Hírek

A jogszabályi környezet sem teszi lehetővé, hogy bármit elhalasszunk…

Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadóval beszélgettünk, aki az aktuális feladatokról tájékoztatja a gazdákat.

– Eltelt lassan egy hónap úgy, hogy kijárási korlátozás van az ember életében, nem találkozunk, nincsenek rendezvények. Hogy s mint van az életed most az online világban?

– Nagyon terveztem, hogy el fogok menni tulipánt szedni hozzátok, de sajnos most a kijárási korlátozás ezt is megakadályozza. Nálunk a munka nem állt meg, szaktanácsadóként folyatjuk a mindennapokban a tevékenységünket, a jogszabályi környezet sem teszi lehetővé, hogy bármit elhalasszunk.

Március 31-e volt a nitrátjelentések beadási határideje, nemrég volt tehát még egy véghajránk. Január 31-én a gazdálkodási naplók benyújtási határideje előzte ezt meg. Mindegyik adatszolgáltatási kötelezettség a 2019-es gazdálkodási évre vonatkozik. 31-e után az egységes kérelem benyújtásához kapcsolódóan volt vizsga a szaktanácsadók számára.

Április 6-án indul köznapi nevén a területalapú támogatási kérelmek benyújtása, de ez nem csak a területalapút jelenti, hanem más jogcímekkel együtt 43 jogcímet, úgyhogy van feladatunk bőven. Mi ezeket elkezdtük előkészíteni párhuzamosan a nitrátjelentésekkel együtt. Szaktanácsadóként teljes ügyintézést végzünk a gazdálkodóinknál, tehát egész évben van feladatunk. Szerencsére többnyire állandó partnereink vannak, tehát évek óta nyomon követjük az ő tevékenységüket.

A folyamatos kapcsolattartás nálunk nem jelent problémát, hiszen elektronikusan is napi szinten kommunikálunk velük, nem csak személyesen, persze, most a személyes találkozások lecsökkentek a minimális mértékre. Mi is úgy készülünk az elektronikus kérelem benyújtásra, hogy nem az irodában, együtt fogunk ülni a gazdálkodóinkkal, hanem próbáljuk távkapcsolaton keresztül benyújtani a kérelmüket.

Ehhez nagy segítség, hogy hosszú ideje dolgozunk velük együtt, így abszolút mindent ismerünk a gazdálkodásukkal kapcsolatban, ez könnyíti a feladatunkat. Az idei évben vannak olyan megyék, ahol Mepar felülvizsgálat történt, a térképek megváltoztak, ez biztosan jelenteni fog kisebb-nagyobb akadályokat, de bízunk a legjobbakban, hogy ezeket is gördülékenyen vesszük.

Mi már megpróbáltuk előkészíteni a kérelem benyújtásokat, átnéztük a területalapú támogatási kérelmekhez kapcsolódóan a földhasználataikat, mert a jogszabály jogszerű földhasználóként nyújt támogatást, ezért megnéztük, hogy rendelkezik-e földhasználati lappal, tulajdoni lappal.

Amennyiben nem, akkor az egyéb igazoló dokumentumot azt csatolni kell a kérelemhez, tehát erre is figyelmeztetni kell a gazdálkodóinkat, hogy minden dokumentum akkor már rendelkezésünkre állhasson.

– Nemrég jártam nálatok, elég impozáns térkép van a falon… Hány ügyfeletek van pontosan?

– Ez nehezen behatárolható, mert nem csak teljeskörű ügyintézéssel foglalkozunk, hanem pályázatírással is és ez a két ügyfélkör nem feltétlenül fedi le egymást. A pályázati részen is nagyon átnézzük mind a felhívást, mind pedig a támogatást kérőnek a paramétereit és igyekszünk olyan pályázatokat benyújtani, amelyek a lehető legnagyobb eséllyel eredményesek tudnak lenni, hiszen ez mind a két félnek érdeke. Úgyhogy azt mondanám, 100-150 ügyfél között mozog az, akikkel gyakorlatilag napi kapcsolatban vagyunk.

– Többek között én is az ügyfeletek vagyok…

– Igen, nagyon örülünk neki, az egyik kedvenc, bár egyből ki is egészíteném, hogy nem szeretnék senkit megsérteni, és mindegyik ügyfél kedvenc.

– Nagyon fontos és nagyon jó érzés, ha valaki olyanra bízhatjuk az anyagunkat, aki utána alaposan végzi ezt. Én ebben kicsit trehány vagyok és az rendkívül jó dolog, ha azt látom, hogy valaki ezt nálam sokkal alaposabban végzi… Nyilván most az egységes kérelemmel rettenetesen le vagytok terhelve, az év többi részében, hogy áll a munkaidőtök beosztása?

– Tulajdonképpen a folyamatos munkavégzéssel. Mi gazdálkodási naplókat is készítünk az ügyfeleinknek, ami szintén jogszabály által előírt kötelezettségük és ezt naprakészen kell vezetni, tehát meg van beszélve, hogy ki milyen gyakori adatszolgáltatást szeretne. Nyilván amikor a földeken, az állattenyésztésben nagyobb munkadömping van, akkor próbáljuk mi is nyugton hagyni a partnereinket, de egyébként kapjuk az információkat és mi azt folyamatosan dolgozzuk fel.

Ahogy az előbb is említettem, január végével a gazdálkodási naplókat kellett benyújtani, nyilván nem minden ügyfélnek, de az ügyfelek nagyrészének, mert különböző jogcímek kötelezően előírják. Akkor rákészültünk a nitrátjelentésre, március 31-re, de már párhuzamosan készítjük, mi földtáblának nevezzük, amikor átnézzük, hogy van-e élő földhasználat, lejár-e a közeljövőben.

Erről szintén értesítjük a gazdáinkat, de év elejével a gázolaj jövedéki bevallásokat is elkészítjük nekik az előző évre vonatkozóan. Ez az egységes kérelem benyújtási időszak május 15-ig tart, de alapvetően a módosításokra június 9-ig még van lehetőségünk, majd pedig nyilván szankciók mellett lehet további módosításokat végezni a felületen, mármint a kérelemben.

Utána a jogcímekhez kapcsolódó agrotechnikai műveleteket kell bejelentenünk, akkor a másodvetéseket kell bejelenteni, a különböző, adott esetben kamarai tagdíjbevallásokat készítjük el. Az év második felében próbáljuk a gazdálkodási naplókat is olyan szintre hozni, hogy januárban már csak az utolsó simítások mellett be tudjuk adni.

És akkor még nem beszéltem arról, hogy vannak olyan időszakok, amikor a pályázatok is előtérbe kerülnek, mert most is lehetőség van a sertés- és baromfiágazat járványügyi beruházásaira. 1-1 milliárd forintos keretről van szó és nekünk is vannak partnereink, akiket érinthet, valamint voltak már új bejelentkezők, akik élni szeretnének ezzel a lehetőséggel. Egyébként korábbi vidékfejlesztési beruházásos projektjeinknek a kifizetési kérelme, utolsó elszámolása is ebben az időszakban esedékes.

Bár az egyik legaktuálisabb téma szerintem, hogy a napokban érkezett meg az ügyfélkapura Feldmann államtitkár úr tájékoztató levele, miszerint a kialakult helyzetre való tekintettel, három hónapos csúszást engedélyeznek a kifizetési kérelmekben, a projektek befejezési határidejének tekintetében, illetve, ha valaki még mérföldköveknél jár, akkor a mérföldkövek idejében három hónapos csúszást, haladékot kapnak a pályázók.

Ez vonatkozik az engedélyeztetési eljárásokra is, egy-egy kifizetési kérelemhez rengeteg dokumentumot kellett becsatolni, ettől most eltekint a Magyar Államkincstár, most csak a szükséges pénzügyi bizonylatokat kell becsatolni, nyilván a későbbiekben bekéreti a Kifizető Ügynökség azokat a dokumentumokat, majd a helyszíni ellenőrzés során ellenőrzik. Tehát ez most mindannyiunk számára nagyon komoly engedmény, ez nagyban fogja segíteni a munkánkat is. Nyilván a veszélyhelyzet elmúlását követően minden ugyanúgy aktuális lesz, de most ebben az időszakban ez nagy segítség. A tájékoztató levélben előirányozta, hogy várható még további engedmény is.

– Nagyon hasznos információk, amiket elmondasz és nagyon büszke vagyok rá, hogy az agrotrend.hu portálon minden fontos közlendődet publikálhatjuk. Egy fejlesztés előtt áll most az oldal, ahol különböző blogbejegyzések lesznek, az egyiket nem titok, hogy úgy terveztük, neked dedikáljuk- Itt a gazdász kollégák információ éhségét kielégítve tudsz majd információval szolgálni.

– Ez teljesen új formáció, köszönöm, hogy rám gondoltatok, bízom benne, hogy eleget is tudok tenni ennek a feladatnak.

Mátrai Zoltán

agrotrend.hu / Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés