzó rendeletét 2018 novemberéig a hazai jogrendbe is át kell ültetni, ezért a magyar kormányzat hozzálátott az új állattenyésztési törvény kidolgozásához.

Az állattartók helyzetét továbbra is prioritásként kezeli a kormány, az európai uniós támogatások mellett a Földművelésügyi Minisztérium fenntartja az átmeneti nemzeti támogatások rendszerét.

Fotó:Pixabay

Hazánk teljes területére elrendelte a baromfik zártan tartását Bognár Lajos országos főállatorvos. Amennyiben ez nem megoldható, a kifutót megfelelő erősségű madárhálóval kell védeni. Az előírás célja, hogy tovább csökkenjen az állományok vadon élő madarakkal történő érintkezésének lehetősége. Továbbra is kulcsfontosságú, hogy az állattartók szigorúan betartsák az általános járványvédelmi szabályokat és jelezzék az állatorvosuknak vagy az állategészségügyi hatóságnak, ha állataikon bármilyen betegségre utaló tünetet észlelnek.

Fotó:Pixabay

A kormány minden állattartót kártalanít, az állattartók számára, a madárinfluenza miatti kártalanítások kifizetésére több mint 3 milliárd forint áll rendelkezésre. Eddig mintegy 1,2 milliárd forint került kiutalásra. A több hónapja húzódó állategészségügyi probléma számos dologra világított rá. Eddig hárommillió baromfit kellett elpusztítani. Közvetett termelői kárenyhítésre milliárdokat kér a kormánytól a Baromfi Termék Tanács a madárinfluenza okozta kár miatt. A kényszervágások mellett az állomány frissítése miatt is kevesebb a tojás a piacon. A madárinfluenza következtében apadnak a készletek, ezért egyre nagyobb kihívást jelent a megrendelések teljesítése.

Fotó:Pixabay

Bajban lesznek a tejtermelők – gondot jelent az új áfaszabályozás. A bevételi oldalon a nyers tej az 5 százalékos áfakulcs alá került, a kiadásaik továbbra is a 27 százalékos kulcs alá tartoznak. Megrendült a tejtermelő cégek fizetőképessége az elmúlt két évben, ennek helyreállítása minimum fél évet, de van, ahol másfél évet vesz igénybe.

Nem először sürgetik az emelést a pékek. A kereskedőkkel egyeztetett a pékszövetség, az egyre nagyobb bérköltségek miatt ugyanis elkerülhetetlennek látják a kenyér árának emelését. A szakma szerint a jelenlegi árszínvonal elfogadhatatlanul alacsony.

Módosult a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) hat pályázatának beadási határideje, a pályázók február helyett márciusig nyújthatják be a támogatási kérelmeket. A gazdálkodók kötelezettségvállalása szempontjából fontos módosítást hajtott végre a Miniszterelnökség a Vidékfejlesztési Program agrár-környezetgazdálkodást segítő, illetve ökológiai gazdálkodásra történő áttérést és fenntartást támogató pályázataiban.

Két új, együttesen mintegy 10 milliárd forint keretösszegű pályázat jelent meg a Vidékfejlesztési Program keretében, támogatás a tanyák infrastrukturális fejlesztésére, illetve a jégesőkár megelőzésére szolgáló beruházásokra igényelhető.

Fotó:MTI

A tanyák infrastrukturális fejlesztésére 8,2 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, amire a települési önkormányzatok legfeljebb 50 millió forint értékben, a tanyán élők pedig 6 millió forintra pályázhatnak. Előbbi esetében az önrész 5-25 százalék között mozoghat, a tanyagazdáknak azonban 35-50 százalék önerővel kell rendelkezni az uniós jogszabályok szerint. A pályázat elsősorban a tanyavillamosítást támogatja, de felhasználható a vízellátottság kialakítására, vagy egyedi szennyvízkezelésre is. A természeti károk megelőzésére összesen 1,8 milliárd forintos felhívás jelent meg, a támogatás 100 százalékos, amelyre a gazdák összefogásával létrejövő szervezetek és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is tud pályázni.

Az Európai Bizottság 2017. február 2-ától online kérdőív formájában társadalmi véleményezésre bocsátja a jelenlegi Közös Agrárpolitikát (KAP), és várja az ágazati szereplők észrevételeit. A NAK felhívja tagjai figyelmét, hogy az online felületen keresztül május elejéig van lehetőség az észrevételek megtételére.

Egész évben ünnepelhetjük a furmintot. A Furmint évének nyilvánította 2017-et a kormányzat, azzal a céllal, hogy felhívja a nemzetközi és a hazai piac, illetve a fogyasztók figyelmét az egyik legfontosabb őshonos magyar szőlőfajtára.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook