Hírek

A bor siethet a méhészek segítségére! Hogy is van ez?

A magyar mézfogyasztást mézborfogyasztással is lehetne növelni, így a hazánkban megtermelt jó minőségű méz az országban maradna.

Elértük a méhsűrűség felső határát, hazánkban a legmagasabb a sűrűség Európában, emiatt pedig a betegségek, kártevők pillanatok alatt átterjednek az egészséges, jó körülmények között tartott méhcsaládokra is. A nagy méhsűrűség miatt a méhészek között harc folyik a jó lerakóhelyekért.

– Sok a kezdő méhész, sokaknál nem a méhek szeretete, a méhek jóléte a fontos, hanem a minél nagyobb profit. Gyengébb években nem adják meg a szükséges ráfordítást a méheknek (gyógyszer, cukor, új kaptár, új műlép stb.), így a következő év nincs jól megalapozva – nyilatkozta az Agrotrend.hu-nak Wilhelm András mézborkészítő.

Készülőben a mézbor – fotó: agrotrend.hu

Az aktív méhészkedés dandárja valóban 100 nap, de ebben az időszakban méhészeket idézve „többet van használtban a méhészruha, mint a pizsama”.

A méhészek rendkívül sok kockázati tényező mellett dolgoznak. Az időjárás, a jó méhlegelő megtalálása (jól mézelő kultúrnövények, és vadon élő mézelő növények, lopás szempontjából biztonságos hely kiválasztása), a megfelelő kisegítőszemélyzet biztosítása pörgetéskor, rakodáskor, mind kihívást jelent. A növényvédelmi permetezések elkerülése, a mézár alakulása további hatással van a méhészkedés jövedelmezőségére.

Idén gyenge-közepes évet zártak a méhészek, ennek ellenére a mézár rég látott mélységben van. A kínai gyenge minőségű ipari méz betört a magyar méz fő exportterületeire és alaposan lenyomta az árakat. A tőkeerősebb méhészek kivárnak, mások kénytelenek a mézet alacsony áron leadni.

– Véleményem szerint két módon tudnánk magasabb árat elérni piacon. Vagy a mézet kiszereljük és magunk keressük meg a piacát, vagy pedig a méz egy részét eltüntetjük a piacról, és feldolgozott formában, magasabb hozzáadott értékkel kerül forgalomba. Ha a méz egy jelentős része átalakul mézborrá, biztosan árfelhajtó hatása lesz – mondta Wilhelm András.

Mézbor – a repce kivételével – szinte bármilyen mézből készülhet, ám fontos a tiszta, jó minőségű alapanyag használata – fotó: agrotrend.hu

– A mézbor, mivel jövedéki adós termék, egyszerűsített adóraktár, jövedéknyilvántartó program, jövedéki ügyintéző, és könyvelő alkalmazása szükségeltetik. Mindegyik tényezőnek elég erős anyagi vonzata van, ami fix költségként jelentkezik havonta – tette hozzá a szakember.

Így készül a mézbor

A mézhez vizet kevernek, majd élesztőt adnak hozzá, hogy az erjedés minél hamarabb beinduljon, ami 2-3 hónapig is eltart. Az erjedést követően fejtik, kénezik, derítik, majd szűrik és palackozzák a bort. A készítéshez szükség van erjesztő- és úszófedeles tartályra, szivattyúra, szűrőre, palackozóra, dugózóra, címkézőre.

A mézborkészítésnek két fő ága különböztethető meg: miután a mézet vízzel összekeverték, minimum 2 órán keresztül főzik és csak utána erjesztik, vagy a főzés nélküli módszer, amit Wilhelm Andrásék is alkalmaznak: a mézet 18-22 ºC között erjesztik, így a méz pozitív élettani hatásai is megmaradnak.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés