Hírek

A borok eredetvédelme nyugatabbra

Az élelmiszerek szempontjából fontos az eredetvédelem, gondoljunk csak bele: ementáli, frankfurti. Alkoholos italoknál: champagne=pezsgő; cognac= párlat; Scotch = whisky. Az eredetmegjelölés a fogyasztó számára egy nagyobb színvonalú terméket sejtet.

A bornál az eredetmegjelölés a szőlő származására vonatkozik európai eredetvédelmi politika megkülönböztet román és germán eredetvédelmi rendszereket. Gyors válasszal reagálva a címre, éppen ez különböztet meg minket az európai nagyobb bortermelő országoktól.

Forrás: invia

A román-rendszer szerint rendezkedett be például Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Portugália eredetvédelme.

Minőség=termőhely

Filozófiájuk szerint megkülönböztetnek asztali- és minőségi bortermő területeket. Önrendelkezés alapján a bizottságok rendelkeznek e területekről. Például Franciaországban Médoc klasszifikációja 1855-ben kezdődött. Természetesen ezek a klasszifikációkat időként felülvizsgálják. A román-rendszerben jobban elkülönül a bortermelő és a szőlőtermelő fogalma is.

Forrás: https: bordeaux.com

Ezzel szemben a germán-rendszerű országok például: Németország, Ausztria, Luxemburg és Magyarország is, sok faktortól teszi függővé a minőséget. Számít egyidejűleg:  a fajta, a beltartami mutatók, a termőhely és országra válogatva XYZ… tényezők.

Nem különböztetünk meg minőségben területeket, a végtermék minősége az irányadó. Ezekben a rendszerekben gyakrabban a szőlőtermelő állítja elő a végterméket is.

Szemléltetve a két rendszer közötti különbséget, hoznék néhány példát:

  • Milyen bort kér?

Egy román rendszerben azt válaszolná az ember egy Chantit vagy egy Bordeaux-it, tehát a válasz az eredetmegjelölés, a termőhely. Elég csak kiejteni az eredetmegjelölést és egy borhoz valamit is értő tudja milyen is az a bor…

Míg nálunk legtöbbször így nyilatkoznak:

  • Kérek egy Irsait! – vagy Zweigeltet szeretnék.

A válaszból nem tudjuk meg azonnal általában elsőre az eredetmegjelölést, sőt a fogyasztónak még a termékről sincs konkrét elképzelése. Összefoglalva cikkemben arra szerettem volna rámutatni, hogy miben tér el a mi eredetvédelmi rendszerünk más Európai Uniós országokétól és miért is lehetnek kisebb félreértések abból, ha leemelünk egy francia vagy egy olasz bort a polcról. Az eredetvédelem nemcsak a könnyebb tájékozódásban, hanem akár marketingeszközként is fontos elem lehet a borok tekintetében.

Tamás Emőke

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés