Hírek

A magyar futrinka nyomában

A rovarfaj fokozottan védett Magyarországon, ezért nagy erőkkel folyik a megfigyelése a Kiskunsági Nemzeti Parkban. Idén sok nem védett helyről is előkerült.

Hazánkban sajnos potenciálisan veszélyeztetett a magyar futrinka, melynek okai az élõhelyek beépítése, az illegális szemétlerakás, a beszántás, de a taposás, az intenzív legeltetés, az úthálózatok fejlesztése, a homok és murva bányászata, a technikai sportok, az erdõsítés és a spontán erdõsülés is – írja a Turista Magazin. Az utóbb idõben megszaporodtak a rá irányuló felmérések, többek között a Kiskunsági Nemzeti Parkban is: nyomon követik az egyedszám változását és az elterjedési terület alakulását.

A nemzetipark-igazgatóság most egy cikkben számolt be arról, hogy egyre több nem védett területrõl is elõkerül a futrinka, idén õsszel például Solt külterületén találkoztak vele, összesen 23 példány került elõ.

Fotó: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság

A magyar futrinka teste szénfekete, szárnya nincs, a feje és elõháta pontozott. Természetvédelmi értéke 100 ezer forint. Tipikus sztyeppfaj, homok- és löszpusztagyepekben, középhegységi és dombvidéki meleg lejtõkön, sziklagyepekben, lejtõsztyeppekben él. Nálunk is honos alfaja még Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Magyarországon, Romániában, Szerbiában és Szlovákiában fordul elõ. Itthon a legtöbb elõfordulási adata a Duna-Tisza köze és a Nyírség területére esik.

A legtöbb magyar futrinkával nyár végén, õsz elején találkozhatunk. Ez azért van, mert ekkor szaporodik. Ezen kívül viszonylag keveset tudni az életmódjáról. Éjszaka aktív, napközben farönkök, kövek alatt, talajrepedésekben, homokban rejtõzik. Azt feltételezik, hogy rovarokkal, csigákkal, gilisztákkal táplálkozik. A kifejlett példányok egy része áttelel, a többiek elpusztulnak a fagy beálltával.

agrotrend.hu / Turista Magazin

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés