Hírek

A klímaváltozás miatt tolódik az allergiaszezon

A pázsitfűfélék pollenje a legjelentősebb allergének közé tartozik, pollenkoncentrációja a klímaváltozás hatására jelentősen kitolódott, míg régebben májusban és júniusban volt a legmagasabb, addig most már júliusban sem lehet tőle nyugta az allergiásoknak.

Ahogy minden évben, most is megkezdődött Baranyában a pázsitfűfélék pollenszórása, és a pollenkoncentráció egyre többfelé érheti el a tüneteket okozó szintet. Ezért az allergiásoknak a Nemzeti Népegészségügyi Központ azt javasolja, hogy mielőbb keressék fel kezelőorvosukat, hogy a főszezonban már enyhíteni tudják panaszaikat a megfelelő készítményekkel. A tünetek erőssége ugyanis egy kis odafigyeléssel hatékonyan mérsékelhető – írja a bama.hu.

Hosszabbá vált az allergiás időszak – fotó: pixabay.com

A közelmúltban készült felmérés a klímaváltozás és a pollenkoncentráció összefüggéséről, ez alapján a szakértők megállapították, hogy a hőmérsékleti maximumok és minimumok éves együttes növekedése szoros kapcsolatot mutat a szezonális pollentermelés emelkedésével, a fagymentes napok számának növekedésével pedig meghosszabbodik a pollenszezon, és fokozódik a pollenkoncentráció is. Ezeknek hatására pedig folyamatosan nő a pollenérzékenység és az allergiás megbetegedések száma.

Azonban nem csak a változékony időjárás miatt növekszik a betegek száma. A környezetszennyezés is jelentősen felerősíti a légúti panaszokat, többek között ezzel magyarázható az asztmás megbetegedések számának növekedése is. Évente hozzávetőlegesen mintegy tizenhétezer új beteggel bővül az asztmában szenvedők csoportja, jelenleg 350 ezer diagnosztizált ember él hazánkban.

Azonban a betegek többsége az úgynevezett enyhe asztma csoportjába tartozik, amely a kezdeti stádiumot jelenti. Tüneteik általában enyhék, körülbelül hetente jelentkeznek. Az asztmát régebben pollenek vagy házi por­atkák okozták, de jelenleg a szállópor és az egyéb környezetszennyező anyagoktól már önmagában is kialakulhat az asztma. Ezáltal ez a probléma az allergiák második legsúlyosabb, legtöbb odafigyelést igénylő fajtája lett.

A betegség kiváltó okát nehéz megállapítani, ezért az elkerülése sem egyszerű. Az allergiás hajlamot lehet örökölni, de a betegség kialakulásában a környezetnek, a dohányzásnak, illetve az elhízásnak is nagy szerepe lehet benne.

Az allergia és a szénanátha jelentkezhet szezonhoz kötve, ugyanakkor egész évben is okozhat tüneteket. A légúti allergének által kiváltott reakciók általában az orrfolyás, orr­dugulás, tüsszentés, könnyezés, szemviszketés lehet, de súlyosabb esetben úgynevezett anafilaxiás sokkot is kaphat a beteg, ami beavatkozás nélkül halálos kimenetelű is lehet. A bőrtünetek jelentkezhetnek kiütés, bőrgyulladás, vagy ekcéma formájában. Azonban lehetnek olyan idegrendszeri tünetei is, mint viselkedészavar, alvászavar, fáradékonyság, valamint a migrén.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés